تماس
021-66582923

اصول مراقبت از سالمندان در منزل مبحثی است که امروز توسط کارشناسان آتیه پرستاران سلامت برای شما تهیه و جمع بندی شده است . همانطور که می دانید دوران سالمندی به سنین بالای( 60 )سال گفته میشود اما ممکن است نشانه ها و تغییرات سالمندی از سال ها قبل از( 40) سالگی آغاز شود. نگرش و طرز تفکر ما به سالمندی بسیار حائز اهمیت است. اینکه سالمندی یک بیماری نیست یک جریان طبیعی است.

دوران سالمندی فرایندی مشترک برای همه انسان هاست ، یک روند عادی در زندگی تمام افراد است. در این دوران فرد سالمند ممکن است برخی از توانایی های خود را از دست بدهد و همین امر تأثیر زیادی در روند زندگی او میگذارد و عواقب این پدیده کیفیت زندگی فرد را تحت تأثیر قرار میدهد . این در صورتی است که فرد ممکن است علی رغم دوران سالمندی در دوران جوانی فرد پرانرژی و اکتیوی بوده باشد و همین امر اعتماد به نفس فرد را تضعیف میکند.

اموری که یک مراقب برای سالمند انجام میدهد عبارت اند از :

فرد سالمند برای انجام امور روز مره اش نیازمند به یک مراقب و همراه دارد که این فرد باید به اصول مراقبت و پرستاری از سالمند در منزل و بیرون از منزل آگاهی لازم را داشته باشد . در زیر به تعدادی از این موارد اشاره شده است

 • حمام کردن و نظافت سالمند
 • تعویض لباس سالمند
 • کمک کردن برای جابه جایی او از تخت و ویلچر و صندلی
 • کمک به او برای انجام ورزش
 • انجام کارهای منزل
 • تهیه غذا و کمک برای خوردن غذا به سالمند

اصول مراقبت از سالمندان در منزل با انجام وظایف پرستار :

یکی از اصول مراقبت از سالمندان در منزل انجام وظایف به طور صحیح و کامل می باشد . این وظایف شامل:

 • یک مراقب سالمند وظیفه دارد که به او در انجام امور شرعی و دینی از جمله خواندن نماز، قرائت قرآن و….. کمک کند.
 • تغذیه سالمند یکی از مهم ترین امور مربوط به اوست که فرد مراقب باید به رژیم غذایی خاص سالمند و تهیه غذای سالم برای او توجه نماید.
 • همچنین یک مراقب سالمند باید هرچند وقت یکبار سالمندش را به محیط خارج از خانه ببرد.
 • در حد توان با او مصاحبت کند که بتواند روحیه و نشاط سالمندی را در حد مناسب نگه دارد.
 • یک مراقب سالمند کلیه ی امور مربوط به نظافت شخصی سالمند را انجام می دهد تا از مبتلا شدن او به بیماری های عفونی جلوگیری کند.

نکته مهمی که در نگهداری از سالمندان باید به آن توجه ویژه ای کرد، داشتن صبوری است. صبور بودن در نگهداری از سالمندان اهمیت ویژه ای دارد. همچنین مراقب سالمند باید از وضع جسمی و سلامت و بیماری فرد سالمند و همچنین نوع دارو های مصرفی سالمند اطلاع لازم و مکفی داشته باشد ،مثلا همیشه دستگاه فشار خون و دستگاه کنترل قند خون در خانه داشته باشد تا به صورت منظم وضع فشار خون و قند سالمند را اندازه گیری کند.

یکی از اصول مراقبت از سالمندان در منزل بُعد جسمانی می باشد:

یکی از اصول مراقبت از سالمندان در منزل این است که به نیاز های جسمانی سالمند توجه خاص داشته باشیم. یک مراقب سالمند خوب باید بتواند برنامه ی روزانه منظمی ترتیب دهد .
در این برنامه نظم مهمترین آیتم است .مثلا:

 • زمان خواب و بیداری فرد سالمند
 • زمان غذا دادن به سالمند
 • زمان حمام
 • همچنین زمان به موقع استفاده از سرویس بهداشتی

همه این ها طبق نظم و در یک برنامه ریزی دقیق مشخص شده باشد. هرچقدر مراقب سالمند از تجربه کاری بیشتر و مهارت کافی برخوردار باشد نگهداری سالمند هم برای پرستار و هم برای سالمند راحت تر خواهد بود .

اصول مراقبت از سالمندان در منزل

اصول مراقبت از سالمندان در منزل با بُعد مراقبت های روزانه :

 • فرد مراقب باید آشنایی کامل با رژیم غذایی سالمند (Elderly diet) و همچنین نوع بیماری خاص او را داشته باشد و برای او رژیم غذایی مناسب تهیه کند.
 • فرد مراقب با سرگرم کردن و ارائه برنامه منظم مانع از چرت زدن های گاه و بیگاه فرد سالمند در طول روز شده و از این رو به خواب شبانه او کمک میکند .
 • با بردن مرتب فرد سالمند به سرویس بهداشتی مانع از دچار شدن او به بیماری هایی مانند عفونت ادراری و ….. میشود .
 • یک مراقب خوب میتواند با دادن به موقع مایعات به فرد سالمند از بروز مشکلاتی مثل کم آبی و عوارض آن در فرد جلوگیری کند.
 • چک کردن سیم ها و کابل ها در منزل و ایمن کردن خانه برای سالمندان.

