تماس
021-66582923

خونریزی معده در سالمندان یکی از بیماری های شایع در این دوران می باشد که باید مورد توجه زیادی قرار بگیرد . بیماری‌ های گوارشی ممکن است برای افراد بالای ۴۰ سال اتفاق بیافتد که آن ها را با نگرانی های زیادی مواجه می‌ کند. یکی از رایج ترین انواع بیماری‌ های گوارشی خونریزی معده در سالمندان می‌ باشد.

زمانی که در معده سالمند زخمی به وجود می‌آید و دچار خونریزی می گردد اسید معده ترشح  شده، درد را از بین می‌ برد و دیگر دردی بر سالمند  متحمل نمی‌ شود. در اینجا سالمند فکر می‌ کند معده درد او تسکین یافته است در صورتی که خونریزی معده باعث شده درد معده را کمتر احساس کند.  ما در اینجا با کمک کارشناسان آتیه پرستاران سلامت می خواهیم در ارتباط با خونریزی معده در سالمندان مطالبی را برایتان شرح دهیم و راه‌ های تشخیص آن را بازگو نماییم.

خونریزی معده در سالمندان به چه دلیلی حاصل می گردد ؟

 علت خونریزی معده در سالمندان یا خونریزی دستگاه گوارش (Stomach bleeding) به وجود آمدن یک زخم در دستگاه گوارش  می باشد. این که زخم در کدام قسمت از گوارش صورت گرفته باشد دلایل متفاوتی دارد.

احتمال دارد علت خونریزی در گوارش به خاطر آسیب مری  که به معده متصل می‌ شود باشد و یا این که تومور های سرطانی که در قسمت معده یا مری به وجود آمده باشد. اما در حالت کلی اگر مشکل روی مری شما باشد علت آن شامل موارد زیر می باشد :

1- رفلاکس معده به درون مری و ایجاد التهاب در مری :

 یکی از دلایل خونریزی معده این است که اسید زیادی ترشح می‌ کند و باعث رفلاکس می‌گردد این اسید که به مری برگشت داده می شود می‌تواند عامل خونریزی باشد.

2- ایجاد واریس در قسمت فوقانی معده  :

یک سری از رگ های فوقانی روی معده اگر دچار التهاب شود و غیرطبیعی بزرگ شوند می توانند واریس معده و مری را به وجود بیاورند که با پاره شدن آن ها خونریزی شکل می‌ گیرد .

3- ایجاد شدن پارگی مالوری واریس  :

زمانی که فرد سالمند شدیدا  بالا می آورد این آستر  موجود در مری که  مالوری نام دارد به وجود می آید و باعث خونریزی می شود.

4- بروز ورم معده :

 زمانی که معده  سالمندان دچار التهاب شود می تواند منجر به خونریزی گردد و این عامل در صورت مصرف مشروبات الکلی ایجاد می‌گردد.

5- داشتن زخم معده بر اثر استرس :

 سالمندان به دلیل استرس های زیادی که بر آن ها متحمل می‌ شود دچار استرس می گردند و خود این عامل می‌تواند زخم معده و خونریزی را در آن ها به وجود بیاورد .

( در ادامه توصیه می شود مقاله 13 روش درمان خانگی معده درد را مطالعه نمایید )

خونریزی معده در سالمندان چه نشانه هایی دارد؟

سالمندان یا افرادی که وظیفه مراقبت و نگهداری از سالمند را برعهده دارند باید دقت داشته باشد که اگر موارد زیر را در سالمند مشاهده کردند احتمال دارد خون ریزی معده برای فرد اتفاق افتاده باشد پس حتما سالمند را باید نزد پزشک ببرند.

  • خون ریزی زمان استفراغ که یک خون روشن می باشد اما در صورتی که زیاد در معده مانده باشد رنگ خون قهوه ای خواهد شد .
  • مشاهده خون در مدفوع که مربوط به یک  قسمت از گوارش  می باشد می تواند علت آن خونریزی در معده یا بواسیر ( درمان خانگی بواسیر را مطالعه نمایید) باشد.
  • مشاهده مدفوع سیاه و سفید که علائم خونریزی معده یا اثنی عشر می باشد که اگر مربوط به معده  باشد در قسمت شکم احساس سفتی خواهند کرد.
  • احساس ضعف و خستگی در صورت خونریزی های خفیف
  • سرگیجه  ،تنگی نفس و پایین آمدن فشار خون در صورت خونریزی های شدید
خونریزی معده در سالمندان و را ه تشخیص

عوارض ناشی از خونریزی معده در سالمندان به شرح زیر می باشد :

 زمانی که خونریزی در معده سالمندان شروع می شود به مرور زخم حاصل از خونریزی بزرگ تر می‌ شود و دیوار‌ه های معده و عضلات  آن را تخریب می‌ کند زمانی که تخریب شکل بگیرد رگ های خونی دچار آسیب بیشتری می شود اگر خونریزی آن ها  خفیف باشد به مرور وارد دستگاه گوارش می شود اما اگر خونریزی شدید باشد آسیب بیشتری به رگ‌ ها وارد می‌ شود و می‌ تواند خطرناک باشد .

( در ادامه توصیه می شود مقاله دلایل و درمان خانگی نفخ معده را مطالعه نمایید )

راه های تشخیص و پی بردن به خونریزی معده در سالمندان  :

یک پزشک از طریق سوالاتی که از سالمند می پرسد و مشاهده علائم آن و با  انجام یک سری از آزمایشات می‌ تواند خونریزی معده در سالمندان را مورد بررسی قرار بدهد. این آزمایش شامل موارد زیر می باشد :

۱)  آزمایش خون

۲ ) استفاده از روش آندوسکوپی که از طریق آن یک لوله منعطف که یه  دوربین کوچک سر آن قرار گرفته است را از  طریق گلو داخل دستگاه گوارش می کند و به مشاهده درون سیستم گوارشی می پردازند تا منبع خونریزی معده را  شناسایی کند

 ۳) استفاده از آنتروسکوپی که همانند آندوسکوپی می باشد و در صورتی که پزشک نتواند از طریق آندوسکوپی به علت خونریزی معده پی ببرد از آن استفاده می‌ کند لوله آنتروسکوپی علاوه بر دوربین یک بالون نیز  در آن تعبیه شده   که با آن روده ها  را باز می‌ کنند و درون آن را مشاهده می نمایید تا علت خونریزی را معین کند

۳) استفاده از کلونوسکوپی : این روش با استفاده از یک لوله کوچک و منعطف انجام می‌ شود که دوربین سر آن قرار گرفته است که از راه مقعد درون روده ها را با آن مشاهده می کنند و علت خونریزی را شناسایی می نماید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

3 − 1 =

فهرست