تماس
021-66582923

بررسی خواب کودکان در سنین مختلف

پرستار کودک, پرستاری در منزل
بدون دیدگاه
بررسی خواب کودکان در سنین مختلف

در این مبحث میخواهیم به توضیح این مسئله بپردازیم که خواب کودکان باید چگونه باشد و در شبانه روز چند ساعت باید خواب باشند؟ وفواید آن برای کودکان چیست؟ وقبل ازخواب کودکان چه کارها وفعالیت هایی را باید انجام دهند؟ . این مبحث می تواند به والدین و پرستاران کودک کمک شایانی نماید تا بتوانند با دید باز و اطلاعات کافی مراقبت های ویژه ای از کودک یا نوزاد خود کنند.

میزان خواب کودکان بر اساس سن آنها :

زمان خوابیدن کودکان با یکدیگر بنابر موقعیت سنی آنها متفاوت است در قسمت پایین میزان خواب کودکان یا نوزادان را با تقسیم بندی سن آنها توضیح میدهیم.

خواب کودکان بین سن یک هفته تا چهارهفته

معمولا باید حدود15ساعت تا 18ساعت از شبانه روز خود را در خواب باشند. برای کودکان با این سن خوابیدن یک الگوی مشخص شده قرارنگرفته است و هنوز مفهوم شب و روز را به خوبی درک نکرده است.

کودکان دربین سن یک ماه تا چهارماهگی

معمولا باید حدود 14تا 15ساعت از شبانه روز را در خواب باشند دراین سن کودکان نظم بهتری از خواب را میتوانند تجربه کنند وتشخیص شب و روز برای آنها امکان پذیر میشوند.

کودکان بین 4ماهگی تا 12ماهگی

معمولا باید حدود 14تا15ساعت از شبانه روز خود را در خواب باشند دراین دوره کودک سعی میکند تنظیم خوابش را شبیه والدین خود کند.

خواب کودکان دربین سن 1تا 3سالگی

بین 12تا14ساعت از شبانه روز خود را باید در خواب باشند. موقعی که کودک به این سن میرسد از چرت های زمان صبح وعصر خود زده میشود و دیگر تمایلی به آن ندارد. در صورتی که یک کودک به 14ساعت خواب نیاز دارد فقط 10ساعت به خواب میروند. کودکان 1تا 3ساله باید یک خواب و چرت در طول روز داشته باشند.این خواب کوتاه میتواند بین 1تا 3ساعت ونیم متغییر باشند.

کودکان بین 3سال تا 6سال

معمولا 10تا12ساعت از شبانه روز راباید در خواب باشند. خواب شبانه این کودکان از ساعت9شب تا7صبح معمولا اتفاق میافتد.

کودکان بین سن 7سال تا 12سالگی

معمولا باید 10ساعت از شبانه روز را در خواب باشند.خواب کودکان در این سن به تدریج بخاطر رفتن به مدرسه وفعالیت های دیگر دیرتر خواهد شد. اکثر12 ساله ها از ساعت9شب میخوابند ومیانگین خواب آنها تقریبا 9ساعت میشوند.

کودکان 12تا 18سال

معمولا بین ساعت 8تا9ساعت از شبانه روز را در خواب می باشند. در این سنین کودکان به خواب بیشتری نیازمند هستند در صورتی که آنها در این سن به مقدار لازم نمیخوابند .

(( در ادامه توصیه می شود مقاله کابوس و وحشت شبانه در کودکان همراه با راه کارهای درمان را حتما مطالعه نمایید ))

چگونگی تنظیم کردن ساعت خواب برای کودکان :

برای اینکه بتوانیم برای کودک خود یک خواب به موقع وموثر تنظیم کنیم ابتدا باید فعالیت هایی را که کودک قبل از خوابیدنش انجام میدهد را در بررسی قرار دهیم. این فعالیت ها میتواند استحمام وشستن دندان ها و یا حتی گوش دادن به قصه های صوتی میباشد.

به طور مثال کودک 20دقیقه به بازی میپردازد بعد از آن والدین کودک را به اتاق خواب میبرند اورا نوازش میکنند. اگر در مدت این تایم کودک نخوابید و در برابر خواب با شما مقابله کرد باید کمی جدی با آن رفتار کنید و به او بگویید الان زمان خواب است وسپس از اتاق کودک خارج شوید.

