تماس
021-66582923

مدیریت کردن درد در سالمندان

پرستار بیمار, پرستار سالمند, پرستاری در منزل
بدون دیدگاه
مدیریت درد در سالمندان - مدیریت کردن درد در سالمندان

تعریف مدیریت درد در سالمندان : درد شرایطی است که فردی در آن ناراحتی های زیادی را تجربه کرده است واین موضوع میتواند علت های مختلفی داشته باشد از جمله این علت ها میتواند عوامل روانی فیزیولوژیکی یا حتی عوامل اجتماعی باشد تواسنی تحمل کردن شدت زیاد یک درد است که فرد میتواند قبل از اینکه درد را بیان کند تحمل میکند.

سالمندان بیشتر از افراد معمولی دیگر به درد های مزمن آسیب پذیرتر هستند واین نوع آسیب پذیری میتواند علت های خاصی را برای سالمند به دنبال داشته باشد به طور مثال اسپاسم یا منقبض شدن عضلات یا کم شدن فعالیت سالمندان میتواند از علل آن باشد این دردهای مزمن در سالمندان در اکثر مواقع یا درمان نشده اند ویا اصلا شناساسی نشدند.

تجربه درد مزمن در افراد سالمند به چه دلیل میتواند باشد؟

در دوران سالمندی به دلیل اینکه مفصل های آنها بسیار ضعیف میشود در این قسمت کلسیم زیادی رسوب میکند که باعث میشود حرکات مفصل سالمند محدود شود به دلیل همین تغییرات بدنی افراد سالمند بسیار آسیب پذیر تر از سایرین هستند.

نوع های متفاوتی از درد را که برای سالمندان شیوع پیدا کرده است را درقسمت های پایین بررسی میکنیم:

 • آرتروز ودرد های مفصلی
 • سندروم درد مرکزی که با سکته همراه میشود
 • نوروپاتی محیطی همانند دیابت
 • آسیب دیدگی تکراری
 • درد حاصل از شکستکی استخوان هیپ
 • درد ناشی از سرطان
 • درد حاصل از افسردگی

چگونه میتوانیم نوع درد در سالمندان را تشخیص دهیم؟

افراد سالمند عقیده دارند که چون پا به سن گذاشته اند دردهایی که در این دوران به سراغ آنها میاید طبیعی هستند واز گزارش آن امتناع میکنند این مسئله شاید به دلیل ترس از نوع بیماری در وجود فرد سالمند هم باشد تشخیص درد در افراد سالمند یک چالش است واین خود میتواند بسیاری از سالمندان را که سعی دارند در مقابل دردهای مزمن مقاومت کنند را غافلگیر کند.

درمان درد در سالمندان :

سالمندان در این دوران چون کمتر دردهای خود را گزارش میدهند درمان آنها هم نسبت به افراد دیگرجامعه سخت تر میشود واین موضوع میتواند باعث انزال درد یا داروهای خود سر شود که در هرصورت برای سالمند خطرناک است.

یکی دیگر از عارضه هایی که برای درمان دردهای مزمن سالمندان وجود دارد این است که آنها در برابر داروهای ضد درد واکنش هایی را از خود نشان میدهند به همین دلیل مصرف دارو در افراد سالمند باید بیشتر مورد بررسی قرار بگیرد بررسی داروهایی که برای سالمندان مورد استفاده قرار میگیرد بسیار حساس است زیرا باید رژیم های دارویی در این افراد زیر نظر باشد به دلیل اینکه تداخل های دارویی خطر جانبی را برای سالمند به همراه دارد.

(( در ادامه پیشنهاد می شود مقاله آموزشی علت آرتروز در سالمندان و راه های کاهش این درد را حتما مطالعه نمایید ))

عامل انگیزشی درد مزمن در سالمندان:

یکی دیگر از عوامل درد در سالمندان این است که این افراد زندگی خود را دوست دارند بنابراین برای کم کردن دردهای خود تلاش میکنند یعنی این موضوع میتواند یک تسهیل کننده در مدیریت درد های آنها باشد که در دو نوع طبقه بندی شده است 1)صیانت و محافظت از خویش 2)تالش وکوشش برای زندگی. پس نتیجه میگیریم برای مدیریت درد در سالمندان باید نظرات آنها را مورد توجه قرار دهیم.

درد های مزمن در افراد سالمند میتواند خطراتی را برای آنها به دنبال داشته باشد بنابراین بسیار ضروری است که این افراد را در شرایط درد قرار دهیم هرچند دردهای مزمن در سالمند بسیار سخت تشخیص داده میشود اما میتوانیم در کیفیت وچگونگی درد در افراد مبتلا آگاهی کمی ایجاد کنیم.

درد های مزمن در سالمندان میتواند بسیار خطرناک باشد وباعث ایجاد بیماری هایی شود به طور مثال دردهای عضلانی مزمن میتواند به دلیل عفونت های ویروسی یا فشار بیش از حد ویا حتی آسیب دیدگی در یک بخش از بدن باشد بنابراین این درد ها حتما باید مدیریت شوند.

برای متوجه شدن درد سالمند باید ارتباط درد را با فرایند پیش آمده برای او توضیح دهیم وبه او برای فهمیدن منبع درد کمک کنیم برای این کار آموزش های ویژه ای وجود دارد که میتواند به سالمند کمک کند تا چیز هایی را که باعث شروع درد او شده است را بشناسد برای مدیریت درد سالمند باید اقداماتی را که برای تسکین درد او وجود دارد را توضیح دهیم.

(( در ادامه پیشنهاد می شود مقاله آموزشی راه های درمان بدن درد در سالمندان را حتما مطالعه نمایید ))

مدیریت درمان درد در سالمندان - مدیریت کردن درد در سالمندان

روش های طبیعی و ساده برای کنترل و مدیریت درد در سالمندان :

در زیر مواردی هستند که می تواند درد در سالمندان را مدیریت نماید . دانستن این موارد برای اطرافیان سالمند مخصوصا پرستار سالمند در منزل که وظیفه مراقبت را برعهده دارد بسیار توصیه می شود .

 • فعال بودن:

انجام فعالیت های منظم مانند پیاده روی یا حرکات ورزشی باعث انعطاف پذیری سالمند میشود واین یکی از روش های مدیریت درد در سالمند به حساب میاید.

 • خواب کافی:

خوابیدن کافی در طول شب باعث میشود بدن بهتر با درد های ناشی در بدن سالمند مبارزه کند.

 • مصرف غذاهای سالم:

مصرف غذاهای سالم و رژیم غذایی درست برای سالمندان میتواند بدن درد او را در وضعیتی قرار دهد که بتواند با درد مقابله کند خوردن میوه وسبزیجات بسیار توصیه میشود.

 • سرگرم کردن :

وآخرین شیوه مدیریت درد سالمند این است که خود را با فعالیت های سرگرم کننده مشغول کند چون با این کار تمرکز ذهن روی این مسئله باعث میشود ذهن از حالت درد منحرف شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

5 − پنج =

مشاوره ارائه دهنده خدمات پرستاری - مدیریت کردن درد در سالمندان
فهرست