تماس
021-66582923
راه های تنظیم خواب

راه های تنظیم خواب

خواب یک موهبت الهی است که همه جانداران به آن نیاز دارند، بدن ما انسان ها از ساعت ۸ شب شروع به ترشح هورمون خواب می کند .خوابیدن یکی از راههای استراحت و خستگی در کردن و تمدید انرژی جدید برای روز دیگر کاری است، یک خواب خوب تاثیر زیادی در بهبود عملکرد بدن در روز بعد میگذاردو بر روی سیستم ایمنی و عصبی بدن تاثیر مثبت دارد برای یک خواب خوب و راحت راه های زیادی است که اولین راه آن داشتن برنامه غذایی و تغذیه ی مناسب وتنظیم ساعت خواب دقیق است ما در این مقاله بنا بر پیشنهادات کارشناسان آتیه پرستاران سلامت قصد داریم راه های تنظیم خواب را برایتان بازگو کنیم .

 روشهای متفاوت برای تنظیم خواب

هدف از ایجاد این مقاله برای افرادی است که وظیفه ی مراقبت و نگهداری از افراد سالمند را دارند میباشد. چون آمارها نشان می دهد که یکی از عمده ترین مشکلات در دوران سالمندی نداشتن تنظیم خواب مناسب می باشد. در نتیجه روشهای زیر می تواند کمک شایانی به این افراد کند. این روشها شامل:

   1-با توجه به شغلی که دارید و صبح ها باید سر کار باشید باید ساعت خواب منظم داشته باشید تا صبح زود بیدار شوید و برنامه هایتان را تنظیم کنید. تایم ( صبحانه خوردن آماده شدن و مسافت منزل تا سر کار) را باید برآورد کنید تا وقت کم  نیاوردید . این امر نیاز به تنظیم خواب شبانه دارد.

 2-مفیدترین تایم خوابتان را برآورد کنید و زمان خواب را تنظیم کرده وهنگام خواب به تختخواب بروید تا به راحتی و آرامش خوابتان ببرد و از ایجاد اختلال در خواب جلوگیری کنید.

 3-یکی دیگر از راه های مفید رعایت در خوردن مواد غذایی قبل از خواب است ،مثلاً از خوردن چای قهوه نسکافه یا مرکبات اجتناب کنید زیرا باعث بیدار شدن در طول شب (هنگام خواب )می شود و از بهبود کیفیت خواب کاسته می شود در نتیجه ،در بیدار شدن به مشکل بر می‌خورید و احساس خستگی می‌کنیدو نشاط و شادابی برای شروع روز کاری جدید را ندارید.پس داشتن برنامه غذایی مناسب می تواند در تایم استراحت شما موثر باشد و نظم خواب شما را حفظ کند .

4-برای داشتن یک  تنظیم خواب خوب باید روزهای تعطیل هم سعی کنید طبق برنامه هفتگی خود بخوابید در روزهای تعطیل برنامه خواب را به هم نریزید تا تنظیم خواب شما دچار اختلال نشود .

 5-اگر در تایم خوابتان هوا روشن بود و خوابتان نمی برد می توانید به اتاقی تاریک بروید و چشم‌های خود را با چشم بند ببندیم تا راحت‌تر خوابتان ببرد و تنظیم خوابتان به هم نخورد .

6-گوش کردن به یک ریتم آرام یا آهنگ آرام قبل از خواب باعث آرامش مغز می‌شود و به بهبود خواب کمک می‌کند. یکی از روشهایی که پرستاران منزل آتیه پرستاران سلامت در مراقبت از سالمندان استفاده می کنند استفاده از آهنگ قبل خواب می باشد که بسیار نتجه بخش می باشد. پس حتما سعی کنید از این روش استفاده نمایید.

 7-مکانی را که برای خواب انتخاب می کنید نه خیلی سرد باشد و نه خیلی گرم، باید متعادل باشد و با دمای بدن هم دما باشد اگر غیر از این باشد ، سبب بیدار شدن از خواب و گاهی اوقات بی خوابی می‌شود که باعث بهم خوردن تنظیم خواب و استراحت می شود .

 8-اگر شب کار هستید زمان خواب را در طول روز مشخص کنید و ساعت خود را کوک کنید تا سر ساعت بیدار شوید  این کار چند روز پی در پی ادامه دهید  تا به تایم خواب جدید عادت کنید. روزانه ۶ تا ۸ ساعت خواب مفید نیاز بدن ما است که با ممارست و تمرین میتوان ساعت خواب را تنظیم کرد .

 9-جهت تنظیمات خواب خود گام به گام پیش بروید و ساعت بیدار باش  خود را کم کم تغییردهید چند روز در میان زنگ  ساعت را نیم ساعت کمتر کنید، مثلا اگر ۹ صبح بیدار می‌شوید و قرار است که از این به بعد ساعت ۶ صبح بیدار شوید زنگ ساعت را روی ۸:۳۰ تنظیم کنید تا کم کم به ساعت ۶ صبح برسید .و به تنظیم خواب جدید عادت کنید .

 10-ورزش کردن برای بدن بسیار مفید و مناسب است اما زمان انجام ورزش از اهمیت خاصی بر خوردار است، انجام ورزش‌های سنگین قبل از خواب ریتم و تنظیم خواب را به هم می‌ریزد و سبب دیدن خوابهای پریشان می‌شود .اما با پیاده روی آهسته می توان به یک خواب آرام و مفید کمک کرد.

۱۱- استراحت کردن پس از خوردن غذا نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است. برای بیدار شدن به موقع در صبح باید دستگاه گوارش خود را در آرامش قرار دهیم.  پس از اینکه غذای خود را میل می کنیم باید به پشت بخوابیم و پای راستمان را بر روی پای چپ مان قرار دهیم. این عمل باعث می شود که دستگاه گوارش کار خود را به خوبی انجام دهد، غذا زودتر هضم شود و تمام ناراحتی‌های گوارشی تا زمان خوابیدن برطرف شود. در نتیجه ما شب هنگام خواب خوبی را تجربه می کنیم و صبح هم می توانیم به موقع بیدار شویم.

۱۲-افرادی که شب هنگام به هر دلیلی خواب خوبی ندارند و باعث می شود که صبح نتوانند به موقع بیدار شوند و از کارهای زندگی خود بمانند باید به مطالعه کتاب بپردازند.

 چنانچه در روایات و در قرآن کریم نیز  آمده است که اگر کسی شب خوابش نمی برد باید سوره  مبارکه تحریم را بخواند. زیرا باعث می شود که خواب خوبی داشته و صبح به موقع بیدار شود.بله می‌توان گفت خواندن قرآن نیز یکی از راه های تنظیم خواب و بیدار شدن به موقع در صبح است.

کلام آخر

با بیان مواردی که در بالا ذکر شد نتیجه می‌گیریم که باید در خوردن غذا میانه‌روی را رعایت کنیم و کمتر غذا بخوریم تا سبک تر باشیم و شب نیز خواب راحتی داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

بیست + 11 =

فهرست