تماس
021-66582923
تقویت حافظه

برای تقویت حافظه باید چه کارهایی انجام دهیم ؟

تقویت حافظه یکی از کارهایی است که حتما باید به آن اهمیت بدهیم . همان‌طور که می دانید بسیاری از افراد هستند که روزانه ورزش می کنند و در باشگاه ها به فعالیت می‌پردازند تا بتواند از نظر جسمی سلامت باشند و به تناسب اندام برسند. دسته از افراد هم که به باشگاه نمی‌روند سعی می‌کنند با پیاده‌ روی ، دوچرخه‌ سواری به فکر سلامت و استقامت بدن شان باشند.

حال می‌ خواهیم بدانیم همه این افراد آن قدر که به فکر سلامت جسمی و تناسب اندام خود هستند تا به حال به تقویت حافظه (Memory) خود فکر کرده اند و اقدامی را انجام داده‌ اند تا روند پیری و زوال عقل را از خود دور کنند در ادامه به راه کار هایی اشاره می کنیم که به تقویت ذهن شما کمک می کند تا پایان بحث ما را همراهی کنید تا با این عنوان آشنایی بیشتری پیدا کنید.

روش های تقویت حافظه :

1- حافظه خود را به فعالیت ها وا دارید :

شما برای این که بتوانید به تقویت حافظه خود بپردازید لازم است یک سری از نکات را به جای این که در جایی یادداشت کنید به حافظه خود بسپارید آن ها را حفظ نمایید و از روی حفظ در ذهن خود آن را با دیگران در میان بگذارید این نوع تمرین تمامی عملکردهای مغز را در زمینه ی دریافت اطلاعات ،جمع آوری آنها و تفکر تحریک می نماید و باعث تقویت حافظه می گردد.

سعی کنید تکرار زیاد انجام دهید به طور مثال اگر می خواهید چیزی را به یاد داشته باشید مثلاً با شخصی آشنا می شوید که نامش محمد است هنگام صحبت با او به جای این که بگویید از آشنایی با شما خوشوقتم اسم او را در اول جمله خود به کار ببرید بگویید محمد از آشنایی شما خوشوقتم این کار باعث به خاطر سپردن نام شخص در ذهن شما خواهد شد و باعث می‌شود نوعی ورزش برای ماهیچه های مغز شما باشد .

2- به طور مداوم یک کار را زیاد انجام دهید

لازم است بدانید زمانی که یک کار را زیاد تکرار می کنید و مدام آن را انجام می دهید یک سری از مسیر های جدید عصب در مغز شما شکل می گیرد که باعث می‌ شود شما در انجام آن کارها سرعت بیشتری داشته باشید.

( در ادامه توصیه می شود مقاله بهترین مواد غذایی برای مغز را مطالعه نمایید )

شما یک کودک سه ساله را در نظر بگیرید که یاد گرفته استبا قاشق خودش غذا بخورد اما اگر او را به حال خودش بگذارید ممکن است غذایش را به زمین بریزد و همه جا را کثیف کند اما با این حال این کار را دائم تکرار می‌کند و در آخر یاد می‌گیرد مانند بزرگترها قاشق را به دست بگیرد و غذایش را بدون این که به زمین بریزد بخورد. یک کودک‌ با تکرار این کار مسیر عصبی جدیدی در ذهن او شکل می‌ گیرد و موجب می‌ شود آن را درست یاد بگیرد.

افراد بزرگسال هم دقیقاً همانند این بچه می‌ تواند مسیر های عصبی جدیدی را در ذهن خود ایجاد کنند و از آن طریق به تقویت حافظه خود بپردازند. بسیاری از افراد عادت دارند کار های خود را به عقب بیندازند و تنبلی کنند این افراد باید برای تقویت حافظه خود یک کار و فعالیت را شروع کند که خیلی به سمت آن نمی‌ رود.

