تماس
021-66582923
استفراغ در کودکان

درمان خانگی استفراغ کودکان با پرستاری از کودک

استفراغ کودکان یکی از مشکلات شایعی است که معمولاً در میان بچه ها رخ می دهد و تا زمانی که تکرار آن زیاد نباشد نمی‌ تواند جای نگرانی برای آن باشد. استفراغ در کودکان می‌ تواند به خاطر مواردی مانند مسموم شدن بر اثر خوردن مواد غذایی و یا بر اثر قرار گرفتن درون ماشین به مدت طولانی بر اثر گرما زدگی و یا مسائل دیگر اتفاق بیافتد.

هدف از ایجاد این مقاله که با کمک کارشناسان مراقبت و پرستاری در منزل آتیه پرستاران سلامت تهیه شده ، این بود که افرادی که به شعل پرستاری از کودک در منزل مشغول هستند ، بتوانند با مراقبت های خانگی استفراغ کودکان را درمان نمایند . البته ناگفته نماند در ابتدا باید کودک را برای درمان نزد پزشک برد ولی زمانی که این مشکل در کودکان زیاد حاد نبود می توانید با روشها و مراقبت های خانگی این مشکل را برطرف نمایید . پس تا پایان ما را همراهی نمایید.

انواع درمان خانگی استفراغ کودکان با روشهای پرستاری از کودک

در زیر به تعدادی از راه های مراقبت و پرستاری از کودکانی که دچار استفراغ شده اند اشاره کرده ایم اگر وظیفه ی نگهداری از کودک در منزل را برعهده دارید میوانید با این راه کارها این مشکل کودک را درمان نمایید

1- به حد لازم به کودک مایعات بنوشید :

یکی از راه های مراقبت و پرستاری در منزل برای درمان استفراغ، مصرف مایعات می باشد. بنابر پیشنهادات کارشناسان و پرستاران خانگی در موسسه آتیه پرستاران سلامت ، زمانی که یک کودک دچار استفراغ می‌ شود آب بدن او کاهش پیدا می‌ کند و با کم‌ آبی مواجه می‌ شود به همین دلیل باید از مایعات زیاد برای کودکان استفاده کنید و غذا های آبکی مانند سوپ به او بدهید تا کم آبی در بدن او جبران شود .

2- زنجبیل و عسل :

یکی از درمان های خانگی استفراغ در بچه ها این است که از زنجبیل و عسل برای آن ها استفاده نمایید. ترکیب این دو نوع مواد غذایی باعث می‌شود حالت تهوع و استفراغ را از بین ببرد.

3- مصرف نعناع :

همان طور که می‌ دانید نعنا به خاطر بوی خوشایندی که دارد می‌ تواند در درمان تهوع و استفراغ بسیار کار آمد واقع شود. بنا بر توصیه کارشناسان پرستاری آتیه پرستاران سلامت اگر کودک شما دچار استفراغ شد می توانید برگ های آن را به کودک بدهید تا بجود و یا اینکه عصاره نعنا را با آب لیمو و عسل ترکیب نمایید و به کودک بخورانید این راه کار یکی از درمان های خانگی استفراغ کودکان محسوب می‌ شود .

در ادامه توصیه می شود مقاله درمان خانگی مسمومیت غذایی را مطالعه نمایید.

4- کاربرد دارچین :

شما می توانید چای دارچین را تهیه کنید و به کودک خود که دچار استفراغ شده است بخورانید و تاثیر شگرف آن را ببینید .

5- لعاب برنج :

یکی از درمان های خانگی استفراغ کودکان لعاب برنج می باشد. اگر کودک شما بر اثر تهوع و استفراغ دچار تورم در معده شود، لعاب برنج می‌ تواند این تهوع و همچنین تورم ایجاد شده بر اثر آن را برطرف کند .

6- مصرف هسته‌ هل :

از درمان های بسیار کار ساز برای درمان استفراغ مصرف دانه های حل می باشد. هل خاصیت آرامش دهنده دارد شما می توانید مقداری هل را با شکر ترکیب نمایید و به کودک بدهید تا استفراغ را درمان کنید.

7- کاربرد میخک :

میخک یک بهبود دهنده سیستم گوارش می باشد. شما می توانید خود میخک را به کودک بدهید تا بجود و اگر کودک بسیار کوچک است پس جوشانده آن را با عسل ترکیب کنید تا در درمان استفراغ مفید واقع شود .

8- درمان استفراغ کودکان با دانه های رازیانه :

یکی از خدمات پرستاری از کودک در منزل برای درمان استفراغ کودکان استفاده از گیاه رازیانه می باشد. دانه های رازیانه خاصیت ضد میکروبی دارد و یک آرامش دهنده گوارش محسوب می‌ شود. شما می‌ توانید جوشانده آن را در طول روز سه مرتبه به کودک بدهید تا استفراغ او برطرف گردد .

در ادامه توصیه می شود مقاله مشکلات گوارشی کودکان را مطالعه نمایید.

درمان خانگی استفراغ در کودکان

9- مصرف سرکه سیب :

یکی دیگر از درمان های خانگی بسیار مفید استفراغ کودکان مصرف سرکه سیب می باشد. سرکه سیب خاصیت ضد میکروبی دارد و باعث می‌ شود تهوع و میکروب و سموم بدن او را برطرف کند. سرکه سیب را با یک لیوان آب و عسل ترکیب کنید و به کودک بدهید تا استفراغ او بر طرف گردد.

10- پیاز و زنجبیل :

کارشناسان علوم تغذیه بر این باورند که پیاز یک آنتی بیوتیک طبیعی محسوب می شود و برای استفراغ بسیار موثر واقع شده است. اگر آب پیاز را با زنجبیل ترکیب نمایید و در طول روز ۳ مرتبه به کودک بدهید به مراتب خیلی زود استفراغ و تهوع کودک خود را درمان کرده اید.

در ادامه توصیه می شود مقاله شکم درد در کودکان را مطالعه نمایید.

11- مصرف زیره سبز :

زیره سبز این خاصیت را دارد که آنزیم های گوارشی را به تحرک وا دارد و اگر مشکلی در قسمت گوارش کودک وجود داشته باشد را از بین خواهد برد. اگر کودک شما دچار استفراغ و اختلالاتی در سیستم گوارشی شود، برای پیشگیری از آن می‌ توانید زیره سبز را بو دهید سپس آن را بکوبید و داخل آب جوش بریزید همچنین مقداری جوز هندی را به آن اضافه کنید و به کودک بخورانید .

12- گیاه اسطوخودوس :

اسطوخودوس به دلیل بوی معطری که دارد می تواند یک حس خوشایند را برای کودک به وجود بیاورد و او را آرام کند. شما می توانید روغن این گیاه را تهیه کنید و روی بالش کودک قرار بدهید تا آن را بو بکشد این راه کار در درمان خانگی استفراغ کودکان بسیار موثر واقع شده است .

13- استفاده از بابونه :

همان طور که می دانید بابونه یکی از دارو های گیاهی بسیار مهم در طب سنتی و خانگی می باشد و حالت آرام بخش دهنده دارد و یک مسکن طبیعی محسوب می شود. بابونه می‌تواند باعث شود یک کودک به آرامی بخوابد و استفراغ او را کنترل نماید و در این اختلال نقش مهم ایجاد می‌ کند. چای بابونه را با عسل به کودک بدهید تا درمان شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

پنج × یک =

فهرست