تماس
021-66582923

درد دست چپ در سالمندان علت و درمان

پرستار بیمار, پرستار سالمند, پرستار منزل
بدون دیدگاه
 درمان درد دست چپ در سالمندان

درد دست چپ در سالمندان : تشخیص علت درد اصلی در دست چپ سالمندان ودرمان های مربوط به آن متفاوت است ما در این مبحث قصد داریم علت درد دست چپ را در سالمندان ریشه یابی کنیم وراه های درمان آن را به صورت پزشکی وخانگی مورد بحث قرار دهیم.

درد دست چپ در سالمندان به چند دسته تقسیم میشود:

 1. درد حقیقی
 2. درد رجوعی
 • درد حقیقی به درد حاصل از یک عضو گفته میشود که مبدا آن در همان قسمت درگیر است و ربطی به اعضای دیگر بدن نخواهد داشت.
 • درد رجوعی به دردی گفته میشود که منشا اصلی عضوی که درد میکند به یکی دیگر از اعضای بدن ارتباط پیدا میکند یعنی ریشه و مبدا آن را باید درعضو دیگری بررسی کنیم این قسمت درد به دلیل مشکل آسیبی که به عضو دیگر وارد شده مربوط میشود.

دلیل درد دست چپ در سالمندان به صورت درد حقیقی:

 • گرفتگی و اسپاسم عضلانی: گرفتگی عضله در قسمت بازو یا ساعد در دست چپ میتواند از نوع درد های حقیقی باشد درد در این قسمت به دلیل انقباض عضله وعدم خون رسانی ایجاد میشود
 • در رفتگی استخوان وشکستگی کتف: درد حاصل ازین شکستگی یا دررفتگی از علت های درد حقیقی است و بیشتر در افراد سالمند و ورزشکاران دیده میشود برای درمان شکستگی شانه ها لازم است جراحی برای سالمند انجام شود اما اگر انجام آن برای سالمند دشوار باشد.

پزشک روش های درمانی دیگری را برای درد دست چپ در سالمندان تجویز میکند از جمله این روش ها:

1)نرمش 2)دارو درمانی 3)لستراحت 4)تغییر فعالیت ها

پزشک در مورد عارضه شکستکی در سالمندان جلسات فیزیوتراپی را هم بسیار موثر میداند انجام فیزیوتراپی الزم در موضع درد میتواند باعث کاهش آن شود اما اگر درد شکستکی با دارو درمانی و ورزش درمان نشود باید سریعا اقدام به عمل جراحی شود

 • آرتروز: این مشکل و درد از پشت کتف بلند میشود و از شایع ترین دردهای حقیقی در افراد دست چپ در میانسالان است.
 • فعالیت های ورزشی: زمانی که فرد در حال ورزش باشد و بیش از حد از عضلا ت خود کار بکشد و فشار ایجاد کند در قسمت عضلات دست دردی را احساس میکند.
 • عدم وجود ویتامین دی: کمبود مواد معدنی و ویتامین ها از جمله ویتامین دی 3 باعث دردهای عضالنی در دست خواهد شد البته تمامی این موارد میتواند در دست راست هم بروز کند.
 • از دیگر علت های شایع درد در دست چپ میتواند التهاب تاندون یا پارگی آن باشد که به صورت حاد ومزمن بروز میکند.
 • وآخرین مبحث در این مورد: التهاب و تورم بورسیت در شانه میباشد بورس ها به صورت یک کیسه آبدار وکوچک هستند که در مفاصل انسان قرار میگیرند و باعث کاهش ساییدگی بین استخوان وعضلات میشود حال اگر فرد سالمند بیش از حد ازدر شانه فعالیت داشته باشد باعث میشود این بورس ها التهاب پیدا کنند و بسیار دردناک شوند درد ناشی ازین التهاب طوری است که فرد سالمند از انجام فعالیت های روزانه خود مانند شانه زدن موی سرش باز میماند.

دلیل درد دست چپ در سالمندان به صورت رجوعی:

 • مشکالت قلبی عروقی: یکی از پرمخاطره ترین دردهایی که در قسمت دست چپ وجود داردبروز مشکلات قلبی در فرد سالمند است درد حاصل از مشکل قلبی دردی است که در دست چپ منتشر میشود وگردن وقفسه سینه را هم در گیر میکند این درد به صورت دردهای فشار دهنده، داغ کننده وتیر کشنده خود را بروز میدهد.
 • درد معده:عضو معده در بدن متمایل به سمت چپ بدن قرار دارد ومشکلاتی که برای آن به وجود میاید مانند رفلاکس معده یا سو کتف درد را منتشر میکند ِء هاضمه معمولا به قسمت دست چپ و پشت
 • مشکلات عروقی:اگر در قسمت دست چپ بی حسی، خواب رفتگی وسردی داشته باشیم به احتملا زیاد این علائم نشان دهنده مشکلات عروقی ولخته شدن خون در عروق سمت چپ میباشد
 • دیسک گردن: بیرون زدگی مهره های گردن باعث میشود در قسمت بازوی دست چپ احساس درد وناتوانی حرکتی ایجاد کند این درد ناشی از تحریک شدن اعصاب حرکتی به وسیله بیرون زدگی مهره های گردن میاشد
 • فشار های روانی: یکی از مهمترین علت های درد در قسمت های دست چپ ، گردن، قفسه سینه ونیمه چپ سر مربوط میشود به استرس های دائمی که فرد سالمند دارد این مسئله اگر کنترل نشود خطرات بسیار جدی بر جای میگذارد فشار های روانی روی قلب تاثیر گذاشته واعصاب سمپاتیک قلب را تحریک میکنند.

درمان درد دست چپ در سالمندان :

پس از آنکه علت اصلی درد دست چپ در سالمندان مشخص شد باید برای درمان آن اقدام نمایید از جمله این اقدامات به شرح زیر است:

 • تحرکات ورزشی مناسب: از درمان های مهم برای درد های ناشی از درد حقیقی در قسمت دست چپ این است که حرکات ورزشی صحیح طبق نظر پزشک انجام دهید این حرکات میتواند درد را کاهش دهد وعضلات بازو را تقویت نماید آب درمانی ورژیم غذایی مناسب هم راهکار مناسبی برای کاهش درد محسوب میشود.
 • از بین بردم مشکلات قلبی: با مراجعه به پزشک میتوان دردهای اصلی درد دست چپ را درمان کرد مصرف داروها وعرقیات سنتی تاثیر زیادی بر کاهش درد دست خواهد داشت.
 • کم کردن فشار های روانی: از جمله راه هایی که میتواند سالمتی شخص را حفظ کند ومشکالت حاصل از فشار های روانی را کاهش دهد کنترل استرس و پیشگیری از آن میباشد برای مقابله با استرس میتوان به ورزش شنا و دویدن بپردازید. اگر از پرستار منزل برای مراقبت از سالمند خود استفاده می کنید از پرستار سالمند بخواهید روزانه یا چند روز یکبار سالمند شما را برای پیاده روی و گردش به پارک ببرد. ورزش کردن ذهن شما را آزاد میکند ومانع از فکر های روانی در ذهن میشود.
 • مصرف دمنوش های گیاهی میتواند تا حد زیادی تنش های روزمرگی را کاهش دهد مانند دم نوش عرق بیدمشک، عرق بهار نارنج، یا دمنوش گل گاو زبان وسمبل الطیب
, ,

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

17 − هفت =

فهرست