تماس
021-66582923

بیماری ALS ( ای ال اس ) و راه های درمان و مراقبت منزل

پرستار بیمار, پرستار سالمند, پرستاری در منزل
بدون دیدگاه
بیماری ALS ( ای ال اس ) و راه های درمان


بیماری ALS یک بیماری عصبی می باشد که در آن سلول های مغزی آسیب می‌ بیند و باعث می‌ شود فرد درگیر روی عضلات خود کنترل لازم را نداشته باشد و همچنین این عارضه روی تکلم و غذا خوردن آن ها تاثیر منفی خواهد گذاشت و فرد را در تنفس دچار مشکل می‌ کند که پرستار بیمار در این شرایط باید دقت لازم و تجربه فراوان در مراقبت از این افراد را داشته باشد . این یماری معمولا بین سنین ۴۰ سالگی تا ۷۰ سالگی برای افراد پیش می‌ آید .

دلیل بروز بیماری als چه می تواند باشد ؟

1-عوامل ژنتیکی :

یکی از دلایل به وجود آمدن بیماری ای ال اس وجود موارد ژنتیکی افراد باشد.

2- نا‌ میزان بودن مواد شیمیایی :

زمانی که مواد شیمیایی درون مغز بالاتر از حد طبیعی باشد باعث تخریب شدن سلول های عصبی می گردد و بیماری را به وجود می آورد .

3-آسیب دیدن سیستم ایمنی بدن :

اگر فرد به بیماری های خود ایمنی دچار شود و سلول های سالم بدن را تحت تاثیر قرار بگیرد می‌ تواند به سلول‌های عصبی خدشه وارد کنند و عامل بروز بیماری ای ال اس شوند.

4- پروتئین‌ های بیش از :

اگر افراد در مصرف پروتئین ها استفاده بیش از حد داشته باشند و نا صحیح از آن مصرف کنند این پروتئین ها در بدن روی هم قرار می‌ گیرد و سلول‌ های عصبی را مختل می‌کند .

نشانه های بروز بیماری ای ال اس :

  • این بیماری فرد را در راه رفتن دچار مشکل می کند
  • عدم تعادل و افتادن
  • از دست دادن توانایی و قدرت لازم در اندام های تحتانی به وجود آمدن مشکلاتی در غذاخوردن
  • اسپاسم عضلانی
  • عدم حفظ و نگه داشتن سر
  • اختلال در گفتار و بیان

عوارض و مشکلات ناشی از بیماری ای ال اس :

1- اختلالات تنفسی :

زمانی که بیماری ای ال اس خیلی حاد شود اختلالاتی در تنفس فرد به وجود می آورد که در این صورت فرد باید از یک دستگاه تنفسی کمکی برای خود استفاده کند.

2- اختلال در صحبت کردن با دیگران :

افرادی که به بیماری ای ال اس مبتلا می‌ شوند در اوایل بیماری در صحبت کردن با دیگران دچار مشکل می‌ شود و به مرور این وضعیت برایشان حاد تر می‌ شود و به گونه‌ ای پیشرفت می‌ کند که برای صحبت با دیگران نیازمند یک سری از تجهیزات ارتباطی می شوند .

3- زایل شدن ذهن و عقل :

بیماری ای ال اس عوارضی ایجاد می کند که روی ذهن افراد تاثیر مخرب می‌ گذارد و باعث زایل شدن عقل می گردد .

( در ادامه توصیه می شود مبحث خدمات پرستار بیمار در منزل را حتما مطالعه نمایید )

راه تشخیص بیماری ای ال اس :

در مرحله اول شناخت و تشخیص بیماری ای ال اس از طریق معاینات فیزیکی پزشک و مشاهده علائم ظاهر شده فرد را چک می‌ کند و سپس برای اطمینان بیشتر یک سری از آزمایش‌ ها را برای شخص تجویز می‌ کند این آزمایش ها شامل موارد زیر می باشد :

  • آزمایش از طریق ام آر آی : با این تست پزشک تصاویری را از مغز و نخاع فرد می گیرد و با استفاده از فعالیت های الکتریکی روی عضلات به شناسایی این بیماری می پردازد .
  • آزمایش برای جدا سازی سایر بیماری‌ ها که با این بیماری علائم مشابه دارد : بسیاری از بیماری ها وجود دارند که در مرحله اول علائم مشابه با بیماری ای ال اس دارد که پزشک از طریق این آزمایشات تشخیص این بیماری را بررسی می‌کند .

( در ادامه توصیه می شود مقاله بیماری ام اس و راه های درمان آن را حتما مطالعه نمایید )

راه های درمانی بیماری als چیست ؟

درمان بیماری ALS به صورت حتمی و قطعی وجود ندارد اما راه کار هایی وجود دارد که می‌ توان آن ها را تا حدی کنترل کرد و از حاد شدن آن پیشگیری نمود این راه کار ها شامل موارد زیر می باشد :

1- انجام درمان از طریق فیزیوتراپی :

انجام فیزیوتراپی می تواند در تقویت عضلات افراد کمک شایانی بکند و از اسپاسم های عضلانی جلوگیری نماید ضمن انجام فیزیوتراپی باید از ورزش های کششی و شنا و پیاده روی نیز باید برای آن ها انجام شود .

2- درمان از طریق گفتار درمانی :

با کمک یک گفتار درمان فرد مبتلا به als می تواند بهتر صحبت کند و توانایی کلامی خود را بالا ببرد.

3- استفاده از دستگاه های کمکی تنفس :

زمانی که یک فرد به بیماری ای ال اس مبتلا می‌ شود در تنفس خود دچار مشکل می‌ شود پزشک می تواند برای بهتر شدن تنفس از دستگاه های کمکی دائمی و موقت برای شان به کار گیرد .

4- توجه به رژیم غذایی :

در افراد مبتلا به این بیماری برای درمان شدن و پیشگیری از حاد شدن باید توجه زیادی روی تغذیه آن ها صورت بگیرد زیرا این افراد دچار ضعف می شوند و بدنشان به فیبر و کالری و پروتئین نیاز دارد و همچنین باید مایعات فراوان بنوشید و غذا هایی برایشان تهیه شود که حالت آبکی و اسموتی داشته باشد زیرا قادر به بلع آن نیستند و در صورت استفاده از غذا های لقمه ای خطر خفگی برایشان وجود دارد از این رو توجه به خوراک آن ها بسیار مهم می باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

پنج × 2 =

فهرست