تماس
021-66582923

بیماری چاقی در کودکان و نکات مهم کنترل آن

پرستار بیمار, پرستار کودک, پرستاری در منزل
بدون دیدگاه
چگونگی کنترل بیماری چاقی در کودکان - بیماری چاقی در کودکان و نکات مهم کنترل آن

بیماری چاقی در کودکان : چاقی یک مسئله ای است که کودکان ونوجوانان را تحت تاثیر خود قرار داده است یک کودک چاق یعنی کودکی که  وزن او نسبت به سن و قد او بیش از حد باشد.

نشانه های چاقی در کودکان چیست؟

با مشاهده یک کودک که مقداری اضافه وزن دارد نمیتوان به قطعیت گفت که او چاق است شاید این کودک به دلیل استخوان بندی درشتی که دارد این گونه وانمود میکند. پزشک کودک از طریق بی ام ای (نمودار رشد کودک) او را بررسی میکند و از طریق آن به چاقی و اضافه وزن کودک پی میبرد.

دلایل اصلی چاقی در کودکان :

1)عوامل ژنتیکی 2) عدم تحرک وحرکات بدنی 3) مصرف رژیم غذایی نامناسب

بحث در مورد این موضوع که چاقی کودک به خاطر دلایل هورمونی و پزشکی باشد بسیار اندک است و از طریق یک معاینه جسمی و آزمایش میتوان این مسئله را تشخیص داد. درست است که عوامل ژنتیکی بر روی چاقی افراد خانواده تاثیر میگذارد اما در خانواده ای که در آن همه اعضای خانواده با مشکل اضافه وزن مواجه هستند لزوما این گونه نیست که کودک آنها هم اضافه وزن پیدا میکند این گونه کودکان مستعد پذیرش چاقی هستند شاید دلیل اضافه وزن اعضای خانواده ناشی از تغذیه نامناسب یا عدم ورزش کردن آنها باشد.

چه بیماری هایی در آینده کودک چاق را تحت تاثیر خود قرار میدهند؟

بیماری های قلبی، بیماری های عروقی ، آسم، بیماری سرطان، فشار خون بالا وکلسترول بالا، مشکلات دیابت، آرتروز و بیماری های مربوط به کلیه چاقی کودک عوارض خاص خود را دارد و اضافه وزن او میتواند کودک را در تعاملات اجتماعی خود ضعیف کند.

نگرانی والدین برای پی بردن به چاقی کودک خود:

والدین برای اینکه متوجه شوند که آیا کودک آنها چاق است یا خیر میتوانند از طریق پزشک با اندازه گیری بی ام ای چاقی یا اضافه وزن کودک خود را مشخص کنند و به این مسئله واقف باشند که اندازه بی ام ای که پزشک مشخص میکند به صورت درصدی از اعداد میباشد که کودک را با توجه به جنسیت، قد و وزن با کودکان مشابه یعنی هم سالان خود مقایسه میکند و نظر خود را اعلام میکند به طور مثال اگر عدد بی ام ای کودک 85 درصد بیش تراز کودکان هم سن خود باشد او دارای اضافه وزن است و اگر عدد بی ام ای 95 درصد بیشتر باشد او دچار مشکل چاقی میباشد.

پزشک از چه طریقی بیماری چاقی در کودکان را مشخصی میکند؟

پزشک یا طریق بی ام ای تشخیص میدهد که کودک دارای اضافه وزن است یا از طریق سنجیدن ضخامت چربی پوست میتواند به این مسئله پی ببرد این سنجش با استفاده از یک وسیله به نام کولیس ضخامت چربی را در قسمت های مختلف بدن کودک اندازه گیری میکند اضافه وزن داشتن کودک خود به خود کاهش نمیابد و والدین باید به کودک خود کمک کنند تا او یاد بگیرد غذاهای سالم را مصرف کند زیرا کودکی که چاق باشد در بزرگسالی هم میتواند چاق بماند.

برای کاهش وزن کودک خود هرگز خود سرانه اقدام نکنید وبه او رژیم غذایی ندهید برای این کار باید حتما نظر پزشک کودک را بگیرید زیرا کودک برای رشد خود نیاز به یک سری از مواد مغذی وکالری دارد.

