تماس
021-66582923

ختنه نوزاد و راه های مراقبت در منزل

پرستار کودک, پرستاری در منزل
2 دیدگاه
ختنه نوزاد و کودکان - ختنه نوزاد و راه های مراقبت در منزل

ختنه نوزاد یا کودک یک عمل جراحی ساده بر روی آلت تناسلی کودک پسر میباشد که در طی آن پوستی که در قسمت فوقانی آلت قرار گرفته توسط پزشک برداشته میشود. ختنه یک ریشه مذهبی دارد و انجام و زمان آن متفاوت است .

هدف از ایجاد این مقاله توسط تیم مراقبت های پرستاری آتیه پرستاران سلامت ، آموزش نکات مراقبتی در منزل برای بهبودی کامل نوزادانی که ختنه کرده اند ، می باشد. پس پیشتنهاد می شود تا پایان این مبحث ما را همراهی کنید.

سن مناسب برای ختنه نوزاد:

سن مناسب برای ختنه نوزاد پسر از نظر پزشکان متفاوت است ولی در حالت کلی بهترین زمان برای ختنه پسر10 روز بعد از تولد تا 12ماهگی میباشد. ولی گاهی والدین این زمان را به تاخیر میاندازند و در سنین بالاتر اقدام به ختنه مینمایند.

مثلا در سن 3سالگی ختنه را برای کودک خود انجام میدهند که این موضوع از نظر روحی برای کودکان مناسب نمیباشد. هر چقدر ختنه در سن کم انجام شود بهتر است چون پوست روی آلت بسیار نازک است.

لازم به ذکر است که بدانیم اگر کودک نارس بدنیا بیاید زمان ختنه در روزهای اول تولد مناسب نمیباشد و حداقل تا زمانی که کودک در بیمارستان بستری است نباید این کار صورت بگیرد چون باعث چسبندگی آلت تناسل نوزاد میگردد.

پرستاری و مراقبت های خانگی بعد از ختنه نوزاد:

مراقبت از ختنه نوزاد یا کودک بسیار ساده است و حدودا 10 روز زمان میبرد و لازم است در این مدت به نکات زیر توجه کنید:

1)تمیز نگه داشتن آلت تناسلی ختنه شده:

یکی از نکات مراقبت و پرستاری در منزل از ختنه نوزاد که والدین و پرستار نگهداری نوزاد در منزل باید مراقب باشد این است که پوشک نوزاد را به موقع عوض کند و ذرات مدفوع را پاک نماید و محل را با آب و صابون شستشوی دهید.

2)محافظت از ناحیه ختنه شده:

بعد از عمل جراحی معمولا روی قسمت ختنه شده را با وازلین و باند میپوشانند که با اولین ادرار کودک میافتد. اینکه در این دوران قسمت ختنه شده مجدد پانسمام میشود یا نه بستگی به نظر پزشک دارد. چرب کردن ختنه گاه با وازلین بسار مهم است و این کار مانع چسبیدن پوشک به آلت تناسلی کودک میشود.

3 )از دو پوشک برای نوزاد استفاد کنید:

این کار کمک زیادی به محافظت از آلت تناسلی کودک میکند همچنین میتوانید کیسه ایی که درون آن یخ قرار داده اید را مابین دو پوشک قرار دهید که التهاب آن را بکشد.

در چه مواردی باید بعد از ختنه نوزاد یا کودک به پزشک مراجه کنیم؟

یه سری از علائم مانند قرمزی و التهاب آلت تناسلی ، ترشحات زرد رنگ بعد از ختنه نوزاد یا کودک وجود دارد که این علائم کاملا طبیعی هستند و جای نگرانی ندارد اما بنا بر توصیه کارشناسان پرستاری در منزل آتیه پرستاران سلامت اگر علائم زیر را در کودک خود دیدید باید فورا به پزشک اطلاع دهید.

 • تب کردن کودک
 • تورم بیضه
 • ادرار نکردن کودک یا ایجاد مشکل در ادرار کردن
 • التهاب بعد از 5روز
 • زخم هایی که ترشح ایجاد میکنند
 • خونریزی های مداوم
 • تیرگی در قسمت نوک آلت
 • دیر یا زود افتادن حلقه

(( در ادامه پیشنهاد می شود مقاله آموزشی روش درست حمام کردن نوزاد را حتما مطالعه نمایید ))

زیر نظر داشتن کار های فرزند ختنه شده:

یکی از مهمترین خدمات مراقبت در منزل بعد از ختنه نوزاد هوشیاری والدین در هنگام بازی کردن کودک می باشد. زمانی که کودک خود را ختنه میکنید باید مراقب حرکات و بازی هایی که انجام میدهد باشید این به منزله این نیست که کودک خود را محدود کنید فقط میباید او را از انجام بازی های خشن وا دارید که صدمه ای به او وارد نشود .

اگر این پرستاری ها و مراقبت های خانگی را والدین و پرستار کودک به طور کامل انجام دهد بعد از دو هفته کودک کامل و بدون هیچ مشکلی دوره درمان خود را میگذراند و بهبودی آن حاصل میشود.

