تماس
021-66582923

خدمات مراقبت از سالمندان در منزل

پرستار بیمار, پرستار سالمند, پرستاری در منزل
بدون دیدگاه

خدمات مراقبت از سالمندان یعنی برآورده کردن نیازهای سالمندان می باشد که شامل خدماتی مانند مساعدت ، مراقبت های روزانه و شبانه روزی از سالمندان همچنین نگهداری و مراقبت های طولانی مدت می باشد. مراقب در بسیاری از کشورها بنا بر فرهنگ آن جامعه متفاوت می باشد .

در بسیاری از کشورها به صورت سنتی، استفاده از نیروهای جوان خانواده  برای مراقبت ازسالمندان را ترجیح می دهند و تمایلی نسبت به اماکن گروهی مانند خانه ی سالمندان ندارند. معمولا این مراقبت ها برای افراد مسن که در انجام فعالیت های روزانه و امور بهداشتی نیاز به کمک دارند در نظر گرفته می شود . ما در این مبحث با کمک کارشناسان آتیه پرستاران سلامت قصد داریم در مورد نکات مهم پرستاری از سالمندان برای شما نکاتی را شرح دهیم . با ما همراه باشید.

خدمات مراقبت از سالمندان

به طور سنتی خدمات مراقبت از سالمندان بر عهده ی اعضای خانواده می باشد و معمولا این مراقبت ها در خانه ی بزرگ خانواده صورت می گیرد . اما امروزه در جوامع مدرن مراقبت ها توسط دولت یا موسسات خیره انجام می پذیرد

این تغییرات دلایل مختلفی دارد مانند کاهش جمعیت خانواده ها و پراکندگی جعرافیای خانواده ها . این تغییرات ابتدا کشورهای اروپایی را در بر گرفت و به مرور زمان بر کلیه ی کشورها تاثیر بسزایی داشت .

اطلاعات انجام شده در مورد نقش خانم ها در مراقبت از سالمند،  بررسی شده است اما به طور کامل در مورد مسائل جنسیتی مراقبین پرداخته نشده است . به طور کلی حقوق این افراد بر اساس قوانین وزارت کار آن کشور تعیین می شود . اما در ایران به طور میانگین ماهیانه بین 3 میلیون تا 7 میلیون حقوق این افراد می باشد. البته این دستمزد ها بر اساس تخصص پرستار متغیر می باشد.

نقش خدمات مراقبت از سالمندان در استقلال طلبی سالمندان

ترس از مرگ یکی از ترسهایی می باشد که وجود سالمندان را در بر گرفته است. اما بیشترین ترس سالمندان ترس از عدم استقلال طلبی می باشد. . استقلال در انجام امور شخصی و روزانه خود بدون کمک دیگران می تواند احساس موفقیت و داشن حس خوبی در سالمندان ایجاد نماید .

افراد مسن که به کمک دیگران برای انجام امور شخصی و امور روزانه نیاز دارند معمولا بیشتر در معرض از دست دادن استقلال خود هستند و این بسیار برای یک سالمند خطرناک می باشد در نتیجه اقداماتی که توسط مراقب سالمند انجام می شود بسیار مهم می باشد. این مراقبین باید خدمات را طوری انجام دهند که سالمند احساس کند که این کمک ها برای حفظ و ارتقای عملکرد و همچنین برای جلوگیری از کاهش توان جسمانی فرد سالمند می باشد .

افرادی که وظیفه مراقبت از سالمند را برعهده دارند باید علاوه بر کمک ، سالمند را تشویق به انجام امور شخصی خود کنند تا سالمندان احساس کنند هنوز قدرت استقلال بودن را دارند و می توانند بدون کمک دیگران به زندگی روزمره ی خود ادامه دهند.

خدمات مراقبت از سالمندان با طراحی داخل منزل به صورت استاندارد

طراحی داخلی منزل مناسب با سالمندان،  می تواند نقش مهمی در ایجاد حس استقلال طلبی در افراد داشته باشد . مثلا ادغام کردن وسایل منزل با اینترنت بسیار می تواند برای سالمندان مفید باشد . وجود خانه ای هوشمند با حسگرهای استاندارد می تواند عملکرد مراقب در نظارت ِ سالمند را افزایش دهد .

این سیستمِ نظارت می تواند باعث شود که مراقبین یا اطرافیان، از راه دور بر عملکرد سالمند نظارت داشته باشند . وجود این سیستم ها باعث می شود که اعتماد به نفس سالمند برای ادامه زندگی بالا رود و سالمند می داند در صورت بروز هر مشکل و اتفاق ، بلافاصله زنگ هشدار برای مراقب ارسال خواهد شد . این کار نه تنها باعث می شود که سالمند استقلال خود را حفظ کند بلکه باعث آرامش دوستان و خانواده سالمند نیز می باشد .

اطرافیان سالمند که وظیفه ی خدمات مراقبت از سالمندان را دارند می توانند با ایمن سازی خانه، خطرات احتمالی که سالمند را تهدید می کند را برطرف کنند . این موارد شامل :

 • ایمن سازی راه پله ها
 • استفاده از کف پوش ها در خانه و جلوگیری از لیز خوردن سالمند . مانند قرار دادن کفپوش در قسمت های خطرناک حمام ، آشپزخانه و دستشویی
 • نصب روشنایی در راه روها ( یک فرد سالمند 3 برابر بیشتر از یک جوان 20 ساله نیاز به روشنایی دارد )
 • نصب آسانسور پله برای بالا و پایین رفتن سالمند از یک طبقه به طبقه دیگر
 • نصب دستگیره ها در سر راه سالمند . مانند راه پله ها ، دستشویی و حمام

وظایف یک پرستار در ارائه خدمات مراقبت از سالمندان

خدمات مراقبت از سالمند معمولا بر عهده اعضای خانواده می باشد مثل دختر ، پسر و حتی نوه ی سالمند . اما در مواقعی بنا بر دلایل متعددی مانند مشغله های کاری ، اعضای خانواده نمی توانند به طور کامل و مفید از سالمندشان مراقبت نمایند در نتیجه با استخدام پرستار در منزل باعث می شوند که سالمند با اطمینان خاطر زندگی خود را ادامه دهد. عمده ترین وظایف یک پرستار سالمند  برای نگهداری از سالمند در منزل شامل :

 • برای جلوگیری از زمین خورن
 • همراهی سالمند در رفتن به دستشویی یا حمام
 • غذا درست کردن برای سالمند و دادن غذا به او . البته اگر سالمند توان خوردن غذا را ندارد مراقب باید به او کمک کند.
 • اگر سالمند شما توان رفتن به دستشویی را ندارد مراقب می تواند او را پوشک کند و یا برای او لگن بگیرد.
 • مراقبت از سالمندانی که بیمار هستند.
 • مراقبت کردن از سالمندانی که زخم بستر دارند .
 • مراقبت کردن از سالمندانی که بیماری آلزایمری دارند .
 • بردن سالمند به درمانگاه یا بیمارستان برای انجام امور درمانی
 • انجام خرید های منزل برای سالمند
 • شستن ظرفهای کثیف و همچنین لباس های کثیف سالمند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

10 − چهار =

فهرست