خارش لثه نوزاد ، علائم دندان درآوردن کودک

پرستار بیمار, پرستار کودک, پرستار منزل
بدون دیدگاه
خارش لثه نوزاد ، علائم دندان درآوردن کودک

خارش لثه در نوزادان زمانی بروز میکند که نوزاد بخواهد دندان دربیاورد. لثه های نوزاد به دلیل ظرافت خاصی که دارد موقع دندان درآوردن با خارش و درد همراه است در این مبحث قصد داریم راه هایی برای درمان خارش لثه نوزاد ارائه دهیم.

یکی از ساده ترین روش های تسکین خارش لثه نوزاد این است که انگشت شست خود را داخل دهان کودک بگذارید تا آن را گاز بگیرد این کار خارش او را کمتر میکند. برای کم کردن خارش لثه و درد حاصل از آن میتوانید از یک حوله یا پارچه کوچک که آن را خیس نموده اید و یا داخل یخچال گذاشتید استفاده کنید به این صورت که آن را در دهان کودک قرار داده و کودک با جویدن آن حس خوبی را پیدا کند زیرا پارچه خنک شده لثه های او را ماساژ میدهد و سرد بودن آن خارش و درد او را کم میکند. اگر از پرستار نوزاد در منزل بهره می برید حتما به او بگویید روزی چندبار این کار را انجام دهد.

استفاده از دندانک:

شما میتوانید برای کاهش خارش نوزاد خود یک پستانک را درون فریزر قرار دهید بعد ازخنک شدن آن را در داخل دهان کودک قرار دهید یا یک دندانک به او بدهید تا با مالش آن رو لثه ها خارش آن راکمتر کند اگر کودک میتواند غذای سفت را بخورد شما میتوانید از یک هویج یخ زده که آن را قبلا داخل فریزر گذاشته اید برای کاهش خارش لثه و درد آن برای کودک خود استفاده کنید کودک با کشیدن هویج یخ زده روی لثه خود خارش را کمتر حس میکند.

استعمال ژل دندان:

ژل های دندانی موجود در داروخانه میتواند التهاب وخارش لثه را از بین ببرد شما میتوانید با استفاده از یک گوش پاک کن کمی ژل را روی آن بمالید و به لثه های نوزاد بزنید.

نکته قابل توجه:
زمانی که کودک شما چهار تا از دندان های فوقانی و تحتانی او درمیاید او میتواند برای گاز زدن غذا های کوچک اقدام کند این عامل ترس از خفگی نوزاد را به همراه دارد برای پیشگیری از این مشکل میتوانید میوه ها و خوراکیهایی را که قصد دارید به او بدهید را درون توری های ظریف قرار دهید آن را داخل دهان کودک بگذارید تا آنها را بمکد و یا گاز بگیرد در این صورت دیگر جای نگرانی برای گیر کردن مواد غذایی در گلوی نوزاد را نخواهید داشت.

تسکین درد با داروهای مسکن:

اگر کودک شما با هیچ یک از روشهای بالا درد لثه هایش کاهش نیافت شما میتوانید از مسکن استامینوفن یا آسپرین استفاده نمایید اما باید توجه داشته باشید که بدون تجویز پزشک هیچ دارویی را به کودک خود ندهید زیرا احتمال دارد این داروها معده کودک را تحریک کند وباعث بالا آوردن شیر نوزاد شود.

آیا درمان گیاهی برای خارش لثه نوزاد موثر است؟

بسیاری از داروهای گیاهی وجود دارند که میتوان با استفاده از آن التهاب، درد وخارش لثه را کاهش داد اما همانطور که این داروها مزیت بالایی دارند میتوانند مشکل ساز هم باشند بنابراین قبل از درمان با داروهای خانگی حتما با پزشک کودک مشورت نمایید.

دندان درآوردن کودکان چه علائمی دارد؟

هر یک از کودکان برای در آوردن دندان نشانه های متفاوتی را تجربه میکنند وهمچنین درد هایی را که متحمل میشوند هم نیز متفاوت خواهد بود نشانه عبارتند از:

  • در بسیاری از کودکان احتمال دارد هیچ علائمی بروز نکند وهیچ دردی نداشته باشند.
  • خارج شدن آب دهان کودک
  • بدخوابی
  • بد اخلاقی
  • التهاب لثه
  • مالش گوش و صورت توسط کودک

اگر والدین هر یک از موارد بالا را در کودک خود مشاهده کردند باید متوجه دندان در آوردن کودک خود شوند.

آیا تب واسهال از علائم دندان در آوردن کودک است؟

بسیاری از والدین تب واسهال شدن کودک خود را مبنی بردر آوردن دندان او میپندارند در حالی که این تصور بسیار نابجا است و دندان در آوردن هیچ یک از این علائم را به وجود نمی آورد و در صورت بروز همچین مشکلاتی اگر بیش از 24 ساعت باشد باید حتما به پزشک مراجعه شود.

بهترین زمان مناسب برای دندان در آوردن کودک چه موقعی است؟

دندان های شیری کودکان در حدود 4 تا 10 ماهگی کودک رشد میکند اما اگر این روند بیشتر از 10 ماهگی طول بکشد اصلا نباید نگران این موضوع باشید اگر به رشد و نمو استخوانی کودک خود مطمئن هستید که سالم است پس دیگر جای نگرانی باقی نمیماند بسیاری از کودکان یک سالگی به بعد شروع میکنند به دندان درآوردن.هر چقدر رشد دندان ها دیرتر باشد پوسیدگی وخراب شدن دندان های شیری به تعویق می افتد واین نمیتواند از علائم خطر ساز باشد.

لازم است از این دندان های شیری هم مراقبت های لازم به عمل آید و نباید بخاطر شیری بودن آنها و اینکه دائمی نیستند از مراقبت آنها سر باز زد سعی کنید وقتی این دندان ها به صورت کامل بیرون آمدند از یک مسواک نرم و ظریف برای تمیز کردن دندان های کودک خود استفاده نمایید. طب سنتی برای درمان درد وخارش لثه در کودکانی که میخواهند دندان در بیاورند توصیه میکند از روغن زیتون استفاده شود روغن زیتون را باید روزی دو الی سه بار روی لثه های کودک خود بمالید تا درد آن تسکین یابد.

پرستاری از کودک و مادران باردا در منزل به صورت شبانه روزی

موسسه پرستاری در منزل آتیه پرستاران سلامت

, , ,

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

18 − پانزده =

فهرست