آبله مرغان در کودکان تا چند روز واگیر دارد و راه های درمان آن

پرستار بیمار, پرستار کودک, پرستار منزل
بدون دیدگاه
آبله مرغان در کودکان و نوزادان

آبله مرغان در کودکان یک بیماری شایع در کودکان زیر 12 سال می باشد این بیماری خطری برای کودکان ندارد و والدین می توانند بدون مراجعه به پزشک از کودک خود مراقبت کرده تا دوره ی این بیماری تمام شده و کودک بهبود یابد . پس با آتیه پرستاران همراه باشید تا اطلاعاتی کافی و همچنین راه های درمان این بیماری را برای شما شرح دهیم .

آبله مرغان در کودکان چگونه است ؟

آبله مرغان در کودکان به صورت جوش های ریز و خارش دار در بدن کودک پخش می شود . این بیماری واگیردار می باشد پس به والدین و پرستار مراقب کودک توصیه می شود تا زمانی که وضعیت کودک بهبود نیافته در خانه بماند و از ارتباط با دیگر کودکان دوری کند.

عامل بیماری آبله مرغان یک نوع ویروس است به نام ویروس زوستر آبله مرغان . این ویروس دارای واکسن می باشد و طبق دستور پزشک معمولا در دو نوبت زده می شود. یک نوبت در زمان 12 تا 15 ماهگی و نوبت دوم معمولا در سن 4 تا 6 سالگی .

البته بسیاری از پزشکان اعتقاد دارند که تزریق واکسن در نوبت اول کافی می باشد و نیاز به نوبت دوم نداد .

علائم آبله مرغان در کودکان :

آبله مرغان در کودکان معمولا در بیشتر مواقع علائم اولیه ندارد اما در بسیاری از کودکان دو یا سه روز قبل، کودک دچار تب، گلودرد و یا سردرد می شود . ولی با نمایان شدن جوشهای ریز در بدن این بیماری شروع به گسترده شدن می کند . ابتدا دانه های ریزجوش، بر روی شکم یا پشت پا و یا روی صورت نمایان می شود و بعد از مدتی شروع به پخش شدن در تمام نقاط بدن می کند .

جوش ها ابتدا بسیار ریز بوده مثل نیش حشرات و به مرور زمان بیشتر و بزرگتر می شوند .

آیا باید کودکی که به آبله مرغان دچار شده است باید تحت نظر پزشک باشد :

ویروس ها چون روز به روز خصلت و سیستم آنها تغییر می کنند و احتمال دارد این ویروس نسبت به قبل قوی تر و خطرناک تر باشد پس بهتر است و توصیه می شود هنگامی که کودکان خود به آبله مرغان دچار شدند زیر نظر پزشک درمان شوند .

آبله مرغان در کودکان باعث می شود سیستم ایمنی بدن ضعیف شده و با ضیعف شدن سیستم ایمنی بدن ، ویروسهای دیگر فرصت نفوذ در بدن فرد را پیدا کنند و موجب بیماری های دیگر شوند .

انتقال ویروس آبله مرغان در کودکان چگونه است :

ویروس آبله مرغان سریع می تواند به فرد دیگر سرایت کند مخصوصا در 48 ساعت اول این انتقال بیشترین میزان شدت را دارد . ویروس آبله مرغان از طریق تماس مستقیم و یا قطره های پراکنده شده که از دهان فرد مبتلا به فضا پرتاب می شود مانند سرفه کردن ، عطسه کردن انتقال پیدا می کند.

افرادی که بیشتر در معرض ابتلا به آبله مرغان هستند :

  • نوزادان و کودکانی که مادران آنها قبلا واکسن آبله مرغان نزده اند .
  • افرادی که به دلایل مختلفی سیستم ایمنی بدنشان پایین است .
  • در موارد معدودی هم خانم های بارداری که مواد مخدر و مشروبات الکلی مصرف کرده اند .
درمان آبله مرغان در کودکان

درمان های آبله مرغان در کودکان :

اگر کودک شما به آبله مرغان (Chickenpox) مبتلا شد نگران نباشید این بیماری خطرناک نیست و باید دوره ی آن طی شود و به مرور زمان این بیماری از بدن کودک شما خارج می شود . البته باز هم تاکید می شود اگر زیر نظر پزشک و با پرستاری در منزل این دوره به پایان برسد بهتر می باشد . این بیماری چون خارش ایجاد می کند احتمال دارد کودک به جوش های دست زده و آنها را بکند که پزشک برای جلوگیری و متوقف کردن رشد با کتریها در این محل از آنتی بیوتیک استفاده می کند .

آبله مرغان در کودکان تا چند روز واگیر دارد :

این بیماری ( آبله مراغان در کودکان ) به علت مسری بودن، سریع به دیگران سرایت می کند . افرادی که به آبله مرغان دچار هستند معمولا از یک یا دو روز قبل از مشهود شدن جوشها و تا یک هفته بعد می تواند این بیماری واگیر داشته باشد .

این بیماری معمولا حدود دو هفته تا 3 هفته در بدن می ماند و کم کم از بین میرود و کودک بهبود پیدا می کند .

ارائه خدمات مراقبتی و پرستاری در منزل برای کودکان همراه با اعزام پرستار کودک

مرکز پرستاری آتیه پرستاران سلامت

, , , ,

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

سیزده + چهار =

فهرست