تماس
021-66582923
اوریگامی چیست و فواید آن برای کودکان

اوریگامی چیست و فواید آن برای کودکان

اوریگامی یک هنر است که توسط کاغذ و اشکال هندسی به وجود می آید و ریشه ی  این هنر به ژاپن بر می گردد .ولی در حال حاضر در تمام نقاط دنیا مورد پسند کودکان قرار گرفته و به عنوان یک سرگرمی جذاب شناخته شده است .

نگاهی به تاریخچه اوریگامی:

 در سال ۱۰۰میلادی تهیه کاغذ در چین آغاز شد و تقریباً تا ۵۰۰ سال از همه پنهان کردند و در خفی کاغذ تولید کردند.  در قرن ششم میلادی تهیه کاغذ به ژاپن رسید و ژاپنی ها در ابداع هنر اوریگامی پیشتاز شدند و با تا کردن کاغذ و هنر دست شروع به ساختن انواع ماکت کردند و به تدریج این هنر را به اوج خود رساند. اما به دلیل اینکه هزینه کاغذ بالا بود در برگزاری مراسم خود همچون مراسم ازدواج و سوگواری به درست کردن انواع حیوانات و گل های متنوع در خور مراسم خود پرداختند.

خلق کاردستی های متفاوت با کاغذ رنگی یا کاغذ ساده به وسیله تا کردن و با استفاده از اشکال هندسی و هنری متفاوت را اوریگامی گویند، که مورد توجه کودکان قرار گرفته و باعث رشد ذهن و فکر کودکان شده است. همچنین سبب ایجاد ارتباط تنگاتنگ بین دست و ذهن می‌شود، که برای کودکان فواید زیادی دارد در ادامه مقاله در مورد فواید اوریگامی مطالبی ارائه خواهد شد

اوریگامی انواع مختلفی دارد:

اوریگامی سه بعدی

متحرک و اوریگامی ساده

(( در ادامه پیشنهاد می شود مقاله آموزشی فواید شن بازی برای کودکان را حتما مطالعه نمایید ))

 فواید اوریگامی برای کودکان:

اوریگامی کار دستی است که با ترکیب علم و هنر به وجود می‌آید و در این کاردستی علم و هنر لازم و ملزوم هم هستند (از قوه به فعل در آوردن افکار توسط یک قطعه کاغذ و هنردست را اوریگامی می گویند) . امروزه معمولات والدین در خانه و یا پرستارانی که وظیفه نگهداری از کودک در منزل را برعهده دارند از این روش برای سرگرم کردن کودکان بکار می برند که بسیار مفید است . در زیر به تعدادی از این فواید اشاره شده است.

  1-بالا بردن صبر و پشتکار کودکان

اوریگامی،صبر و تلاش کودکان را تا رسیدن به نتیجه مطلوب بالا می برد و سبب ایجاد پشتکار قوی در کودکان و حتی بزرگسالان می‌شود .

  2-بالا بردن توانایی های ذهنی درکودکان

اوریگامی در بالا بردن هوش و ذکاوت کودکان بسیار موثر است، زیرا با تا کردن یک تکه کاغذ طبق الگوی خاص می توان اشکالی زیبا درست کرد، لذا اگر دقت نظر کافی نداشته باشند .ودر تا کردن مراحل کاغذ اشتباه کنند طبیعتاً به هدف خود نمی‌رسند پس تمام تلاش خود را به کار می‌گیرند تا کمتر خطا کنند و طبق الگویی پیش بروند این کار در بالا بردن سطح هوش کودکان بسیار موثر است و می‌توان آن را به عنوان یک ورزش برای مغز معرفی کرد .

  3-ایجاد نوآوری در کودکان

از فواید اوریگامی در کودکان می توان به داشتن فکری خلاق با ایده های نو  و جدیداشاره کرد. در این نوع کاردستی کودکان تلاش می‌کند تا طرح‌های جدید به وسیله تا کردن کاغذ درست کنند و هنر خود را به نمایش بگذارند این کار به ابداع و نوآوری آنها  در بزرگسالی کمک فراوانی می‌کند و باعث باز شدن فکر آنها میشود .

اوریگامی مانند بازی‌های فکری چون خانه سازی و لگو است با این تفاوت که در اوریگامی با تا کردن یک تکه کاغذ به روش های متفاوت می توان یک اثر هنری خلق کرد . 

(( در ادامه این مبحث پیشنهاد می شود مقاله آموزشی بازی درمانی در کودکان چیست و چه هدفی را دنبال می کند؟ را حتما مطالعه نمایید ))

  4-پیشگیری از پریشانی خاطر و استرس

اوریگامی در بالا بردن تمرکز و کنترل استرس تاثیر فراوان دارد با متمرکز شدن جهت درست کردن یک شی هنری می‌توان استرس و پریشانی در کودکان را کاهش داد و حتی به دست فراموشی سپرد.

   5- اوریگامی وجنبه های آموزشی

  از هنر اوریگامی در مدارس جهت آشنایی کودکان با شکل های هندسی و بعضی مفاهیم استفاده می‌کنند این هنر هم به صورت فردی و هم به صورت جمعی کار برد دارد لازم به ذکر است در این نوع کاردستی از هیچ وسیله‌ای به جز کاغذ استفاده نمی‌شود مانند:( قیچی چسب و غیره )فقط با کاغذ و تا کردن یک اثر هنری خلق می شود .

ساخت انواع حیوانات و گل ها، دوستداران زیادی در کل دنیا اعم از کودکان و بزرگسالان دارد .

 با ساخت انواع حیوانات اوریگامی مانند خرگوش ،فیل،سگ وکانگورو…… می‌توان هم به عنوان سرگرمی کودکان را مشغول کرد و هم می‌توان آنها را با انواع حیوانات آشنا کرد و به جنبه آموزشی آن جهت یاد گیری کودکان  پرداخت. و هم می‌توان جزو تزیینات اتاق کودک به کار برد .

علاوه بر کودکان از هنر اوریگامی در مراسم‌ها نیز استفاده شده است.از انواع کاغذ رنگی، کاغذهای کشی که جهت تزیین در مراسم عروسی و یا جشن تولد ها به کار می رود نمی‌توان غافل ماندمی‌توان گفت این هنر از یک سرگرمی برای کودکان به یک هنر پیچیده تبدیل شده و کاربردهای زیادی داردساخت اشکال اوریگامی نیز به صبر و حوصله فراوان و دقت کافی و پشتکار نیاز دارد که با ممارست و تمرین زیاد می‌توان مهارت های لازم را در این زمینه کسب کرد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

دو × 5 =

فهرست