چگونه به کودک خود برای کنترل چاقی کمک کنیم؟

در ادامه ی مقاله ی چاقی کودکان در مباحث آتیه پرستاران ، این نکته را در نظر بگیرید که والدین باید به کودک خود یاد بدهند که چگونه از مواد غذایی سالم تری استفاده کنند و فعالیت بدنی و ورزش های منظمی را روزانه در برنامه خود قرار دهند این دو عامل باعث میشود کودک شما وزن معمولی در سن خود داشته باشد. انجام فاکتورهای درست باعث میشود از بروز مشکلاتی مانند نداشتن روابط اجتماعی کودک جلوگیری شود.

الگوی خانواده در کنترل چاقی کودک :

والدین به عنوان یک نقش اصلی در زندگی کودک تاثیر بسزایی در او میگذارند پس باید سعی کنند یک الگوی مناسب از هر لحاظ برای کودک خود باشند تمام اعضای خانواده باید تغذیه سالم وتحرکات بدنی منظم در زندگی خود داشته باشند.

برای جلوگیری از چاقی چه نکاتی ضروری است؟

  • خوردن تنقالت سالم مانند میوه ها وسبزیجات خام
  • گنجاندن پروتیئن ها وحبوبات در وعده های غذایی
  • پرهیز از خوردن فست فود
  • تماشای تلویریون وکامپیوتر را محدود کنید.
  • تشویق کودکان برای انجام ورزش های روزانه به صورت منظم

فعالیت بدنی باید به صورت یک برنامه روزانه دز زندگی کودک قرار بگیرد پیاده روی و دوچرخه سواری از ورزش های بسیار پر تحرک محسوب میشود به طورکلی نتیجه میگیریم که چاقی برای کودک مضر است زیرا نه تنها سلامتی او را به خطرمیاندازد وعامل بروز بیماری در وجودش میشود بلکه با مشکالت اجتماعی خاصی که برای کودک پیش میاید او را منزوی میکند.

آیا می دانید عوارض چاقی چیست ؟

یک سری از باور های غلط در بین والدین و اطرافیان شکل گرفته است وآن این است که برای چاقی کودک خود نباید نگران بود زیرا وقتی به بلوغ برسند این مشکل او حل شدنی است در صورتی که کاملا اشتباه است و باید این مشکل در کودکی درمان شود وگرنه در بزرگسالی گریبان گیر کودک خواهد شد چاقی کودک هیچ وقت نشانه سلامتی او نیست و والدین باید توجه داشته باشند که خیلی از بیماری های مسری با چاقی در ارتباط هستند و این مسئله باعث کاهش طول عمر کودک محسوب میشود چاقی در کودکان باعث کم شدن توان جنسی در پسران خواهد شد. چاقی در کودک باعث رسوب چربی در عروق خونی و بافت های داخلی بدن میشود و این خود میتواند باعث بروز سکته های قلبی شود.

اختلالات چربی خون در بزرگسالی ارتباط تنگاتنگی با اضافه وزن در دوران کودکی دارد سندروم متابولیک نوعی بیماری هستش که به سرعت قابل گسترش میباشد و عواملی که در آن باعث میشود زنگ خطر آن به صدا دربیاید چاقی شکم، بالا بودن فشار و قند خون و افزایش تری گلیسرید خون وافزایش کلسترول خون میباشد که این مسئله رابطه مستقیمی با چاقی دارد از جمله مشکلات خیلی مهم در کودک چاق این است که کودک دچار مشکلات تنفسی میشود و ریه در این کودک بسیار فعال تر یک فرد عادی میباشد این کودکان در خواب خرخر میکنند.

روش تشخیص کودکان چاق را بدانید:

  • آنها نسبت به کودکان دیگر از لحاظ جسمی و ظاهری بزرگ ترند.
  • پوشیدن لباس هایی که برای آنها بسیار بزرگ است.
  • این کودکان به اندازه افراد بزرگسال غذا میخورند.
  • این کودکان به زودی از تمرین و ورزش خسته میشوند.
  • این کودکان همیشه احساس گرسنگی میکنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

هفده − شانزده =

مشاوره ارائه دهنده خدمات پرستاری - بیماری چاقی در کودکان و نکات مهم کنترل آن
فهرست