تماس
021-66582923

بیماری قلبی در سالمندان ، عوامل و نشانه های این بیماری

پرستار بیمار, پرستار سالمند, پرستاری در منزل
بدون دیدگاه
بیماری های قلبی و عروقی در سالمندان

یکی از دلایل مهم مبتلا شدن به بیماری قلبی در سالمندان ، تصلب شراین می باشد . تصلب شراین باعث می شود که رگهایی که به اعضای مختلف بدن خون رسانی می کنند دچار مشکل مانند تنگ و سخت شدن شده و به سختی می توانند اکسیژن و مواد غذایی به اعضای مختلف بدن برسانند . در این قسمت از آتیه پرستاران سلامت می خواهیم نکات مهمی را در مورد این بیماری برای شما عزیزان شرح دهیم با ما همراه باشید.

بسیاری از کارهای افراد باعث می شود که انسان زودتر و سریعتر دچار تصلب شراین شود . اما برای پیشگیری از این بیماری و مرگ و میر بهتر است که عواملی که باعث پیدایش و یا شدت گرفتن این بیماری می شود را بشناسیم .

عوامل ایجاد بیماری قلبی در سالمندان و افراد دیگر:

عواملی که باعث ایجاد بروز بیماری قلبی – عروقی در افراد مخصوصا سالمندان می شود . عبارتند از سن بالا ، جنس مذکر ، داشتن سابقه بیماری قلبی عروقی ، داشتن فشار خون بالا ، داشتن چربی خون ، داشتن دیابت ، سیگار ، اضافه وزن ، ورزش نکردن می باشد . اگر پرستار هستید و وظیفه پرستاری از سالمند در منزل را برعهده دارید حتما موارد ذکر شده را برای سالمند در نظر بگیرید تا از بیماری های قلبی و عروقی بدور باشد .

افراد دیابتی نوع دوم بیشتر در معرض خطرات بیماری قلبی عروقی قرار دارند .

نشانه های اصلی بیماری قلبی در سالمندان و دیگر افراد :

بیماری قلبی یکی از بیماریهای رایج در سالمندان می باشد که باید نسبت به این بیماری حساس باشید . در زیر به انواع نشانه های بیماری قلبی در سالمندان و افراد دیگر آشنا می شویم . این نشانه ها شامل:

1- درد در قفسه سینه

یکی از نشانه های بیماری قلبی در سالمندان (Heart disease in the elderly) و افراد دیگر درد در قفسه سینه می باشد . این درد معمولا در جناق سینه صورت می گیرد و اندام های دیگری مانند دست، گردن و حتی شکم را نیز دگیر میکند . این درد معمولا بر اثر فشارهای روحی و روانی که فعالیت قلب شدت پیدا می کند، ایجاد می شود . در این مواقع با استراحت و یا خوردن قرص زیر زبانی درد برطرف می شود . در صورت تسکین پیدا نکردن حتما باید سریعا به پزشک مراجعه نمایید .

البته این را باید دانست که هر دردی در قفسه سینه نشانه بیماری قلبی نیست. ممکن است این دردها برای دستگاه گوارشی یا ریوی باشد.

2- تنگی نفس

یکی دیگر از نشانه های بیماری قلبی در سالمندان تنگی نفسی می باشد . اگر احساس تنگی نفس کردید احتمال دارد دچار بیماری کرونری قلب هستند . البته می تواند دلیلی دیگری مانند مشکلات ریوی باشد . پس حتما خود را به پزشک نشان دهید .

(( در ادامه این مبحث پیشنهاد می شود مقاله آموزشی 12 راه تقویت قلب و ریه را حتما مطالعه نمایید ))

3- تپش قلب

از دیگر نشانه های بیماری قلبی در سالمندان تپش های شدید قلب می باشد که مراجعه به پزشک برای رفع مشکل الزامی و ضروریت دارد .

4- خیز یا اِدِم :

وقتی بیماری قلبی شدت پیدا می کند کارکرد پمپاژ های قلب دچار مشکل شدید می شوند که در واقع به آن نارسایی قلبی می گویند . در این مرحله مایع موجود در بافت های بدن به طور کامل تخلیه نشده و زیر پوست انباشته می شود . این انباشتگی باعث ورم کردن قسمت هایی از بدن مانند پاها می شود .

البته ممکن است این ورم ها در اثر بیماری هایی مانند واریس پاها ، مشکلات کبدی ، مشکلات کلیدی و غیره نیز باشد ..

