تماس
021-66582923

بازی مناسب سالمندان ( بازیهای فکری )

پرستار سالمند, پرستاری در منزل
2 دیدگاه

بازی مناسب سالمندان چیست ؟ آیا این بازیها تاثیری در بهبود بیماری آلزایمر دارد.

بازی های مناسب سالمند - بازی مناسب سالمندان ( بازیهای فکری )

” بازی مناسب سالمندان ” : با افزایش سن معمولا افراد دچار بی حوصلگی شده و کم طاقت می شوند و نمی توانند به مدت طولانی بر یک موضوع خاصی تمرکز کنند . در این میان بسیاری از سالمندان نیز به مرور زمان به دلایل مختلفی دچار فراموشی می شوند که این بیماری به نام آلزایمر در دنیا شناخته شده است . حال آیا درمانی برای این بیماری وجود دارد ؟ یا می توان کاری کرد که دچار این بیماری نشویم ؟

هدف از ایجاد این مقاله آموزشی که توسط کارشناسان آتیه پرستاران سلامت تهیه و جمع آوری شده ، در درجه اول کمک به سالمندان و در درجه دوم آموزش دادن به افرادی که وظیفه پرستاری در منزل از سالمندان آلزایمری را برعهده دارند ، می باشد. پس پیشنهاد می شود تا پایان این مبحث ما را همراهی نمایید.

بازیهای فکری که برای سالمندان پیشنهاد می شود:

تا کنون درمان قطعی برای این بیماری کشف نشده است اما کارشناسان موسسه آتیه پرستاران سلامت معتقد هستند انجام بازیهای فکری تاثیر فوق العاده ای برای جلوگیری از بوجود آمدن این بیماری دارد. حتی افرادی نیز که به بیماری آلزایمر دچار شده اند با انجام این بازیها بیماری آلزایمر آنها به شدت کاهش یافته است .

بازیهای فکری که می خواهیم برای شما شرح دهیم باعث بالا رفتن قدرت حافظه و همچنین قدرت تحلیل و پردازش ذهن فرد می شود . این بازیها علاوه بر بالا بردن قدرت حافظه می تواند سرگرمی مناسب و سالمی برای سالمندان باشد . پس حتما سعی کنید این بازیها را هم خودتان انجام دهید و هم به سالمندان خود پیشنهاد دهید . مخصوصا اگر پرستار در منزل دارید حتما از پرستار سالمند خود بخواهید که ساعاتی از روز را اختصاص به آموزش این بازیها برای سالمند کند .

بازی های مناسب سالمندان

یکی از بازیهای خوب مناسب سالمندان که مراقبین و پرستاران منزل نیز از آن برای سرگرم کردن سالمندان در منزل استفاده می کنند بازی هپی کیوب می باشد. بازی هپی کیوب یک بازی مهیج برای سالمندان و حتی افراد جوان می باشد . روش این بازی کنار هم قرار دادن پازلها می باشد به این گونه که شما پازلها را طوری روی هم بچینید که تبدیل به یک معکب شود .

 • بازی هپی کیوب :
1 b - بازی مناسب سالمندان ( بازیهای فکری )
 • بازی پنتابال :

این بازی یکی از بهترین بازیهای فکری می باشد این بازی در سال 2004 طراحی شد و تا 5 سال بهترین بازی فکری در جهان شناخته شد و دارای 8 جایزه بین المللی می باشد . این بازی دونفره می باشد و شما باید مهره ها را طوری قرار دهید که با چرخش تخته ها ، مهره ها در یک ردیف افقی یا عمودی قرار گیرد . برای آموزش کامل از این بازی می توانید در اینترنت جستجو کرده و آموزش کامل آنرا مشاهده نمایید.

(( در ادامه این مبحث پیشنهاد می شود مقاله آموزشی راه های افزایش روحیه سالمندان را حتما مطالعه نمایید ))

4b - بازی مناسب سالمندان ( بازیهای فکری )
 • بازی اتللو :

این بازی طبق آمارها در رده ی اول بازیهای فکری می باشد در این بازی بازیکنان با محاصره کردن و تصاحب مهره های رقیب بازی جذابی را از خود نشان می دهند. این بازی باعث بالا رفتن تمرکز و بالا رفتن قدرت برنامه ریزی در فرد می شود.

