تربیت دوقلوها و روشهای تربیتی دوقلوها

پرستار کودک, پرستار منزل
بدون دیدگاه
تربیت دوقلوها و ویژگی های کودکان دوقلو

تربیت دوقلوها یک فرایند بسیار سخت و طاقت فرسا برای والدین می باشد . برخلاف ظاهر دوقلو ها که بسیار به هم شبینه هستند اما نمی توان به طور مطلق گفت که خصوصیات اخلاقی و شخصیت های آنها نیز با هم مشابه هستند . پس نمی توان یک روش تربیتی را برای هر دو در نظر گرفت .

تربیت دوقلوها و ویژگی های کودکان دوقلو :

رفتار شخصیتی ، روانی والدین و همچنین محیط تاثیر زیادی بر شکل گرفتن شخصیت کودکان دوقلو دارد .کودکان دوقلو بنا بر شخصیت های متفاوتی که دارند تربیتشان متفاوت می باشد . والدین دوقلوها به علت سخت بودن تربیت آنها حتما باید از ظریت جسمانی و روانی بالایی برخوردار باشند . مخصوصات وقتی که کودکان زیر 3 سال هستند . تحقیقات نشان داده شده است که کودکان دو قلو هر قل آنها شخصیت متفاوتی با هم دارند پس والدین باید دقت لازم را در تربیت دوقلو های خود داشته باشد .

کودکان دوقلو معمولا در سنین پایین با هم لجاجت می کنند که این یک امر شایع در میان دوقلوها می باشد و کنترل کردن آنها برای والدین بسیار مشکل و کلافه کننده می باشد . اما برای بهتر مدیریت کردن این شرایط پیشنهاد می شود والدین در ادامه نیز با ما همراه باشند و از مطالبت ارائه شده نهایت استفاده را ببرند.

چرا کودکان دوقلو با هم لجاجت می کنند :

معمولا کودکان دوقلو چون با هم بزرگ می شوند رابطه نزدیک و خوبی با هم دارند . اما نزدیکی زیاد خود منجر به اختلاف می شود . رقابت و دعوا بر سر موضوعات مختلف در بین دوقلو ها بسیار اتفاق می افتد . شاید این لجاجت و دعوا به خاطر دوست داشتن باشد . شاید برای خود شما نیز این اتفاق افتاده باشد که وقتی کسی را دوست دارید انتظارات و توقعات شما از او بالا می رود در نتیجه رفتار سرزده از طرف مقابلتان که مطابق میل شما نباشد باعث ناراحتی شما می شود . حال کودکان دوقلو نیز این شرایط را دارند .

هنگام دعوای دوقلو ها والدین یا پرستار در منزل چه نکاتی را باید رعایت کنند:

 • هنگام دعوای دوقلو ها والدین باید باعث آرامش کودکان شوند نه اینکه خودشان نیز عصبانی شوند .
 • هنگام دعوای کودکان والدین خود را کنار بکشند و اصلا دخالت نکنند مگر در شرایط خاص مانند مواقعی که به درگیریهای فیزیکی منجر می شود.
 • با هردو مهربان باشید در این مواقع
 • سعی نکنید بعد از دعوا دنبال مقصر بگردید . برای پیدا کردن مقصر زمان دیگری را در نظر بگیرید .
 • تنبیه کردن هر دو ، کار اشتباهی است . تنبیه هر دو وقتی باید انجام شود که هر دو کودک مرتکب اشتباه شده اند .
 • همیشه این کلمه بر سر زبانتان باشد تا کودک خط قرمز خود را بداند . کلمه هایی مانند (( زدن نه )) ، (( گاز گرفتن نه ))
 • به هیچ عنوان بین کودکانتان فرق نگذارید این باعث حسادت نسبت به یکدیگر می شود.

نکات مهم روانشناسی که والدین در تربیت دوقلو ها باید بدانند :

 • سعی کنید به هیچ وجه آنها را با اسم ((دوقلو ها )) صدا نزنید .
 • چون دو نفر هستند معمولا ناخودآگاه توجه کمتری به آنها می شود . مثلا اگر روزی 10 دقیقه به کودک یک قلو شود ، برای دوقلوها می شود هرکدام 5 دقیقه . پس والدین کودک دوقلو باید توجه زیادتری به کودکان خود بگذارد .
 • رشد کلامی کودکان دوقلو کند تر از کودکان یک قلو است . چون کودکان دو قلو همیشه با هم هستند . معمولا صحبت کردن را از یکدیگر یاد می گیرند ولی کودکان یک قلو با پدر و مادرشان صحبت می کنند و صحبت کردن را از آنها یاد می گیرند.
 • اگر دیدید یکی از بچه ها گریه می کند و بهانه گیری می کند والدین این کار را انجام دهند ، اول سراغ کودک ساکت بروند و با او هم صحبت شوند . صحبت کردن مادر با کودک آرام باعث شدت گرفتن حس حسادت کودک دیگر می شود و کودک خود بخود آرام می شود.
 • سعی کنید لباس همرنگ و همشکل را به آنها نپوشانید . این حرکت از لحاظ روانشناسی تایید شده می باشد .
 • به هیچ عنوان یکدیگر را با هم مقایسه نکنید .

اعزام پرستار سالمند ، پرستار کودک و پرستار بیمار به منزل برای مراقبت و نگهداری

موسسه آتیه پرستاران سلامت

پست های مرتبط

نتیجه ای پیدا نشد ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست