درد لگن در بارداری ، علت و راه کارهای پیشگیری

پرستار بیمار, پرستار کودک, پرستار منزل
بدون دیدگاه
علائم و درمان درد لگن در بارداری

درد لگن در بارداری: یکی از درد های متداول که در دوران بارداری زنان را در برمیگیرد درد در موضع لگن میباشد. معمولا زنان باردار این درد را در ماه های آخر بارداری خود تجربه میکنند. علت آن هم این است که زنان باردار برای زایمان دارند آمادگی لازم را پیدا میکنند.

از دلایل مهم درد لگن میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. در طی بارداری خانم ها مفصل لگن و رباط های موجود در آن باید توسط هورمون هایی که ترشح میشود کمی شل تر شوند و حالت انعطاف پذیر به خود بگیرند. این حالت طبیعی است زیرا جنین باید بتواند به راحتی در رحم جابجا شود. این انعطاف پذیری که بر اثر وضعیت قرار گرفتن بدن زن باردار ایجاد میشود وهمچنین سنگینی ناشی از جنین میتواند درد لگن را به وجود بیاورد.
 2. از دیگر علت های بروز درد لگن در بارداری میتوان فشار بر روی عصب سیاتیک را عامل شد. در دوران بارداری به دلیل بزرگی رحم و سنگین شدن آن بر روی عصب سیاتیک که از زیر کمر تا مچ پا را احاطه کرده است فشار زیادی وارد میشود در این موقع زنان باردار در قسمت لگن خود دردی را متحمل میشوند. بروز بیماری سیاتیک جای نگرانی ندارد و بعد از زایمان این درد کاهش پیدا میکند ولی لازم است این مورد را حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
 3. سومین دلیل ایجاد درد لگن به دلیل تغییر پوزیشن یا بلند شدن یا حرکات ناگهانی زنان باردار است که درد را درلگن و کشاله ران شدید احساس میکنند که به آن درد رباط گرد گفته میشود.

راه های درمان کردن درد لگن در بارداری :

برای درمان درد لگن در بارداری برخلاف عقیده متخصصان زنان و زایمان که میگویند این دردها طبیعی هستند راه هایی برای تسکین درد در این دوران وجود دارد. زنان باردار میتوانند با استفاده از طب فیزیکی و حرکات ورزشی درد خود را تسکین دهند. متخصص طب فیزیکی میتواند از طریق فیزیوتراپی برای آرام کردن درد در ناحیه لگن استفاده کند .

روش هایی که در فیزیوتراپی برای زنان باردار به کار برده میشود شامل

 • ارائه تمرینات کف لگن برای تقویت عضلات آن
 • استفاده از جریانات تنس واولتراسوند
 • توصیه به بستن کمربند های بارداری
 • آب درمانی

از دیگر روش های درمانی درد لگن در بارداری میتوان به ماساژ درمانی اشاره کرد که طب فیزیک با ارائه یک برنامه ماساژ در دوران بارداری میتواند تمامی عضلات یک باردار را شل کند و با انجام آن استرس های ناشی از بارداری را از مادر دور کند از این طریق درد لگن را کاهش میدهد.

توصیه های لازم به زنان باردار برای پیشگیری از درد لگن:

 • از پوشیدن کفش های پاشنه بلند بپرهیزید.
 • بهترین پوزیشن را برای خود انتخاب کنید. به طور مثال به پهلو خوابیدن و قرار دادن یک بالش بین زانوان
 • برای بالا رفتن از پله سعی کنید هر دو پا را در یک پله بگذارید وبعد به پله دیگر بروید.
 • از انجام کارهایی که باعث تشدید شدن درد کمر ولگن میشود بپرهیزید.
 • هرگز از ایستادن روی یک پا استفاده نکنید.
 • هنگام برقراری رابطه جنسی پوزیشن های متفاوتی را امتحان کنید که فشار کمتری روی شما باشد به طور مثال حالت 4 دست وپا و ایستادن روی زانو

درد ناشی از لگن در بارداری از چه زمانی آغاز میشود؟

اینکه دردهای شکم و لگن در دوران بارداری دقیقا از چه دوره ای آغاز میشود را نمیتوان به قطعیت اعلام کرد. این درد میتواند هم در اواخر بارداری وهم در اوایل بارداری برای زنان ایجاد شود:

 • در ماه های اول بارداری: در این روزها رحم زنان باردار هنوز سنگینی لازم را در برنداشته است اما میتواند به دلیل یک سری از تغییرات هورمونی مانند انعطاف پذیری مفاصل و گرفتگی رحم درد در ناحیه لگن برای زنان ایجاد شود.
 • در ماه های میانی: در این روزها سنگینی وزن مادر افزایش پیدا میکند واین سنگینی علت بروز دردلگن میشود.
 • در ماه های پایانی: این ماه های آخر بارداری شدن درد در زنان باردار بسیار شدید میشود وعلت آن این است که مفاصل لگن بسیار ریلکس کرده اند و شل شده اند و همچنین رشد کامل جنین و بزرگ شدن شکم فشار زیادی بر کمر و پاهای باردار میآورد که درد زیادی را شامل میشود.

وضعیت بدنی در زمان نشستن زنان باردار برای پیشگیری از درد لگن:

نشستن صحیح در دوران بارداری میتواند بسیاری از دردهای ناشی از کمر درد و درد لگن را کمتر کند. در موقع استراحت در منزل یا موقع نشستن در روی صندلی در محل کار خود باید دقت داشته باشید که نشستن طولانی مدت و لم دادن روی صندلی که تشک آن نرم باشد میتواند باعث درد در ناحیه کمر و لگن زنان باردار شود بهتر است از صندلی مناسب که تشک سفتی دارد استفاده نمایید که کمر شما را صاف نگه دارد و حتما از یک زیر پایی برای خود استفاده کنید و پاهای خود را در کنار هم قرار دهید تا فشار بر روی عضلات کمر و مفاصل لگن شما ایجاد نشود.

درد لگن در دوران بارداری میتواند مرتبط با جنسیت جنین باشد یا خیر؟

در موقع بروز درد لگن در بارداری ممکن است افراد دوروبر بگویند این نوع درد نشانه این است که فرزند شما پسر است لازم است بدانید این دردها به دلیل ترشح هورمون ریلکسین است و هیچ ارتباطی با جنسیت جنین شما ندارد و تاکنون هیچ پایه علمی برای آن ثابت نشده است.

ارائه خدمات پرستاری در منزل و اعزام پرستار کودک ، پرستار سالمند و بیمار به منزل

مرکز پرستاری آتیه پرستاران سلامت

, , , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

4 × 4 =

فهرست