تماس
021-66582923

علت آفت دهان و درمان های خانگی

پرستار بیمار, پرستار سالمند, پرستار کودک, پرستاری در منزل
بدون دیدگاه
علت آفت دهان و درمان های خانگی

آفت دهان یک نوع زخم روی غشای مخاطی می باشد که معمولاً چندین بار روی گونه ها از داخل دهان ، زیر زبان ، و روی لب ها ایجاد می شود و در مواردی نیز روی دستگاه تناسلی دیده شده است ما در این مقاله که توسط کارشناسان سلامت موسسه پرستاری آتیه پرستاران سلامت تهیه و تنظیم شده است قصد داریم در مورد علت آفت دهان و درمان آن توضیحاتی را ارائه دهیم تقریباً تعداد زیادی از افراد به این عارضه مبتلا می شوند و ممکن است در کودکان و یا در میانسالی شاهد بروز این آفت ها در دهان خود باشیم و برای یک بار هم که شده آن را تجربه کرده باشیم .

دلیل بروز آفت دهان :

بروز آفت دهانی نمی‌ تواند یک دلیل مشخص و واضح داشته باشد و به مراتب این زخم را می توانیم در وجود افراد سالمی که هیچ گونه مشکل جسمی خاصی ندارد هم مشاهده کنیم لازم است بدانید این زخم ناشی از عفونت و مسری نمی باشد اما بعضی از آفت ها به دلیل وجود برخی از بیماری‌ ها به وجود می‌ آید که عبارتند از :

 • صدمه ای که بر اثر پروتز های دندانی ایجاد می‌ شود
 • زخم و بریدگی هایی که به هنگام مسواک زدن روی لثه ها ایجاد می شود
 • اختلالات هورمونی در خانم ها در زمان قبل از پریود شدن
 • کنار گذاشتن سیگار و دود که بعد از آن آفت برای فرد سیگاری به وجود می‌ آورد
 • کمبود ویتامین b۱۲ و کمبود آهن
 • بروز یک سری از آلرژی ها در صورت مصرف مواد غذایی خاص
 • عوامل ژنتیکی
 • بروز استرس و تنش های روانی که می تواند علت آفت در افراد باشد .

چه دارو هایی باعث به وجود آمدن آفت دهان می شود ؟

مصرف یک سری از دارو ها می تواند زخم آفت را به وجود بیاورد این دارو ها عبارتند :

 • نیکوراندیل مسکن هایی مانند پروفن
 • تزریق نیکوتین تراپی که به جای مواد خوراکی تزریق می شود
 • مصرف قرص هایی مانند آسپرین
 • مواد دارای مخدر مثل کوکائین .

چند نوع آفت وجود دارد :

به طور کلی زخم های دهانی یا همان آفت ها به دو دسته قابل تقسیم بندی هستند
۱) آفت مینور ۲)آفت ماژور

 • آفت مینور یکی از شایع ترین انواع آفت می باشد نوع زخم این آفت ها به صورت دایره ای می باشند که تقریباً به رنگ زرد دیده می‌ شود ولی اطراف آن حالت قرمزی پیدا می‌ کند و معمولاً در عرض ۱۰ روز بهبود پیدا می‌ کند و معمولا درد زیادی ندارند .
 • آفت ماژور کمی از زخم مینور بزرگ تر می باشد و تقریبا چند ماه زمان می برد تا بهبودی آن حاصل شود و معمولاً با درد همراه است و افراد مبتلا را در خوردن غذا با مشکل مواجه می‌کند .

قرص های مصرفی برای درمان آفت دهان :

برای درمان آفت دهان مصرف یک سری از قرص ها بسیار کارآمد و موثر واقع می شود این قرص ها شامل موارد زیر می باشد :

 • قرص بتامتازون استروئیدی حلال در آب که با از می توان برای شستشوی دهان استفاده کرد و آفت را درمان کرد
 • قرص های استروئیدی
 • مصرف قرص چرک خشک کن مانند داکسی سایکلین

روش های درمانی آفت دهان به شیوه خانگی علت :

آفت دهان هر چیزی که باشد می توانید آن را با روش های خانگی و مراقبت در منزل درمان کنید این روش ها و راه کارهای خانگی شامل موارد زیر می باشد :

۱) مصرف روغن نارگیل :

شما در صورتی که مبتلا به زخم یا آفت دهانی شده باشید می توانید با استفاده از یک مقدار روغن نارگیل که آن را روی پنبه زده اید روی زخم خود به حالت ضربه ای بزنید و کمی آن را روی زخم نگه دارید و چندین بار در طول شبانه روز این عمل را انجام دهید و شاهد درمان آفت خود باشید .

۲ ) مصرف شیر نارگیل :

غرغره کردن دهان با شیر نارگیل باعث از بین رفتن آفت دهان می شود و آن را درمان می کند شیر نارگیل می تواند باعث آرام شدن درد ناشی از آفت شود.

۳) ترکیب زردچوبه با عسل :

زردچوبه با عسل را ترکیب کنید این ترکیب می تواند التهاب و درد آفت دهان را کم کند زیرا زردچوبه خاصیت ضد عفونی کننده دارد و عسل خاصیت آرام بخش دارد و برای آفت بسیار موثر می باشد .

۴) استفاده از گیاه آلوئه ورا :

این گیاه ضد باکتری می باشد و زخم ناشی از این بیماری را میکروب زدایی می‌ کند و التهاب و درد آن را تسکین می دهد شما می توانید ژله داخل این گیاه را روی زخم بمالید و یا از آب آن برای قرقره دهان استفاده نمایید .

۵ ) استفاده از گیاه گشنیز :

یکی دیگر از روشهای پرستاری از بیماری آفت در منزل استفاده از گیاه گشنیز می باشد .این گیاه نیز برای درمان آفت بسیار مناسب است می‌ توانید دانه‌ های گشنیر یا برگ آن را بجوشانید سپس آن را صاف کنید و به عنوان دهانشویه روزی ۲ الی ۳ مرتبه آن را استفاده کنید .

۶ )مصرف پیاز :

پیاز به دلیل دارا بودن ماده گوگل می تواند زخم های آفت را کاهش دهد و آن قسمت از پوست آسیب دیده را بازسازی نماید یک حلقه پیاز را روی آن قرار دهید و بگذارید بماند تا به درون زخم وارد شود و راه درمانی آن برای آفت دهان شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

سه × چهار =

فهرست