انجام ختنه نوزاد یا کودک با چه روشهایی انجام میشود؟

1)انجام ختنه به روش جراحی:

این روش یکی از روش های سنتی میباشد که پزشک با استفاده از ابزار تیغ این کار را انجام میدهد که این روش خیلی توصیه نمیشود و احتمال دارد مشکلاتی را به وجود بیاورد. این مشکلات میتواند خونریزی شدید به همراه داشته باشد و یا اینکه قسمتی از سر آلت هم بریده شود در این روش باید از پوشک کردن کودک خودداری شود.

2)انجام ختنه به روش حلقه:

در این روش با انداختن یک حلقه به دور الت تناسلی ختنه انجام میشود. این حلقه بسیار تنگ است و در قسمت کلاهک بسته میشود که آن را با نخ محکم میکنند به طوریکه خون رسانی در این قسمت کاهش می یابد و بدین وسیله پوست دور کلاهک خشک شده و میافتد.

این روش نیز اگر به درستی انجام نشود مشکلات خاص خود را دارد مثل کم یا زیاد برداشتن پوست یا جابه جایی حلقه که میتواند برای ادرار کردن کودک فشار ایجاد نماید. اگر حلقه در کمتر از 5روز بیفتد یا بیشتر از 10 روز بماند باید به پزشک مراجعه شود این روش فقط تا یک سالگی قابل انجام است.

3)ختنه کردن با لیزر:

دراین روش کار به این صورت است که پوستی که زیر کلاهک آلت تناسلی قرار دارد را با استفاده از اشعه لیزر میسوزانند.

4)انجام ختنه با دستگاه کلیپس نقره ای:

این روش از مدرن ترین روش های ختنه است که با استفاده از دستگاه کلیپس نقره ای پوست دور کلاهک برداشته میشود و دیگر نیازی به حلقه و بخیه ندارد.

عوارض ختنه - ختنه نوزاد و راه های مراقبت در منزل

بیهوشی یا بی حسی در ختنه نوزاد :

درهمه روش هایی که برای ختنه انجام میشود هم میتوان از بیهوشی کامل استفاده کرد و هم بی حسی موضعی. در حالت کلی بیهوشی کامل بهتر است زیرا پزشک در این روش تمرکز بیشتری دارد ولی در بی حسی با بی قراری های کودک مواجه میشود که تمرکز او را میگیرد .

پزشکان برای کودکان زیر دو ماه از بی حسی و برای کودکان بالای 6ماه از بیهوشی کامل استفاده میکنند. با توجه به اینکه والدین خیلی نگران این موضوع هستند که کدام روش را برای ختنه کودک خود انتخاب کنند که کودک آنان کمترین درد را متحمل شود توصیه ما بر این است که از مدرن ترین روش ها یعنی دستگاه کلیپس نقره ای برای کودک عزیز خود استفاده کنند.

(( در ادامه پیشنهاد می شود مقاله آموزشی چگونه نوزاد خود را به راحتی بخوابانیم ؟ را حتما مطالعه نمایید ))

عوارض ختنه:

یکی از متداول ترین و شایع ترین عوارض ختنه که در دراز مدت خود را بروز میدهد تنگی مجرای ادرار است که البته جای نگرانی نیست چون قابل پیشگیری است. این عارضه معمولا در سن بین یک تا سه سالگی بروز میکند در صورتی که با این مشکل در کودک خود روبرو شدید باید نزد پزشک رفته و عمل جراحی ساده ایی را انجام دهید.

نکات مهم قبل از ختنه نوزاد به شرح زیر است:

 • قبل از ختنه کردن نوزاد باید به این موضوع توجه داشته باشید که کودک شما در سلامت کامل باشد(سلامت سیستم ادراری)
 • قبل از انجام ختنه باید سابقه بیماری هایی چون هموفیلی در کودک چک شود.
 • از یک ساعت قبل از ختنه به نوزاد شیر داده شود و تا پایان زمان ختنه دیگر نیازی به شیر دهی نیست.
 • آب قند، پستانک و پوشک اضافی به همراه نوزاد باشد.

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • با درود
  من سنم 35 سال هست و مانند خیلی از افراد پدر و مادر مذهبی داشتم و من رو سپردند دست دکتر ختنه و الان که به سن جوانی رسیدم مشکلات آن را متوجه میشم .یک اینکه اون ناحیه را ناقص کرد و دو اینکه سر آلت خیلی حساس شده. .
  این مطلب رو خطاب به پدر و مادر و دکتر ختنه می گویم ، اینکه پوست سرِ آلت بخشی از بافت بدن فرد هست و اگر لازم نبود در زمان تولد وجود نداشت و برداشتن آن (ختنه) به دلایل خرافی ، دینی و یا هر دلیل دیگر ،با توجه به پیشرفت بهداشتی و رشد عقلی ، امروزه جایگاهی نداره و باعث آسیب به بدن مرد و بروز مشکل جنسی در بزرگسالی می شه
  پوست سر آلت از سر آلت (که بسیار حساس می باشد) محافظت میکنه
  پدر و مادر و دکتر گرامی، کودک در دست شما امانت هست دست به دخالت در بدن کودکی که هیچ اراده ای ندارد ننمایید و مسوولیت اخلاقی ، انسانی و حرفه ایی خویش را زیر پا نگذارید.
  سپاس

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

سه + هشت =

مشاوره ارائه دهنده خدمات پرستاری - ختنه نوزاد و راه های مراقبت در منزل
فهرست