تماس
021-66582923

بیماری تیروئید ، درمان کم کاری و پرکاری

پرستار بیمار, پرستار سالمند, پرستاری در منزل
بدون دیدگاه
کم کاری و پرکاری تیروئید - بیماری تیروئید ، درمان کم کاری و پرکاری

بیماری تیروئید و غده تیروئید چیست؟ تیروئید یک غده ی پروانه ای شکل است که در جلوی گردن جای دارد و نقش بسیار مهمی در بدن ایفا میکند و دو هورمون مهم در بدن تولید میکند که وظیفه سوخت و ساز در بدن را برعهده دارند.

بنابر نظریه کارشناسان مرکز پرستاری آتیه پرستاران سلامت اگر سرعت سوخت و ساز در بدن تغییر پیدا کند مربوط به غده تیروئید میشود و به خاطر مشکلی است که در آن به وجود آمده است. این غده برخلاف ظاهر کوچکی که دارد وظایف عمده ایی در بدن دارد. وظایفی از قبیل میل داشتن به غذا ، تنظیمات مربوط به انرژی و حرارت بدن را بر عهده دارد. مشکلاتی که برای این غده مهم به وجود می آید شامل کم کاری تیروئید و پرکار بودن آن است.

نشانه های بیماری تیروئید چیست؟

 • لاغر شدن یا چاقی بدن: یکی از علامت های بروز غده تیروئید این است که بدن انسان به صورت ناگهانی دچار کم شدن وزن میشود که این میتواند از بروز پرکاری تیروئید باشد در این زمان غده تیروئید تعداد زیادی از هورمون ها را ترشح کرده است و بلعکس اگر بدن به صورت ناگهانی هم دچار اضافه وزن شود از علائم کم کاری تیروئید محسوب میشود.
 • تورم و ملتهب شدن گردن: ورم کردن گردن از نشانه های بارز مشکل در غده تیروئید است که این مشکل یا داشتن گواتر است یا سرطان تیروئید. البته نشانه ی مشکلات دیگری هم میتواند باشد.
 • نامنظم شدن ضربان قلب: بیش از حد شدن یا کند شدن ضربان قلب میتواند از علائم پرکاری یا کم کاری تیروئید باشد.
 • احساس خستگی و تحلیل رفتن انرژی: زمانی که اختلالی در غده تیروئید به وجود می آید بدن دست خوش تغییراتی میشود و احساس خستگی یا افسردگی به او دست میدهد یا تغییراتی در روحیه شخص ایجاد میکند این تغییرات میتواند بر روی خواب، استرس و انرژی شخص اثراتی بگذارد.
 • کم شدن وریختن موهای سر: نامتعادل کار کردن غده تیروئید میتواند باعث بروز ریزش مو شود که پس از درمان آن سبب بازگشت مجدد مو خواهد شدد.
 • کاهش یا افزایش شدید حرارت بدن: غده تیروئید میتواند دمای بدن را دچار تغییراتی بکند اگر شخص احساس سرمای شدید بکند غده تیروئید او کم کار است و اگر گرمای شدیدی احساس کند وبسیار عرق کند غده تیروئید او پرکار شده است.
 • خشکی پوست: تیروئید میتواند بر روی پوست هم اثرات خود را نمایان کند اگر پوست حالت سردی و رنگ پریدگی داشته باشد وزخم های موجود در روی آن به سختی بهبود پیدا کند از علائم کم کاری تیروئید است واگر حس قرمزی و رطوبت شدید را داشته باشد احتمالا دچار پر کاری تیروئید شده است.
 • یبوست داشتن: کند کار کردن شکم میتواند کم کاری تیروئید را نشان دهد و بلعکس بیرون روی شدید از نشانه های پرکاری تیروئید است زیرا پرکاری تیروئید باعث سرعت بخشیدن به روند حرکات روده میشود.
 • عوض شدن حالت هایی در رفتار: تیروئید روی احساسات شخص تاثیراتی به جای میگذارد اورا مضطرب مینماید همچنین میتواند فرد را دچار افسردگی کند و مانع از این شود که فرد بتواند در جمع حضور پیدا کند.
 • بر هم خوردن نظم عادت ماهیانه: اگر تنظیمات چرخه قاعدگی با مشکلاتی روبرو شود زودتر یا به تعویق بیفتد ومیزان خونریزی در آن خیلی شدی یا کم کم شود از نشانه های کم کاری یا پرکاری تیروئید است.
 • عوض شدن حالت عادی چشم : اگر چشمان شما دچار تغییراتی مانند بیرون زدگی چشم شود به احتمال زیاد دچار بیماری تیروئید هستید این حالت بیرون زدگی میتواند از جمع شدن بافت مازاد در قسمت عقب چشم ایجاد شود.
تشخیص بیماری تیروئید - بیماری تیروئید ، درمان کم کاری و پرکاری

چگونه با مشاهده گَردن متوجه تیروئید شویم:

برای بررسی علائم تیروئید روی گردن ابتدا در مقابل آینه بایستید اگر تورمی روی گردن احساس کردید برای مطمئن شدن باید به پزشک مراجعه نمایید راه تشخیص دیگر این است که گردن خود را به سمت عقب حرکت دهید وهزمان یک جرعه آب بنوشید اگر در حین قورت دادن متوجه یک برآمدگی شدید حتما با پزشک مشورت نمایید.

(( در ادامه پیشنهاد می شود مقاله آموزشی راه های تقویت غده تیروئید را حتما مطالعه کنید ))

کم کاری تیروئید چه علت هایی دارد؟

1)یکی از مهمترین علل کم کاری تیروئید بیماری شیموتو میباشد بروز این بیماری به گونه ای است خود بدن به غده تیروئید آسیب میزند و باعث میشود که این غده هورمون کمتری ترشح کند این بیماری زمینه وارثی بودن دارد.
2)یکی دیگر از عوامل کم کاری تیروئید بروز مشکل در غده هیپوفیز مغز میباشد که با بروز این مشکل تیروئید که از آن دستور میگیرد دچار کم کاری میشود.

پرکاری تیروئید چه علت هایی دارد؟

1)ایجاد توده هایی در داخل تیروئید
2)بروز بیماری گریوز که با حمله به بدن باعث منتشر شدن تعداد باالیی از هورمون تیروئید میشود.

آیا اختلالات به وجود آمده در غده تیروئید عوارض خاصی دارد؟

از مهمترین عارضه هایی که در زمان بروز کم کاری تیروئید ایجاد میشود بالا رفتن کلسترول، سکته مغزی و سکته قلبی میباشد ومیتواند حرارت بدن را به شدت پایین بیاورد طوری که فرد هوشیاری خود را از دست بدهد.

چگونگی درمان کم کاری تیروئید:

اگر کم کار بودن تیروئید از طریق پزشک برای شما شناسایی شد پزشک با استفاده از تجویز قرص به درمان این اختلال میپردازد این قرص های مصرفی باعث میشود هورمون های تیروئید به بدن شما وارد شود.

راه درمان پرکاری تیروئید:

اگر پرکاری تیروئید با داروهای تجویز شده درمان نشود پزشک توصیه به جراحی غده تیروئید میکند با برداشتن غده تیروئید مشکل پرکاری آن برطرف خواهد شد اما باید بدن به هورمون های لازم را برسانید تا دچار کم کاری تیروئید نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

16 − 13 =

مشاوره ارائه دهنده خدمات پرستاری - بیماری تیروئید ، درمان کم کاری و پرکاری
فهرست