مثلا تصمیم بگیرند اتاق خود را تمیز کنند حتی اگر به تمیزی کل اتاق هم نپردازند و فقط به قسمت از آن بپردازند مثلاً کمد لباس هایش را مرتب کند و یا حتی فقط تصمیم برای آن کار را بگیرد که چه کاری بکند ‌و چگونه شروع کند باعث می شود مسیر عصبی جدیدی در مغز این شخص ایجاد شود و آن فرد تنبل را به یک فرد زرنگ تبدیل می کند تا کار هایش را سر وقت انجام دهد .

3- مهارت و توانمندی های جدیدی را آموزش ببینید

از دیگر راه کار های تقویت حافظه در افراد این است که با یادگیری و آموزش دیدن مهارت های جدید مانند آموزش دیدن زبان جدید یا نواختن یک موسیقی از مغز خود کار بکشید و آن را به فعالیت وا دارید تا ضمن تقویت حافظه از آلزایمر در شما جلوگیری کند.

 راه های تقویت حافظه

4- رفتن به دنبال برنامه‌ های آموزشی

شما می‌توانید یک سری از برنامه‌ های آموزشی را با لپ‌ تاپ خود و با سیر کردن در اینترنت دنبال کنید تا عملکرد مغز شما بالاتر برود و تقویت حافظ بهبود یابد حتی می‌توانید علاوه بر برنامه‌ های آموزشی در سایت های مختلف به بازی‌ های کامپیوتری بپردازید تا تاثیر مثبت را روی ذهن شما ایفا کند .

( در ادامه توصیه می شود مقاله رابطه موسیقی و آلزایمر را حتما مطالعه نمایید )

5- انجام فعالیت‌ های ورزشی :

همان طور که می‌ دانید ورزش کردن می تواند علاوه بر سلامت جسمانی در تقویت حافظه تاثیر گذار باشد اگر شما روزانه نیم ساعت به فعالیت‌ های ورزشی بپردازید روی عملکرد حافظه ی شما بسیار موثر واقع می‌ شود و اتصالات عصبی جدیدی را در مغز شما شکل می‌ دهد و باعث بالا رفتن سطح هوشیاری شما خواهد شد و تمامی این موارد با حرکات بدنی در شما شکل می گیرد توصیه می شود این عادت را در برنامه های روزانه خود قرار دهید .

6- در جمع دوستان و خانواده قرار بگیرد :

از دیگر راه‌کار های تقویت حافظه این است که ارتباط و هم صحبتی با افراد خانواده و دوستان خود برقرار نمایید این روش باعث می‌ شود به ساماندهی افکار خود بپردازید و به صورت خیلی آشکار و واضح تفکر کنید افراد برون‌ گرا با صحبت کردن با دیگران به یک درک صحیح از افکار خود می‌ پردازند و روی تفکرات خود پردازش می نماید از این رو با دیگران ارتباط و هم صحبتی زیادی برقرار نمایید .

7- به سمت جدول حل کردن نروید :

بسیاری از افراد فکر می کنند برای تقویت حافظه می تواند جدول حل کند اما طی تحقیقاتی که انجام شده است این روش هیچ فایده ای برای تقویت حافظه ندارد و فقط یک فعالیت سرگرم کننده محسوب شود و اگر به دنبال تقویت حافظه خود هستید از روش‌ های دیگری استفاده کنید .

8- داشتن رژیم غذایی مفید :

مواد غذایی مفید و سالم از جمله انواع میوه ها و سبزیجات می‌ تواند عملکرد مغز را افزایش دهد لازم است بدانید مصرف شکلات تلخ هورمونی به نام دوپامین در ذهن ترشح می‌ کند که باعث تسریع در یادگیری شما می‌ شود و خیلی راحت هر چیزی را به یاد می آورید زیرا این ماده غذایی باعث تقویت عملکرد حافظه می شود از این رو در هنگام انجام فعالیت های ذهنی سخت حتما شکلات تلخ بخورید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

1 × پنج =

فهرست