تماس
021-66582923

درمان خانگی مدفوع نکردن نوزاد ( یبوست نوزاد )

پرستار بیمار, پرستار کودک, پرستاری در منزل
بدون دیدگاه
درمان خانگی مدفوع نکردن نوزاد - درمان خانگی مدفوع نکردن نوزاد ( یبوست نوزاد )

مدفوع نکردن نوزاد در روزهای اولی که تازه به دنیا آمده است یک مسئله رایج می باشد و نمی تواند برای والدین و پرستار کودک در منزل جای نگرانی باشد. این مسئله تا ۵ روز بلامانع است اما اگر بیش از آن به طول بیانجامد یکی از علائم یبوست نوزاد می باشد که باید ضمن بررسی علت این مشکل اقداماتی برای برطرف شدن آن نیز انجام داد. ما در این مقاله که با کمک پرستاران با تجربه کودک در موسسه آتیه پرستاران سلامت تهیه شده قصد داریم در مورد درمان خانگی مدفوع نکردن نوزاد توضیحاتی را برایتان بازگو کنیم . با ما همراه باشید.

تحرکات روده در نوزاد :

همان طور که می‌ دانید درون روده های نوزاد یک نوع از باکتری‌ های مفید وجود دارد که باعث بهتر هضم شدن شیر و غذای کمکی نوزاد می گردد این نوزادان مدفوع نرمی دارند و روده آن ها راحت حرکت می‌ کند و این در صورتی است که نوزاد از شیر طبیعی مادر تغذیه کند در صورتی که شیر مصرفی او شیر خشک باشد ممکن است نوزاد دچار یبوست شود و مدفوع آن ها به رنگ سبز در بیاید .

مدفوع نکردن نوزاد با آغاز غذا های کمکی :

زمانی که مادر شروع به تغذیه های کمکی به نوزاد می کند. این غذا های جدید و جامد می تواند در روند دفع مدفوع نوزاد تغییراتی را ایجاد کند و باعث مدفوع نکردن آن ها شود و یا این که دفع در آن ها چند روز یک بار صورت بپذیرد. یبوست نوزاد بسیار آزار دهنده می باشد و مدفوع نوزاد بسیار خشک شده و موقع دفع درد خواهد داشت. به طور کلی مدفوع نکردن نوزاد با یک سری از نشانه ها همراه است و این نشانه ها عبارتند از :

  • سفت شدن شکم نوزادان
  • بروز نفخ
  • بی‌میلی
  • عدم انرژی و توان لازم
  • ایجاد درد هنگام دفع
  • داشتن گاز معده
  • مدفوع خیلی بد بو
  • گریه و نق نق کردن
  • عدم تحرک روده در سه مرتبه در طول هفته

( در ادامه توصیه می شود مقاله علت انسداد روده در نوزادان را مطالعه نمایید )

مدفوع نکردن نوزاد چه دلایلی دارد ؟

یکی از علت های ایجاد یبوست و مدفوع نکردن نوزاد خوردن شیر خشک می باشد. نوزادانی که از شیر خشک مصرف می‌ کنند به دلیل دیر تر هضم شدن، نوزاد را دچار یبوست می کند . از دیگر دلایل مدفوع نکردن نوزاد استفاده از غذا های کمکی می باشد. غذاهای کمکی جامد هضم معده را کند نر می کند زیرا ممکن است به اندازه لازم دارای آب و یا فیبر نباشد از این رو مدفوع نکردن را به همراه می آورد .

بروز یک سری از بیماری ها دلیل یبوست می باشد. در گاهی موارد یبوست و مدفوع نکردن می تواند ناشی از بروز مسمومیت غذایی یا اختلالاتی در جذب و هضم مواد غذایی باشد.

( در ادامه توصیه می شود مقاله مدفوع سبز نوزادان نشانه چیست؟ را مطالعه نمایید )

درمان خانگی مدفوع نکردن نوزاد و مراقبت از نوزاد در منزل :

در بالا به نکات مهمی که لازم بود راجعب یبوست نوزاد بدانید اشاره کردیم . حالا می خواهیم به تعدادی از راه های مراقبت و پرستاری در منزل برای درمان خانگی مدفوع نکردن نوزاد ، اشاره کنیم این راه های درمانی شامل :

1- میکس کردن غذا :

اگر نوزاد شما بر اثر خوردن غذای مکمل و جامد دچار یبوست می شود شما برای برطرف کردن آن می توانید از درمان های خانگی میکس کردن غذا و یا به صورت پوره در آوردن یک سری از مواد غذایی که حاوی فیبر هستند از این اختلال پیشگیری نمایید. به طور مثال از میوه های شبیه آلو ، گلابی ، سیب به صورت پوره شده آن را به نوزاد بدهیم تا یبوست آن درمان شود .

2- بالا بردن مایعات مصرفی :

یکی دیگر از موارد درمان خانگی مدفوع نکردن نوزاد جلوگیری از پایین آمدن آب بدن نوزاد می باشد. بنا بر توصیه کارشناسان پرستاری آتیه پرستاران سلامت برای جلوگیری از کم آبی بدن نوزاد می توانید آب و سایر مایعات دیگر مانند انواع آب میوه را به نوزاد بدهید تا آب بدن او تامین شود.

3- به تحرک وا داشتن :

از راه‌ های موثر خانگی که برای یبوست نوزاد مورد استفاده قرار می گیرد به تحرک وا داشتن و انجام فعالیت‌ های ورزشی برای نوزادان می باشد سعی کنید از حرکت دوچرخه زدن برای پا های نوزاد استفاده نمایید و روده های او را به تحرک وا دارید .

( در ادامه توصیه می شود مقاله درمان خانگی سوختگی وسط پای نوزاد را مطالعه نمایید )

4- ماساژ درمانی :

قسمت روده های نوزاد و روی شکم او را به آرامی و به حالت دورانی ماساژ دهید تا در دفع مدفوع کمک شایانی کرده باشید.

5- کاربرد شیاف گلیسیرین :

اگر شما شاهد رگه های خونی در مدفوع نوزاد خود باشید باید بدانید قسمتی از راست روده نوزاد شما دچار پارگی و آسیب شده است در هم چنین مواقعی می توانید از شیاف گلیسیرین استفاده کنید تا دفع مدفوع نوزاد به سهولت امکان پذیر شود .

6- راست روده را تحریک نمایید :

یکی از راه های درمان خانگی مدفوع نکردن نوزاد این است که با یک گوش پاک کن یا حتی توسط انگشت خودتان فشار به راست روده نوزاد وارد نمایید تا به بهبود روند دفع کمک شایانی بکند .

و مطلب آخر این که سعی کنید برای پیشگیری از روند یبوست در نوزادان مواد غذایی مکمل را که فیبر و آب کمتری دارند را کمی به تعویق بیاندازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

نوزده − دوازده =

مشاوره ارائه دهنده خدمات پرستاری - درمان خانگی مدفوع نکردن نوزاد ( یبوست نوزاد )
فهرست