ختنه نوزاد و راه های مراقبت در منزل

پرستار کودک, پرستار منزل
بدون دیدگاه

ختنه نوزاد یا کودک یک عمل جراحی ساده بر روی آلت تناسلی کودک پسر میباشد که در طی آن پوستی که در قسمت فوقانی آلت قرار گرفته توسط پزشک برداشته میشود ختنه یک ریشه مذهبی دارد وانجام و زمان آن متفاوت است دراین مقاله قصد داریم در مورد سن ختنه در نوزاد و کودکان پسر ومراقبت های آن بپردازیم.

سن مناسب برای ختنه نوزاد:


سن مناسب برای ختنه کودک پسراز نظر پزشکان متفاوت است ولی در حالت کلی بهترین زمان برای ختنه پسر10 روز بعد از تولد تا 12ماهگی میباشد ولی گاهی والدین این زمان را به تاخیر میاندازند ودر سنین بالاتر اقدام به ختنه مینمایند.

مثلا در سن 3سالگی ختنه را برای کودک خود انجام میدهند که این موضوع از نظر روحی برای کودکان مناسب نمیباشد هر چقدر ختنه در سن کم انجام شود بهنر است چون پوست روی آلت بسیار نازک است. لازم به ذکر است که بدانیم اگر کودک نارس بدنیا بیاید زمان ختنه در روزهای اول تولد مناسب نمیباشد وحداقل تا زمانی که کودک در بیمارستان بستری است نباید این کار صورت بگیرد چون باعث چسبندگی آلت تناسل نوزاد میگردد. بعد از ختنه حداقل تا 2ساعت باید زیر نظر پزشک باشد وبعد از یک هفته برای بررسی مجدد به پزشک مراجعه نمایید.


مراقبت های بعد از ختنه نوزاد:

مراقبت از ختنه نوزاد یا کودک بسیار ساده است وحدودا 10 روز زمان میبرد ولازم است در این مدت به نکات زیر توجه کنید:

1)تمیز نگه داشتن آلت تناسلی ختنه شده:

باید مراقب باشید پوشک نوزاد را به موقع عوض کنید وذرات مدفوع را پاک نمایید ومحل را با آب وصابون شستشوی دهید.

2)محافظت از ناحیه ختنه شده:

بعد از عمل جراحی معمولا روی قسمت ختنه شده را با وازلین و باند میپوشانند که با اولین ادرار کودک میافتد. اینکه در این دوران قسمت ختنه شده مجدد پانسمام میشود یا نه بستگی به نظر پزشک دارد. چرب کردن ختنه گاه با وازلین بسار مهم است واین کار مانع چسبیدن پوشک به آلت تناسلی کودک میشود.

3 )از دو پوشک برای نوزاد استفاد کنید:

این کار کمک زیادی به محافظت از آلت تناسلی کودک میکند همچنین میتوانید کیسه ایی که درون آن یخ قرار داده اید را مابین دو پوشک قرار دهید که التهاب آن را بکشد.

در چه مواردی باید بعد از ختنه نوزاد یا کودک به پزشک مراجه کنیم؟

یه سری از علائم مانند قرمزی والتهاب آلت تناسلی ، ترشحات زرد رنگ بعد از ختنه وجود دارد که این علائم کاملا طبیعی هستند وجای نگرانی ندارد اما اگر علائم زیر را در کودک خود دیدید باید فورا به پزشک اطلاع دهید.

1)تب کردن کودک
2)تورم بیضه
3)ادرار نکردن کودک یا ایجاد مشکل در ادرار کردن
4 )التهاب بعد از 5روز
5 )زخم هایی که ترشح ایجاد میکنند
6)خونریزی های مداوم
7)تیرگی در قسمت نوک آلت
8 )دیر یا زود افتادن حلقه

زیر نظر داشتن کار های فرزند ختنه شده:

زمانی که کودک خود را ختنه میکنید باید مراقب حرکات وبازی هایی که انجام میدهد باشید این به منزله این نیست که کودک خود را محدود کنید فقط میباید او را از انجام بازی های خشن وا دارید که صدمه ای به او وارد نشود . اگر این مراقبت ها را به طور کامل انجام دهید بعد از دو هفته کودک شما کامال وبدون هیچ مشکلی دوره درمان خود را میگذراند وبهبودی آن حاصل میشود.