انواع بیماری قلبی در سالمندان

انواع بیماری قلبی در سالمندان :

1- بیماری کرونری قلب

2- بیماری عروقی مغز

3- بیماری رگهای محیطی

در بالا به انواع بیماری قلبی در سالمندان اشاره شد. حال برای آگاهی بیشتر شما از این بیماری ها ، آنها را برای شما شرح می دهیم .

1- بیماری کرونری قلب :

عملکرد قلب به این گونه است که با تپش خود باعث می شود خون به قسمت های مختلف پمپاژ شود. اما ماهیچه های خود قلب برای تپش های مدام نیاز به خون دارند که این خون توسط سرخرگ های کرونه انجام می شود . اگر این سرخرگ ها دچار مشکل و مسدود شوند عمل خونرسانی به عضله های قلب صورت نمی گیرد و قلب نیز نمی تواند خون مورد نیاز قسمت های دیگر بدن را پمپاژ کند. در نتیجه قلب دجار اختلال شده و باعث استپ شدن قلب می شود.

2- بیماری های عروقی مغز :

یکی از موارد بیماری قلبی در سالمندان ، بیماری های عروقی مغز می باشد . در این بیماری رگهایی که مغز را تغذیه می کنند دچار آسیب می شوند و نمی توانند به مغز خون رسانی کنند که فرد دچار مرگ خواهد شد . این حالت را انقارکتوس مغز نام دارد . وقتی رگهای مغز مسدود می شود و یا پاره می شوند فرد دچار سکته مغزی می شود.

3- بیماری های رگهای محیطی :

از دیگر موارد بیماری قلبی در سالمندان بیماری های رگهای محیطی می باشد . رگهای محیطی رگهایی هستند که بیرون از مغز و قلب هستند و وظیفه ی خون رسانی به اعضای دیگر بدن را دارند . بیماری رگهای محیطی معمولا بر اثر تنگ شدن رگهایی که خون را به پا می رساند ایجاد می شود . که باعث عارضه هایی مانند :

  • قنقار یا یاگانگرن : در اثر نرسیدن خون به اندام ها باعث می شود که بافت ها بمیرند و در نتیجه باعث قطع شدن آن اندام می شود .
  • لنگش متناوب : به علت اینکه تصلب شراین بوجود می آید باعث می شود خونرسانی به پاها کاهش پیدا کند که بعد از مدتی راه رفتن پاها خسته شده و دچار درد شدیدی می شود که معمولا این درد در عضلات پشت ساق پا ایجاد می شود .

(( در ادامه پیشنهاد می شود مقاله آموزشی روشهای مراقبت و پرستاری بعد از حمله قلبی را حتما مطالعه نمایید ))

بیماری قلبی در سالمند

راه های پیشگیری از بیماری قلبی در سالمندان که دچار دیابت هستند:

برای پیشگیری از بیماری های قلب و عروق در افراد دیابتی باید به نکات زیر توجه لازم را داشته باشید:

  • کاهش چربی خون :

چربی خون باعث می شود که به دیواره ی رگها بچسبد و کم کم باعث تصلب شراین شود و رگها بسته شوند .

  • کنترل کردن فشار خون به طور مرتب :

فشار خون بالا، باعث می شود که کارایی قلب بالا رفته و در نتیجه خود قلب نیاز به خون بیشتری بخاطر فعالیت بالا داشته باشد . این فعالیت و گردش خون بالا باعث تسریع بخشیدن در تصلب شراین و همچنین باعث آسیب رسیدن به رگها می شود .

  • پایین آوردن وزن خود به حد استاندارد :

چاقی خود عامل ایجاد فشار خون در افراد می شود . سعی کنید زیر نظر مشاوره تغذیه و پزشک متخصص وزن خود را پایین بیاورید. وزن بالا یکی از عوامل بیماری قلبی در سالمندان می باشد. .

  • از سیگار دوری کنید :

سیگار کشیدن باعث افزایش عملکرد قلب و این عملکرد باعث بالا رفتن فشار خون می شود . همچنین باعث غلیظ شدن خون و در نتیجه منجر به لخته شدن می شود .

  • قند خون :

قند خون هم تاثیر مستقیم و هم تاثیر غیر مستقیم بر بیماری های عروقی دارد

  • ورزش کردن به طور مرتب و منظم :

ورزش کردن برای کلیه اندام های بدن مفید می باشد . ورزش مرتب و منظم باعث کاهش چربی خون ، قند خون و همچنین فشار خون می شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

پانزده − چهارده =

فهرست