بهتراست فعالیت هایی که کودک هر شب به صورت یکسان قبل از خواب انجام میدهد که روتین شبانه نام گذاری شده است را به خواب طبیعی کودک نزدیک نمایید یعنی بهتراست کودک به صورت طبیعی به خواب برود وبعد از گذشت 2هفته میتوانید ساعت خواب او را به ساعت دلخواه خود تنظیم کنید .

تاثیرات مثبت زود خوابیدن برای کودکان:

یک خواب خوب ومفید برای کودکان میتواند روی اخلاقیات آنها تاثیرخوبی داشته باشد وقدرت و یادگیری را در آنها بالا میبرد. همانطور که یک کودک به غذای مناسب نیاز دارد به خواب کافی ومفید هم نیازمند است. روان شناسان گفته اند زمانی که کودک در خواب است سلول های مغزی از مواد سمی که بیماری را تولید میکنند به دور میماند.

(( در ادامه توصیه می شود مقاله علت دندان قروچه در خواب در بین کودکان چیست؟ را حتما مطالعه نمایید ))

فایده های مثبت خواب کودکان میتواند در موارد زیر تفهیم شود:

1)خواب کافی میتواند باعث رشد مناسب تری برای کودک شود .

در زمانی که کودک خواب است ترشح هومون های رشد بیشتر میشود. کودکانی که رشد متناسب با سن خود نداشته اند یکی از دلایل آن کمبود خواب به شمار آمده است.

2)خواب کافی میتواند سلامت قلبی کودک را تضمین کند.

زمانی که کودک درخواب است ترشح هورمون های استرس زا و کلسترل بد خون کاهش میابد به همین دلیل بدن از آسیب های قلبی کودک محافظت میکند.

3)خواب کافی میتواند روی تناسب اندام کودک موثر واقع شود.

کم خوابی میتواند باعث بروز چاقی در کودک شود. در زمانی که کودک با کمبود خواب مواجهه شود هورمون های لپتین به بدن کودک دستور دست کشیدن از غذا خواهد داد وباعث پرخوری در نتیجه چاقی کودک خواهد شد.

4)خواب کافی میتواند میکروب های داخل بدن را از بین ببرد.

به این صورت که بدن برای مبارزه کردن باعفونت و بیماری های موجود یک نوع پروتین در بدن ایجاد میکند. ساخت این پروتیین موقع خواب تولید میشود و میتواند بهتر مقابله کند .

5)خواب مفید در کودکان از بروز زخم وآسیب دیدگی در بدنشان کاهش میدهد.

به این صورت که اگر خواب مناسبی داشته باشند دیگر عجولانه رفتار نمیکنند و در معرض تصادف وآسیب های دیگر قرار نمیگیرد.

6)خوابیدن میتواند یادگیری در کودکان را قوی کند .

در زمانی که کودک خواب است در ظاهر خیلی آرام به نظر میرسد ودر صورتی که مغز او در حال پردازش اطلاعات است و کودک در موقع خواب میتواند بسیاری از مسایل را شناسایی کند. شاید متوجه تکان های ناگهانی پلک کودک خود درحین خواب شده باشید این تکان ها ریشه علمی دارند و دراین حالت سیستم عصبی بین مغز وماهیچه ها ازمایش هایی انجام میدهند.

فعالیتهای قبل از خواب کودکان:

  • عادت دادن آنها به مسواک زدن و توجه آنها به بهداشت دهان خود .
  • به او چند راهکار برای قدرت تصمیم گیری بدهید. به طور مثال به او اجازه بدهید لباس خواب و کتاب مورد علاقه ی خودش را انتخاب کند.
  • دستشویی رفتن کودک قبل از رفتن به تختخواب.
  • برای او در اتاق حتما از چراغ خواب استفاده کنید زیرا کودکان تاریکی مطلق را دوست ندارند .
  • استفاده از یک وسیله بازی بیخطر برای آرامش و اطمینان خاطر او.

از چه کارهایی قبل از خواب کودکان باید جلوگیری کرد؟

همانطور که انجام کارهای مفید قبل از خواب برای کودکان وجود دارد یک سری از کارها هم وجود دارد که باید از انجام آنها خودداری نمایید.

  • انجام فعالیت هایی که باعث تحرک آنها میشود مانند بازی های تصویری
  • دور نکردن ونگه داشتن کودک در نزد خود موقع خواب
  • نوشیدن مواد غذایی که دارای کافئین هستند مانند نوشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

19 − 7 =

فهرست