تماس
021-66582923
تاثیر هنر بر روح و روان

تاثیر هنر بر روح و روان افراد

تاثیر هنر بر روح و روان افراد بسیار شگفت انگیز است و یکی از بهترین راه های بالا بردن روحیه می باشد. هنر و هنرمند همیشه برای ما ایرانیان ، عزیز و ارزشمند بوده است. از زمانهای قدیم که آثار هنری افراد به صورت نقش و نگارهایی بر روی سنگ ها و دیوارۀ غارها نمایان می شد و ساز موسیقی شان تکه ای از چوب و چند برگ و یک نی ساده بود تا به امروز که شاهد پیشرفت هنر در زمینه های مختلف نقاشی ، بازیگری ، تئاتر ، موسیقی و غیره و غیره هستیم .

همیشه و همیشه یک چیز غیرقابل انکار است آن هم حس خوب و آرام بخشی که به شما پس از شنیدن یک آواز زیبا دست می دهد یا به وجد آمدن شما با دیدن یک نقاشی زیبا ، همه اینها حکایت از رابطۀ هنر با روح و روان ما دارد و چیزی که حالمان را خوب می کند، ما را آرام می کند و نشاط و شادی را برایمان عرضه می دارد.

حسی که به شما پس از رفتن به یک کنسرت موسیقی دست می دهد ، قابل مقایسه با هیچ مسکن و آرام بخشی نیست. لذتی که از دیدن یک تئاتر دلنشین می برید روحتان را جلا می دهد. نگاه کردن به نقاشی زیبا و یا دیدن یک تابلو و اثر هنری حال دلتان را خوب می کند.

آری همه اینها حکایت از یک رابطۀ دوسویۀ این دو واژه یعنی هنر وروح و روان دارد. بارها در کتاب ها و فیلمها خوانده و دیده ایم که گفته اند هنر روح را جلا می دهد آری درست است. در روزهای کنونی که در آن بسر می بریم و مشکلات اقتصادی و سیاسی و فرهنگی بسیاری در بین جوامع و کشورها و افراد است و از سوی دیگر درگیر شدن با ویروس کووید19 ، همه چون پتکی بر روح و روان ما می کوبد و روان ما را خراش می دهد.

اما باید خودمان مراقب روح و روانمان باشیم و در برابر مشکلات و حوادث و اتفاقات زندگی آن را جلا دهیم و تقویت کنیم. یکی از راههای مؤثر برای آرامش روح و روان همراه کردن خودمان با نوعی مهارت و هنر که در آن زمینه استعداد داریم می باشد و یا دنبال کردن آثار هنری هموطنان عزیزمان و لذت بردن از آنهاست.

تاثیر ادبیات و شعر بر روح وروان:

در ادامه تاثیر هنر بر روح و روان افراد می خواهیم تاثیر ادبیات و شعر را بررسی نماییم. ادبیات و شعر شاخه ای از هنر است که مورد علاقه همه ایرانیان از کودک و نوجوان گرفته تا بزرگسال و سالمندان است. همه به نوعی به شعرخوانی و خواندن حکایات شاهنامه و رستم و سهراب و غیره علاقه خاصی داریم و از خواندن و شنیدن آنها لذت می بریم. پرداختن به شعر و ادبیات سبب سرگرم شدن افراد و وادار کردن آنها به تحلیل و تفسیر و دورشدن از انزوا و تنهایی می شود و مانع از مبتلا شدن افراد به بیماریهای روانی و افسردگی می گردد.

حتی دیده شده که تاثیر ادبیات و شعر ، دردرمان افراد مبتلا به بیماریهای لاعلاج مثل سرطان مفید بوده و درتقویت روحیه آنها بسیار کارساز بوده است. همچنین پرداختن به شعر و ادبیات در روابط اجتماعی افراد و ارتباطات آنها نقش بسزایی دارد و افراد را بیشتر ترغیب می کند که وارد جمع های اجتماعی شوند.

( در ادامه توصیه می شود مقاله چگونه از سلامت روان خود مراقبت کنیم را مطالعه نمایید )

تاثیر هنر بر روح و روان انسان

تاثیر هنر نقاشی بر روح و روان:

نقاشی یکی دیگر از موارد مهم تاثیر هنر بر روح و روان می باشد. یک هنرمند نقاش سعی می کند ، احساسات درونی خودرا در قالب نقاشی نشان دهد. درحقیقت نقاشی او حکایت از عواطف و حال روحی و روانی اوست . یک نقاش با گرفتن قلم در دست و شروع به نقاشی اندامهای خود را درگیر این کار می کند.

او باید دید دقیقی به اطراف خود داشته باشد ، تا بتواند صحنۀ زیبا و دقیقی را رسم کند. حتما لزومی ندارد که شما یک نقاش حرفه ای باشید تا از این هنر لذت ببرید، بلکه گاه شما با دیدن یک نقاشی و یک اثر هنری هم ، شادی و لذت را برای خود تصاحب می کنید و به وجد می آیید و احساس روحی و روانی خوبی به شما دست می دهد و این حس را چه با نقاشی کشیدن و چه با دیدن درک می کنید و تاثیر مثبت آن را در روح و روان خود می بینید.

( در ادامه توصیه می شود مقاله رابطه بین سلامت جسمی و روانی در افراد را مطالعه نمایید )

لزوم نیاز همه انسانها به هنر در زندگی روزمره:

1- هنر به عنوان یک انگیزۀ درونی :

خلق هنر و لذت بردن از هنر یک میل درونی در وجود همه انسانهاست و ما در شرایط و اوضاع روحی مختلف این حس زیبا را در خود حس می کنیم. اینکه ما از دیدن زیباییها و خلق زیباییها لذت می بریم یک حس زیبای درونی است. شما از دوران کودکی با کشیدن یک نقاشی ساده و یا حفظ کردن یک شعر کوچک خوشحال می شدید تا وقتی که بزرگتر می شوید و ممکن است شعر بگویید، موسیقی بنوازید و یا نقاشی بکشید.

2- هنر بیان کنندۀ تاریخچۀ جامعۀ بشری است:

همه ما علاقه مندیم که تاریخچۀ زندگی پیشینیان خودمان را بدانیم. مانند آثار تاریخی که از آنها به یادگار مانده ، مانند کتاب ها و دست نوشته ها و یا بناهای تاریخی. همۀ ما دوست داریم که لحظات تلخ و شیرین رخ دادن این اتفاقات و یا خق این آثار هنری و بناها را بدانیم و از رنج ها و شادیهای آنها مطلع شویم . برای ما نیز به همین شکل است ، ما با خلق آثار هنری در این روزها شرایط این روزهای بشر را برای آیندگان به تصویر می کشیم.

3- هنر به ما کمک می کند که به شناخت بهتری از خودمان برسیم:

پرداختن به مهارت هنری و یا مشاهدۀ آثار دیگران به ما کمک می کند که به استعدادهای خودمان پی ببریم و به درک بهتر و بیشتری از خودمان برسیم.

4- هنر باعث می شود که روابط اجتماعی خودمان را بیشتر تقویت کنیم:

پرداختن به یک کار هنری باعث می شود که در جهت بهتر کردن کار خودمان و تجزیه و تحلیل اثر هنریمان با افراد بیشتری در ارتباط باشیم و بیشتر تحقیق کنیم و برای دیگرا ن توضیح و تفسیر کنیم و از این طریق با افراد بیشتری در ارتباط باشیم و روابط اجتماعی مان روزبه روز بهتر شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

14 + پانزده =

فهرست