یک پرستار سالمند باید به طور کامل از اصول نگهداری سالمندان در منزل مطلع باشد تا بتواند به بهترین نحو ممکن از فرد سالمند نگهداری به عمل آورد .به طور مثال بسیاری از سالمندان عزیز ما به علت کهولت سن و ناتوانی تا حدودی زمین گیر شده اند و قادر به راه رفتن نیستند و این در حالی است که مراقب عزیز باید در این زمینه آموزش لازم را دیده باشد تا بتواند به او کمک کند.

به طور مثال در صورتی که یک فرد سالمند فقط باید روی تخت بماند و نباید از روی تخت پایین آورده شود فرد مراقب حتما لازم است راه های جلوگیری از زخم بستر در منزل را به طور کامل بداند و سالمند را جابه جا کند و یا با ماساژ دادن مانع از ایجاد زخم بستر و لخته شدن خون بشود .

ورزش کردن نکته دیگری است که در فعالیت های روزانه سالمند باید به آن توجه کرد چون سالمند با گذشت زمان فرتوت و ناتوان می شود. باید فعالیت های بدنی مناسب که به آنها آسیب نزد و برای آنها مفید باشد را در نظر گرفت .این افراد نباید ورزش های خیلی سنگین انجام دهند. پیشنهاد میشود این افراد ورزش هایی نظیر پیاده روی اگر میتوانند، یوگا و نرمش های سبک انجام دهند، درکنار یک رژیم غذایی سبک.

اصول مراقبت از سالمندان در منزل بُعد روانی :

توجه به روحیات و سلامت روان سالمند به اندازه سلامت جسمانی سالمند و چه بسا بیشتر هم حائز اهمیت است. سالمندان به دلیل تغییراتی که از لحاظ جسمی پیدا کرده اند و نیز به دلیل وابستگی که در انجام امور روزانه به دیگران دارند بیشتر از سایر گروه های سنی در معرض مبتلا شدن به افسردگی هستند .

افسردگی باعث میشود که فرد امید به زندگیش کاهش یافته و کیفیت زندگی او پایین بیاید و این امر ممکن است تا جایی که به بستری در بیمارستان بینجامد . از این رو یک مراقب سالمند باید به اصول مراقبت از سالمندان در بُعد روانی فرد واقف باشد و بهترین مراقبت را در این زمینه به عمل بیاورد.

اصول مراقبت از سالمندان زوال عقل :

سالمندانی که دچار زوال عقل شده اند باید علاوه بر این که مراقبتی خاص از آنها به عمل بیاید همچنین باید یک مراقب صبور و خوش اخلاق داشته باشد . از علائم بیمارانی که مبتلا به فراموشی شده اند این است که ممکن است یک موضوع را فراموش کنند و همچین در مورد یک موضوع سوالات مکرر بپرسند . همچین یک سالمند ممکن است در زمینه این رفتار یه سری دارو مصرف نماید که مراقب باید اطلاع کافی از زمان و میزان مصرف دارو داشته باشد .

اصول مراقبت از سالمندان برای جلوگیری از افسردگی آنها :

در این سن مهم ترین مسئله این است که سالمند احساس افسردگی نکند،و نا امید نشود . فرد مراقب باید مدام به او امید دهد و او را به روش های مختلف سرگرم کند مثل ورزش ، تماشای تلویزیون ،و یا حتی یادگیری یک مهارت جدید.

سالمندان باید برای خودشان دوستانی از گروه سنی خودشان داشته باشند و با آنها وقت بگذرانند و معاشرت کنند. برای اینکه بدانند که این فقط خوده آنها نیستند که این مشکل را دارند بقیه هم ممکن است همچین مشکلی را داشته باشند‌.

گاهی اوقات سالمند فقط گوشی برای شنیدن حرف هایش میخواهد ، یک پرستار منزل در این زمان باید شنونده خوبی برای حرفهای او باشد و به قولی شاید سنگ صبوری. پرستار سالمند می تواند یک مصاحب دلنشین برای سالمند باشد و او را تشویق کند که از خاطرات و دوران جوانیش بگوید و این امر موجب شادابی و سر زندگی سالمند میشود . بسیاری از بیماری ها ارتباط مستقیمی با افسردگی در سالمند دارند که مراقب سالمند میتواند با وقت گذراندن با سالمند از ابتلا به افسردگی جلوگیری کند.

اصول مراقبت از سالمندان در منزل با رسیدگی به وضعیت درمانی سالمند:

رسیدگی به وضعیت درمانی سالمند هم از اهمیت خاصی برخوردار است. خدمات پرستاری خانگی که توسط مراقب برای سالمندان انجام می شود کمک میکند که راحت تر به وضعیت سلامت سالمند رسیدگی شود و با بروز هر نوع بیماری سالمند را تحت نظر پزشک قرار دهد . همچنین پرستار سالمند به زخم ها و بیماری های سالمند رسیدگی می‌کند و از بروز مشکلات جدی جلوگیری به عمل می‌آورد….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

دوازده − 10 =

فهرست