بیماری قلبی در سالمندان ، بیماری های قلبی و عروقی در سالمندان

پرستار بیمار, پرستار سالمند, پرستار منزل
بدون دیدگاه
بیماری های قلبی و عروقی در سالمندان

یکی از دلایل مهم مبتلا شدن به بیماری قلبی در سالمندان ، تصلب شراین می باشد . تصلب شراین باعث می شود که رگهایی که به اعضای مختلف بدن خون رسانی می کنند دچار مشکل مانند تنگ و سخت شدن شده و به سختی می توانند اکسیژن و مواد غذایی به اعضای مختلف بدن برسانند .

بسیاری از کارهای افراد باعث می شود که انسان زودتر و سریعتر دچار تصلب شراین شود . اما برای پیشگیری از این بیماری و مرگ و میر بهتر است که عواملی که باعث پیدایش و یا شدت گرفتن این بیماری می شود را بشناسیم .

عوامل ایجاد بیماری قلبی در سالمندان و افراد دیگر:

عواملی که باعث ایجاد بروز بیماری قلبی – عروقی در افراد مخصوصا سالمندان می شود . عبارتند از سن بالا ، جنس مذکر ، داشتن سابقه بیماری قلبی عروقی ، داشتن فشار خون بالا ، داشتن چربی خون ، داشتن دیابت ، سیگار ، اضافه وزن ، ورزش نکردن

افراد دیابتی نوع دوم بیشتر در معرض خطرات بیماری قلبی عروقی قرار دارند .

نشانه های اصلی بیماری قلبی در سالمندان و دیگر افراد :

1- درد در قفسه سینه

این درد معمولا در جناق سینه صورت می گیرد و اندام های دیگری مانند دست ، گردن و حتی شکم را نیز دگیر می شوند . این درد معمولا برا اثر فشارهای روحی و روانی که فعالیت قلب شدت پیدا می کند ، ایجاد می شود . در این مواقع با استراحت و یا خوردن قرص زیر زبانی درد برطرف می شود . در صورت تسکین پیدا نکردن حتما باید سریعا به پزشک مراجعه نمایید .

مخصوصا افرادی که به دیابت دچار هستند باید بیشتر مراقب باشند .

البته این را باید دانست که هر دردی در قفسه سینه نشانه بیماری قلبی نیست ممکن است مثلا این دردها برای دستگاه گوارشی یا ریوی باشد.

2- تنگی نفس

اگر احساس تنگی نفس کردید احتمال دارد دچار بیماری کرونری قلب هستند . البته می تواند دلیلی دیگری مانند مشکلات ریوی باشد . پس حتما خود را به پزشک نشان دهید .

3- تپش قلب

یکی دیگر از علائم کرونری قلب تپش های شدید قلب می باشد که مراجعه به پزشک برای رفع مشکل الزامی و ضروریت می باشد .

4- خیز یا اِدِم :

وقتی بیماری قلبی شدت پیدا می کند کارکرد پمپاژ های قلب دچار مشکل شدید می شوند که در واقع به آن نارسایی قلبی می گویند . در این مرحله مایع موجود در بافت های بدن به طور کامل تخلیه نشده و زیر پوست انباشته می شود . این انباشتگی باعث ورم کردن قسمت هایی از بدن مانند پاها می شود .

البته ممکن است این ورم ها در اثر بیماری هایی مانند واریس پاها ، مشکلات کبدی ، مشکلات کلیدی و غیره نیز باشد ..

بیماری قلبی در سالمندان – انواع بیماریهای قلبی عروقی شامل سه دسته می باشند :

1- بیماری کرونری قلب

2- بیماری عروقی مغز

3- بیماری رگهای محیطی

1- بیماری کرونری قلب :

عملکرد قلب به این گونه است که با تپش خود باعث می شود خون به قسمت های مختلف پمپاژ شود اما ماهیچه های خود قلب برای تپش های مدام نیاز به خون دارند که این خون توسط سرخرگ های کرونه انجام می شود . اگر این سرخرگ ها دچار مشکل و مسدود شوند عمل خونرسانی به عضله های قلب صورت نمی گیرد و قلب نیز نمی تواند خون مورد نیاز قسمت های دیگر بدن را پمپاژ کند در نتیجه قلب دجار اختلال شده و باعث استپ شدن قلب می شود.

2- بیماری های عروقی مغز :

در این بیماری رگهایی که مغز را تغذیه می کنند دچار آسیب می شوند و نمی توانند به مغز خون رسانی کنند که فرد دچار مرگ خواهد شد . این حالت را انقارکتوس مغز نام دارد . وقتی رگهای مغز مسدود می شود و یا پاره می شوند فرد دچار سکته مغزی می شود.

3- بیماری های رنگهای محیطی :

رگهای محیطی رگهایی هستند که بیرون از مغز و قلب هستند و وظیفه ی خون رسانی به اعضای دیگر بدن دارند . بیماری رگهای محیطی معمولا بر اثر تنگ شدن رگهایی که خون را به پا می رساند ایجاد می شود . که باعث عارضه هایی مانند :

  • قنقار یا یاگانگرن : در اثر نرسیدن خون به اندام ها باعث می شود که بافت ها بمیرند و در نتیجه باعث قطع شدن آن اندام می شود .
  • لنگش متناوب : به علت اینکه تصلب شراین بوجود می آید باعث می شود خونرسانی به پاها کاهش پیدا کند و باعث می شود که بعد از مدتی راه رفتن پاها خسته شده و دچار درد شدیدی می شود که معمولا این درد در عضلات پشت ساق پا ایجاد می شود .
بیماری قلبی در سالمند

بیماری قلبی در سالمندان :

برای پیشگیری از بیماری های قلب و عروق در افراد دیابتی باید به نکات زیر توجه لازم را داشته باشید:

  • کاهش چربی خون :

چربی خون باعث می شود که به دیواره ی رگها بچسبد و کم کم باعث تصلب شراین شود و رگها بسته شوند .

  • کنترل کردن فشار خون به طور مرتب :

فشار خون بالا باعث می شود کارایی قلب بالا رفته و در نتیجه خود قلب نیاز به خون بیشتری بخاطر فعالیت بالا دارد . این فعالیت و گردش خون بالا باعث تسریع بخشیدن در تصلب شراین می شود و همچنین باعث آسیب رسیدن به رگها می شود .

  • پایین آوردن وزن خود به حد استاندارد :

چاقی خود عامل ایجاد فشار خون در افراد می شود . سعی کنید زیر نظر مشاوره تغذیه و پزشک متخصص وزن خود را پایین بیاورید.

  • از سیگار دوری کنید :

سیگار کشیدن باعث افزایش عملکرد قلب می شود و این عملکرد باعث بالا رفتن فشار خون می شود . همچنین باعث غلیظ شدن خون نیز می شود که در نتیجه منجر به لخته شدن می شود .

  • قند خون :

قند خون هم تاثیر مستقیم و هم تاثیر غیر مستقیم بر بیماری های عروقی دارد

  • ورزش کردن به طور مرتب و منظم :

ورزش کردن برای کلیه اندام های بدن مفید باشد . ورزش مرتب و منظم باعث کاهش چربی خون ، قند خون و همچنین فشار خون می شود .

ارائه خدمات پرستاری در منزل برای سالمندان با اعزام پرستار سالمند

موسسه پرستاری آتیه پرستاران سلامت

, , , ,

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

9 + هفت =

فهرست