تماس
021-66582923
آموزش لازم برای کودک ۵ساله

آموزش لازم برای کودک ۵ساله

دوران نوزادی تا پنج سالگی یک دوران پر اهمیت هم از نظر رشد جسمی و هم از نظر شکل گیری خلقیات و رفتاران برای کودکان است زیرا در این بازه زمانی شخصیت اجتماعی احساسی و فیزیکی کودکان بسیار حساس است .امروز می‌خواهیم راجع به شکل گیری این مسائل و آموزش لازم برای کودک ۵ساله صحبت کنیم و با آموزش اصولی و نکات مهم در تربیت کودکان شما را آشنا کنیم پس حتما ادامه مطالب را دنبال کنید.

خانواده یک اصل مهم برای آموزش است:

خانواده یک اصل مهم آموزش لازم برای کودک 5ساله می باشد. کودکان به خصوص تا قبل از وارد اجتماع شدن یعنی حدودا پنج سالگی خانواده برایشان مرکز الگوی رفتاری و اخلاقی و همچنین مرکز دنیاست. البته همه می دانیم که کودکان قطعاً با دوستان همسن و سالانش بازی می‌کند و از آنها تأثیر می گیرد اما همچنان خانواده اهمیت بیشتری دارد و زندگی احساسی و عاطفی کودک در خانه جریان دارد.

کودکان تا قبل از ورود به مدرسشان بیشتر از هر زمان دیگری به شما وابسته اند و در عموم کودکان هم شاهد اضطراب برای مدرسه رفتن هستیم‌. پس این یک نکته بسیار مهم است که خانواده نقش اساسی در شکل‌گیری اخلاق فرزندش دارد و برای پیشرفت مهارت از نظر فیزیکی، ذهنی و اجتماعی بسیار به کمک شما احتیاج دارد و خانواده ها هم باید به صورت بسیار اصولی این آموزش ها را انجام دهند.اما قبل از آن باید روحیه و شخصیت کودکان ۵ ساله خود را کاملا بشناسند.

ویژگی های کودک ۵ ساله:

1- مهارت های حرکتی درشت:

کودکان هر چقدر بزرگتر می شوند و یک سال از عمرشان را پشت سر می‌گذارند به تبع از نظر جسمی و فیزیکی هم دچار تسلط بیشتری خواهند شد. کودکان ۵ ساله توانایی برای گرگم به هوا و قایم موشک را دارند و می‌توانند به تنهایی و بدون نیاز به کمک این بازی‌ها را با تسلطی بیشتر از قبل انجام دهند. یعنی تعادل آنها نیز بیشتر شده و آنها در پرتاب توپ و گرفتن توپ مشکلی ندارند و به راحتی این کار را انجام می دهند و از بازی با توپ لذت میبرند.

پس انجام بازی های هیجان انگیز تر و پر جنب و جوش برای کسب مهارت های حرکتی واجب است و از نظر سلامتی دستگاه قلب و عروق، کشیده شدن ماهیچه و عضلات ومحکم شدن استخوان ها نیز مفید است و همچنین ورزش های پر جنب و جوش علاوه بر اینکه اشتها را زیاد میکند باعث داشتن خواب راحت تر هم می شود.

2- انجام حرکات ظریف:

کودکان در این ‏سن کارهای حرکتی ظریف تر را با تسلط بیشتر از قبل انجام می دهند. مانند باز و بسته کردن دکمه ها و زیپ، استفاده از مداد یا قیچی، گرفتن قاشق و چنگال و نریختن غذا بر روی لباس.

( در ادامه توصیه می شود مقاله درمان کم رویی کودکان را حتما مطالعه کنید )

ویژگی های آموزش لازم برای کودک ۵ساله

3- مهارت اجتماعی :

در ادامه مبحث آموزش لازم برای کودک 5ساله به مهارت اجتماعی آن می پردازیم. کودک پنج ساله دیگر می تواند این را درک کند که وقتی با دیگران بازی می کند نقش خود را پذیرفته و می داند که هرکس نقش خود را دارد اما باید یک آدم بزرگتر بازی را برایشان توضیح دهد. بردن برای کودکان بسیار جذاب است و ممکن است در ذهنش خود را قهرمان تصور کند اما همانطور که برد برایش جذاب است ولی باخت برایش وحشتناک است.

خانواده ها باید بدانند وقتی کودک در حال بازی با دیگران است مدام به جای او تصمیم نگیرند و او را چک نکند و اگر با کودکی مثل خودش جنگ و دعوا کرد اجازه دهند که خود کودک موقعیت را شناخته و با اعتراض و کشمکش روابط اجتماعی اش را بهبود بخشد و در مواقعی میان بچه ها دخالت کند که جو دوستانه آنها از کنترل خارج نشود. پس بازی کردن کودک و کشمکش با همسن و سالانش به تنهایی باعث ایجاد استقلال کودک می‌شود و بیش از اندازه به شما متکی نمی‌شود.

پس کودکان در این سن میتوانند خوب و بد را از هم جدا کنند. دوست ندارند بزرگسالان آنها را با منطقشان زیر نظر بگیرند و مستقل بودن را بیشتر دوست دارند. بازی با کودکان را به صورت تنهایی دوست دارند و بیشتر میل بازی با همجنس خود را دارند. از تشویق و تعریف کردنشان از زبان بزرگسالان لذت می‌برند. در یک بازی دوست دارند هماهنگی باشد و همه چیز کنترل شده پیش رود و فردی که این مورد را قبول نکند مسخره میکنند.

( در ادامه توصیه می شود مقاله رازهای نهفته در نقاشی کودکان را حتما مطالعه نمایید )

4- مهارت‌های شناختی :

کار هایی مانند شمارش، خواندن و نوشتن، تشخیص کلمات که به گوششان آشناست و اندازه با اشتباه کمتری انجام می شود. کودکان باید فعالیت هایی انجام دهند که در آن فرصت ایجاد خلاقیت و تصور است و انجام این کارها به حل مسائل و درک مفهوم انها کمک می کند.

5- مهارت‌های زبانی:

کودکان هرچقدر بزرگتر می‌شوند اشتباهات تلفظیشان هم کمتر می‌شود در این سن کودکان بیشتر کلمات را به روش درست و صحیح تلفظ می کنند و افعال و ضمایر را درست در جمله خود به کار می‌برند همچنین در این سن می‌توانند تضادها را نیز درک کنند و شور و اشتیاق زیادی هم برای یادگیری کلمات و لغات بیشتر دارند.

نکات کلیدی برای تربیت کودکان ۵ ساله :

در بالا به موارد مهم برای آموزش لازم برای کودک 5ساله اشاره هایی کردیم که در ادامه این مبحث نکات کلیدی برای والدین در نظر گرفته ایم. این نکات کلیدی شامل:

  • ارتباط برقرار کردن با کودک از طریق کنجکاوی
  • خودتان نیز به دنبال یادگیری باشید و ذهن خود را درگیر آموزش کنید زیرا کودکان با دیدن شما مشتاق تر خواهند شد .
  • نقاط قوت کودکان همان استعدادهای کودک است پس بیشتر به آنها توجه کنید.
  • خواب کافی را برای کودک در نظر بگیرید.
  • حد و مرز را به کودک نشان دهید.
  • به جای به کار بردن لفظ امری از لفظ توصیفی استفاده کنید .
  • ارتباط با اقوام را به او بیاموزید.
  • با کودک خشن نباشید و آرام و ثابت قدم باشید

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

بیست + 19 =

فهرست