انجام ختنه نوزاد یا کودک با روشهای متفاوتی انجام میشود:

1)انجام ختنه به روش جراحی:

این روش یکی از روش های سنتی میباشد که پزشک با استفاده از ابزار تیغ این کار را انجام میدهد که این روش خیلی توصیه نمیشود و احتمال دارد مشکلاتی را به وجود بیاورد این مشکلات میتواند خونریزی شدید به همراه داشته باشد ویا اینکه قسمتی از سر آلت هم بریده شود در این روش باید از پوشک کردن کودک خودداری شود.

2)انجام ختنه به روش حلقه:

دراین روش ازانداختن یک حلقه به دور الت تناسلی ختنه انجام میشود این حلقه بسیار تنگ است ودر قسمت کلاهک بسته میشود که آن را نخ محکم میکنند به طوریکه خون رسانی در این قسمت کاهش می یابد وبدین وسیله پوست دور کلاهک خشک شده ومیافتد. این روش نیز اگر به درستی انجام نشود مشکلات خاص خود را دارد مثل کم یا زیاد برداشتن پوست یا جابه جایی حلقه که میتواند برای ادرار کردن کودک فشار ایجاد نماید. اگر حلقه در کمتر از5روز بیفتد یا بیشتر از 10 روز بماند باید به پزشک مراجعه شود این روش فقط تا یک سالگی قابل انجام است.

3)ختنه کردن با لیزر:

دراین روش کار به این صورت است که پوستی که زیر کلاهک آلت تناسلی قرار دارد را با استفاده از اشعه لیزر میسوزانند.

4)انجام ختنه با دستگاه کلیپس نقره ای:

این روش از مدرن ترین روش های ختنه است که با ستفاده از دستگاه کلیپس نقره ای پوست دور کلاهک برداشته میشود ودیگر نیازی به حلقه و بخیه ندارد.

بیهوشی یا بی حسی:

درهمه روش هایی که برای ختنه انجام میشود هم میتوان از بیهوشی کامل استفاده کردهم بی حسی موضعی. در حالت کلی بیهوشی کامل بهتر است زیرا پزشک در این روش تمرکز بیشتری دارد ولی در بی حسی با بی قراری های کودک مواجه میشود که تمرکز او را میگیرد . پزشکان برای کودکان زیر دو ماه از بی حسی وبرای کودکان بالای 6ماه از بیهوشی کامل استفاده میکنند. با توجه به اینکه والدین خیلی نگران این موضوع هستند که کدام روش را برای ختنه کودک خود انتخاب کنند که کودک آنان کمترین درد را متحمل شود توصیه ما بر این است که از مدرن ترین روش ها یعنی دستگاه کلیپس نقره ای برای کودک عزیز خود استفاده کنند.

عوارض ختنه:

یکی از متداول ترین و شایع ترین عوارض ختنه که در دراز مدت خود را بروز میدهد تنگی مجرای ادرار است که البته جای نگرانی نیست چون قابل پیشگیری است این عارضه معمولا در سن بین یک تا سه سالگی بروز میکند در صورتی که با این مشکل در کودک خود روبرو شدید باید نزد پزشک رفته وعمل جراحی ساده ایی را انجام دهید.

نکات قبل از ختنه نوزاد به شرح زیر است:

  • قبل از ختنه کردن نوزاد باید به این موضوع توجه داشته باشید که کودک شما در سلامت کامل باشد(سلامت سیستم ادراری)
  • قبل از انجام ختنه باید سابقه بیماری هایی چون هموفیلی در کودک چک شود.
  • از یک ساعت قبل از ختنه به نوزاد شیر داده شود وتا پایان زمان ختنه دیگر نیازی به شیر دهی نیست.
  • آب قند، پستانک وپوشک اضافی به همراه نوزاد باشد.

ارائه خدمات پرستاری در منزل و اعزام پرستار کودک به منزل برای مراقبت و نگهداری

مرکز پرستاری آتیه پرستاران سلامت

, ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

شانزده + شش =

فهرست