تماس
021-66582923
تاثیر یوگا

تاثیر یوگا بر روحیه و اعتماد به نفس سالمندان

تاثیر یوگا بر اعتماد به نفس در سالمندان طبق نظریه های پزشکان می تواند باعث از بین بردن بسیاری از بیماری های جسمی و روحی افراد باشد . یوگا ورزشی است جسمی یا بدنی و نیز روحی و فکری که ابتدا در کشور هند مورد استفاده قرار گرفته‌ است و در زمان‌ های خیلی گذشته مردم هند از آن برای آرام کردن جسم و روح خود بهره می‌ بردند. توصیه می شود پرستاران مراقبت سالمند حتما از یوگا برای سلامت روحی و جسمی سالمند بهره ببرند .

تاثیر یوگا بر رژیم غذایی افراد سالمند :

کسانی ورزش یوگا (The Impact of Yoga) را انجام می‌ دهند به مواد غذایی که مصرف می‌ کنند توجه ویژه و خاصی دارند. بر اساس این ورزش سه نمونه رژیم غذایی برای افراد که از یوگا بهره می برند وجود دارد :

  • راجاسی : در این نمونه از رژیم غذایی مواد خوراکی که مصرف می‌شود گیاهی نیست و مواد خوراکی است که دارای انرژی و قدرت زیادی باشد .
  • ساتوتیک: این رژیم غذایی بر پایه ی گیاهان مختلف استوار است که فایده ی انتخاب کردن این رژیم غذایی این است که باعث سالم نگه‌ داشتن دستگاه گوارش فرد شده و نیز به عملکرد طبیعی غده‌ های بدن کمک فراوانی می‌ کند .
  • تاماسی : که متشکل از رژیم غذایی راجاسی و ساتوتیک می‌ باشد که در آن هم از مواد خوراکی گیاهی و هم از مواد خوراکی غیر گیاهی به همراه مقدار نسبتاً زیادی ادویه تشکیل‌ شده است .
تاثیر یوگا بر روحیه و اعتماد به نفس سالمندان

تاثیر یوگا برای افزایش روحیه و اعتما به نفس در سالمندان :

یکی از چندین مزیت و تاثیر یوگا این است که باعث ایجاد انرژی ، انگیزه و همچنین افزایش روحیه و اعتماد به نفس در فرد به‌ خصوص افراد مسن می‌ شود . این ورزش علاوه‌ بر تاثیر گذاری روی بدن افراد بر روی ذهن و فکر افراد مسن‌‌ تاثیرات مثبتی می‌ گذارد . در دانستنی های آتیه پرستاران این تاثیرات را برای شما شرح می دهیم .

1- تاثیر یوگا بر کم کردن استرس و اضطراب افراد مسن :

از شاخصه‌ های مهم و بارز تاثیر یوگا کم کردن تنش و استرس و نیز از بین بردن آن‌ ها می‌ باشد و زمانی‌ که فرد مسن دارای استرس و اضطراب است، غده های درون ریز بدن در این حالت فعالیت خود را شروع می‌ کنند و ماده ای شیمیایی به نام کورتیزول می‌ سازنند. این ماده باعث بیشتر شدن تنش و استرس در فرد مسن می‌ شود که انجام دادن ورزش یوگا می‌ تواند مانع از ساخت و ترشح این ماده ی شیمیایی شود و از بیشتر شدن استرس جلوگیری کند. در نهایت باعث برطرف‌ شدن کامل عوامل استرس‌ زا و تنش‌ زا از افراد مسن می‌ شود .

۲. کم کردن تورم‌ هایی که در بدن افراد مسن به دلیل های مختلف ایجاد می‌ شود ؛

تاثیر یوگا نه‌ تنها به کم کردن عوامل تنش‌ زا در افراد مسن منجر می‌ شود، بلکه تورم‌ هایی که در افراد مسن ایجاد می‌ شود را نیز رفع می‌ کند. تورم زمانی ایجاد می‌ شود که ناحیه ی مورد نظر در معرض هجوم عوامل بیگانه مثل میکروب‌ ها و ویروس‌ ها قرار گیرد و بر اثر وارد شدن آسیب و صدمه به ناحیه ای از بدن دچار تورم شود.

اگر این تورم‌ ها جدی باشند و روز به روز با گذشت زمان بهبود نیابند و بدتر شوند ، می‌ توانند زمینه را برای بیماری‌ های خطرناک آماده کنند. بیماری هایی مثل بیماری‌ قلبی و مغزی. بررسی‌ ها و آزمایش‌ هایی بر روی ۲۰۰ نفر انجام گرفت که دچار تورم در قسمت‌ های مختلف بدن خود بودند و در این آزمایش این افراد به دو دسته تقسیم شدند.

یک دسته ورزش یوگا را انجام دادند و دسته ی دیگر ورزش یوگا را انجام ندادند و در پایان چند روز، دو دسته مورد ارزیابی قرار گرفت و مشاهده شد که دسته‌ ای که از ورزش‌ های یوگا بهره نبرده‌ اند، تورم آن‌ ها پیشرفت کرده بود یا به همان اندازه مانده بود. اما دسته‌ ای که به‌ طور مرتب ورزش های یوگا را انجام داده بودند ، تورم‌ های آن‌ها کمتر شده بود .

۳. ایجاد اعتماد به نفس افراد سالمند و بالا بردن و تقویت اعتماد به نفس در آن ها ؛

از مهم‌ ترین و اساسی‌ ترین مزیت‌ و تاثیر یوگا ایجاد اعتماد به نفس و تقویت آن در بین افراد مسن می‌ باشد. ورزش یوگا به‌ عنوان پل عمل می‌ کند به طوری‌ که مانند یک پل ارتباط بین فکر و ذهن را با جسم و بدن برقرار می‌ کند و بین آن‌ ها تناسب برقرار می کند که بتوانند به یکدیگر کمک کنند تا به‌ طور طبیعی به انجام فعالیت‌ های خود بپردازند.

در بیشتر افراد مسن تناسب میان حرکت جسمی و طرز رفتار و فکر آن‌ ها وجود ندارد که این وضعیت خود عاملی در جهت ایجاد استرس و اضطراب و کم کردن و از بین بردن روحیه، انگیزه و اعتماد به نفس افراد مسن می‌ باشد. که برای رفع کردن و بهبود یافتن این عدم تناسب میان جسم و ذهن، بهترین و کارآمد ترین راه بهره‌ گیری از تمرین‌ های یوگا می‌ باشد.

فرد مسن با انجام تمرینات یوگا باعث برقراری تناسب جسم و ذهن شده و استرس و اضطراب سالمند را از بین می‌ برد و توانایی لازم در جهت انجام کارهای خود را به دست می‌ آورد و بدین‌ ترتیب اعتماد به نفس در او ایجاد شده و تقویت می‌ شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

یک × دو =

فهرست