تماس
021-66582923
علت خونریزی لثه در هنگام نخ دندان کشیدن

علت خونریزی لثه در هنگام نخ دندان کشیدن

از آن جایی که دندان ها نقش زیادی در زیبایی صورت و لبخند افراد دارند،بهتر است همواره با مداومت روزانه به استفاده از مسواک و نخ دندان در حفظ و ارتقای سطح سلامت و بهداشت آنها بکوشیم.اما متاسفانه اغلب افراد چون درزمان استفاده از نخ دندان،دوچار خونریزی لثه ها میشوند، تصور می کنند که نخ دندان موجب تخریب و اسیب به بافت لثه ها شده و از انجام ان امتناع میورزند و ترجیح میدهند که تنها به مسواک زدن بسنده کنند.

اما در نظر داشته باشید که این امر موجب میشود که نظافت و مراقبت صحیح و کاملی از دندانهایشان صورت نگیرد و خیلی زود دندانها سلامتی و زیبایی خود را از دست بدهند.در این مقاله سعی داریم به علت های مختلف خونریزی در لثه ها هنگام استفاده از نخ دندان بپردازیم. اگر شما نیز با این مقوله مشکل دارید در ادامه با ما همراهی باشید.

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

به طور علمی یکی از اصلی ترین علل خونریزی لثه ها، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می باشد. زیرا در صورتی که دندان‌ها و فواصل بین آنها به طور روزانه با مسواک و نخ دندان مورد نظافت قرار نگیرند، رطوبت موجود در دهان، فضای مناسبی برای رشد باکتری ها و تکثیر آنها به وجود می اورد که با گذشت زمان و زیادتر شدن توده های جرم و باکتری در نزدیکی لثه ها و در زیر خط دندان‌ها،لثه ها تحریک و ملتهب میشوند و رنگشان از صورتی به قرمز تغییر می‌ یابد و به قدری حساس میشوند که با اندک فشار ناشی از مسواک یا نخ دندان دچار خونریزی میشوند.

بارداری

یکی از علل التهاب لثه ها و به دنبال آن ایجاد خونریزی در هنگام استفاده از نخ دندان، قرار گرفتن شخص در دوران بارداری می باشد.زیرا تغییرات هورمونی شدیدی که زنان در این دوران با آن مواجه خواهند بود موجب التهاب لثه ها شده و کوچکترین تحریک ناشی از اعمال نظافتی برایشان خونریزی لثه ها را به دنبال می آورد.

مصرف سیگار و رژیم غذایی نامناسب

داشتن رژیم غذایی سالم و سرشار از ویتامین‌های سی و دی که به وفور در سبزیجات و میوه‌های تازه یافت می شود، می تواند به داشتن لثه های سالم و سلامت دهان و دندان کمک کند. اما در نقطه مقابل آن نیز خوردن نوشیدنی های داغ و گازدار و مصرف مواد غذایی قندی مانند انواع شکلات و شیرینی و یا هرگونه ریزه خواری در بین وعده های غذایی بعد از مسواک زدن،به علت آثار چسبندگی که بر روی دندان ها به جای می گذارند، برای دندان ها مضر است و موجب تسریع در تخریب آنها میشود.

همچنین افرادی که به استعمال دخانیات میپردازند،به علت مواد شیمیایی سرطان زایی که توسط دود از راه دهان به ریه خود وارد می کنند،علاوه بربه مخاطره انداختن سلامتی کل بدنشان،لثه هایشان را نیز بیشتر در معرض آسیب و التهاب و به دنبال آن خونریزی قرار می دهند.

استفاده از نخ دندان غیراستاندارد و مسواک زبر

در نظر داشته باشید که همواره خونریزی لثه ها ناشی از وجود التهاب در لثه نمی باشد، بلکه گاهی اوقات مرغوب نبودن و زبر بودن مسواک و نخ دندان مصرفی و شیوه های نادرست استفاده از آنها موجب می‌شود که افراد با وجود داشتن لثه‌های سالم باز هم شاهد خونریزی از لثه هایشان باشند. زیرا استفاده مکرر و سایش زیادی که در اثر مسواک زدن اشتباه به لثه ها وارد میشود، آنها را متورم و ملتهب کرده و مستعد خونریزی میکند.

(( در ادامه توصیه می شود مقاله آموزشی فواید نمک برای لثه را حتما مطالعه نمایید ))

راهکارهای جلوگیری از خونریزی لثه

برای جلوگیری از خونریزی لثه ها باید در حفظ نظافت و بهداشت دهان و دندان هایتان بسیار دقت کنید و برای این امر لازم است که حتماً روزی دو بار به خصوص قبل از خواب مسواک بزنید. اما چون مسواک به تنهایی قابلیت دست یافتن به فضای کوچک بین دندانها برای پاکسازی کامل دهان و دندان را ندارد، باید روزی یک بار هم از نخ دندان استفاده کنید.

در نظر داشته باشید که رشد باکتری ها در فضای گرم،تاریک و مرطوب دهان به سرعت اتفاقی می‌افتد و تنها چند روز رسیدگی نکردن به دندان‌ها و تکثیر باکتری ها موجب التهاب و به دنبال خونریزی لثه می‌شود.

اما خوشبختانه خبر خوب این است که این مشکل به راحتی قابل درمان می باشد و تنها کافی است که با مشاهده ی خونریزی این کار را قطع نکنید زیرا به مرور با از بین رفتن باکتری ها در آن ناحیه،لثه ترمیم یافته و پس از گذشت نهایتاً ۱۰ روز خونریزی قطع میشود.

همچنین استفاده مداوم از دهانشویه های حاوی فلوراید یا آب نمک رقیق بعد از نخ دندان نیز به محکم تر شدن لثه ها کمک شایانی میکند.نکته قابل توجه این است که اگر بعد از گدشت 10روز همچنان هنگام استفاده از نخ دندان لثه هایتان خونریزی میکنند، باید حتما به دندانپزشک مراجعه کنید تا علت را به صورت تخصصی تری بررسی کند.

هشدار ! خدمات ما پرستاری در منزل برای سالمندان ، کودکان و بیماران است و این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است از پزشک یا متخصص مربوطه مشورت بگیرید.

مرکز پرستاری آتیه پرستاران سلامت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

17 + 19 =

فهرست