6b - بازی مناسب سالمندان ( بازیهای فکری )
 • بازی جنگا :

بازی جنگا یکی از محبوب ترین بازیهای جهان است که توسط یک مرد انگلیسی معرفی شد. این بازی به گونه ای است که شما چوبهای مکعبی شکل را روی هم قرار می دهید که یکی یکی این چوب ها را بیرون می کشید. باید طوری اینکار را انجام دهید که برج چوبی خراب نشود.

جنگا - بازی مناسب سالمندان ( بازیهای فکری )
 • بازی سودوکو:

این بازی یک بازی چینی می باشد . این بازی نیز بازی مناسب سالمندان می باشد . حتما این بازی را به سالمند خود توصیه نمایید . این بازی برای بالا بردن قدرت تمرکز بسیار فوق العاده است . می توانید روش بازی آن را از اینترنت بگیرید .

(( مطالعه شود : ارائه خدمات مراقبت و نگهداری از سالمندان با اعزام پرستار سالمند در منزل به صورت شبانه روزی و روزانه ))

7b - بازی مناسب سالمندان ( بازیهای فکری )
 • کابالئو :

این بازی یک بازی جذاب و دوست داشتنی می باشد این بازی از تمرکز کمتری نسبت به بازی های قبلی برخوردار است اما بسیار جذاب و سرگرم کننده خوب برای سالمندان و حتی افراد دیگر می باشد . این بازی به این گونه است که به هر بازیکن یک رنگ اختصاص داده می شود البته بدون اینکه بازیکن ها بدانند رنگ اختصاص داده شده به آنها چه رنگی است . برنده بازی کسی است که مهره های بیشتری از رنگ خود را جمع آوری کنند .

5b - بازی مناسب سالمندان ( بازیهای فکری )
 • بازی هایو :

این بازی یک بازی استراتژی زیبا می باشد . این بازی آنقدر محبوب است که هر ساله به صورت مسابقات جهانی نیز برگزار می شود . تقریبا این بازی مانند شطرنج است البته راحت تر از شطرنج می باشد . حتما این بازی مناسب سالمندان را به پدرها و مادرهای خود معرفی کنید .

3b - بازی مناسب سالمندان ( بازیهای فکری )

دیگر بازیهای مناسب سالمندان که نیاز به هیچ ابزاری نیست :

در بالا تعدادی از بازیهای فکری را به شما معرفی کردیم قصد ما از معرفی این بازیها بالا بردن قدرت حافظه سالمندان و محافظت از آنها در برابر بیماری آلزایمر می باشد . در زیر بازیهای دیگری به شما معرفی می کنیم که نیازی به هیچ ابزاری نیست .

 • داستان نویسی یا جمله سازی :

شما می توانید چند کلمه را انتخاب کنید و با آن داستان کوتاهی با قدرت تخیل خود بنویسید . نیازی نیست این داستان بلند باشد چند خط هم باشد کفایت می کند .

 • انجام دادن کارها با دست مخالف :

شما می توانید بسیاری از کارهای روزانه خود را با دست مخالف انجام دهید . مانند شانه زدن ، مسواک زدن و … . این کار باعث می شود که بین سلولهای مغز اتصال ایجاد شود و فعالیت مغز چند برابر شود .

 • تقویت حافظه تصویری :

تقویت حافظه تصویری نیز بسیار تاثیر مثبت و خوبی برای بالا بردن قدرت حافظه دارد . شما می توانید برای چند ثانیه به یک شئی نگاه کنید و بعد چشمان خود را ببندید و خصوصیاتی که در آن شی را دیدید بگویید .

 • برعکس گفتن اعداد :

این یکی از بازی های خوب برای سالمندان می باشد . شما می توانید از عدد 100 شروع کنید به برعکس گفتن . این بازی مناسب سالمندان بسیار مفید برای از بین بردن آلزایمر می باشد . حتما این بازی را انجام دهید و به دیگران هم توصیه نمایید.

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

15 + دوازده =

مشاوره ارائه دهنده خدمات پرستاری - بازی مناسب سالمندان ( بازیهای فکری )
فهرست