آشنایی با دندان درد در کودکان

پرستار بیمار, پرستار کودک, پرستار منزل
بدون دیدگاه
آشنایی با درد دندان در کودکان

سلامت دهان و دندان در هر سنی قابل توجه است به خصوص در مورد کودکان که اگر در کودکی مشکلی برایشان پیش بیاید ممکن است تا بزرگسالی آن را با خود به همراه داشته باشند اما در این مطلب می توانیم به دندان و سلامتی آنها و همچنین آشنایی با دندان درد در کودکان ( Children’s toothache ) بپردازیم.

دندان در کودکان اگر رسیدگی نشود باعث پوسیدگی آن می‌شود و به عصب آسیب می‌زند. خانواده‌ها نیز اول به دنبال درمان های سریع برای ساکت کردن درد دندان می‌روند و از رفتن به دکتر خودداری می‌کنند. دندان درد یکی از درد های آزار دهنده علی الخصوص برای کودکان است.

به چه علت کودکان مبتلا به دندان درد میشوند ؟

هر دندانی یک کت (پوشش ای )دارد که محافظت دندان را برعهده دارد و پوششی برای مراقبت از لایه‌های زیرین است اگر این پوشش خراب شود و یا لایه از آن از بین برود باعث پوسیدگی بیشتر دندان‌ها می‌شود و اگر این اتفاق را جدی نگیریم لایه های عمیق تر نفوذ می‌کند تا به اعصاب می‌رسد و این مشکل بسیار جدی است و مدام کودک را آزار می‌دهد و می‌بایست برای از بین رفتن درد به پزشک مراجعه کنیم .

این درد در هنگام خوردن مواد های سرد، گرم و شیرین بیشتر می شود. باید دقیقا محل مورد نظر دندان درد کودک را در نظر گرفت. در بعضی از کودکان دندان درد به علت درآوردن دندان جدید است و یا خوردن چیزهای سخت و سفت. پس برای هر دندان درد لازم نیست به پزشک مراجعه کنید. اگر کودک یک روز درد داشته باشد یا در طول شبانه روز به خاطر دندان درد بیدار بماند باید به پزشک مراجعه کرد و خانواده باید از کودک، زمان شروع دندان درد و شدت و محل دقیق آن را پرس و جو کند.

دندان درد همیشه علت پوسیدگی دندان نیست در کودکان به علت بازی های مختلف و حرکت های متعدد ممکن است چیزی به دهانشان برخورد کند و ایجاد درد کند پس باید خانواده دهان و دندان کودک را چک کند تا از شکستگی وآسیب به لثه و دهان مطمئن شوند. پس در صورت درد شدید به پزشک مورد نظر مراجعه کنند.

بررسی دندان کودکان توسط خانواده:

خانواده‌ها باید به طور مرتب دندان کودکان را چک کنند که اگر لکه بر روی دندان به رنگ زرد قهوه ای یا حتی پوسیدگی در دهان کودک ، یا اگر عفونت لثه یا التهاب و زخم در داخل دهان کودک خود مشاهده کردند به پزشک جهت معالجه مراجعه کنند .

رسیدگی به دندان‌های شیری کودکان:

برخی از خانواده ها تصور می کنند به دلیل موقتی بودن دندان شیری در دهان کودک اگر مشکلی هست از قبیل پوسیدگی و سایر موارد ، اهمیتی نداشته چون دندان می‌افتد و از بین می‌رود اما اینطور نیست چون ممکن است با سهل انگاری سبب به خطر افتادن سلامت لثه و دهان کودک شود و باید بعد از رویش دندان کودک بعد از دندان شیری، کودک خود را زیر نظر پزشک برای معاینه سلامت دندان و دهان قرار دهند.

مراقبت از دندان ها در کودکان

مراقبت از دندانها با مسواک زدن و نخ دندان:

رایج‌ترین روش های لازم برای جلوگیری از پوسیدگی و خراب شدن لثه هم کودکان وهم بزرگسالان باید بعد از خوردن غذاهای روزانه از نخ دندان استفاده کنند و در طول روز دو بار مسواک بزنند و این مطلب در قبل خواب اهمیت دو چندانی دارد و حتی اگر کودکان به دلیل تنبلی یا بازیگوشی یا به هر علت دیگر نتوانند این کار را انجام دهند باید والدین با کمک به کودکشان این کار را به طور روزانه انجام دهند. در کودکانی که سن بالاتری دارند می‌توانند نمک و آب قلقل ‌کنند و خانواده ها با اینکارمیتوانند به سلامت دهان و دندان کودک خود کمک کنند.

محصولات دارای فلوراید:

استفاده از مواد دارای فلوراید به سلامت دهان و دندان کودک کمک می کند اما باید حتما در هنگام خریدن خمیر دندان یا دهانشویه به مقدار فلوراید آن توجه شود زیرا زیادی استفاده از خمیردندان هایی که برای کودکان مناسب نیست و موادی برای سفید کننده هم دارد که میتواند به دندان آسیب برساند. پس می‌توانید با مشاوره پزشک از خمیر دندان ها و محصولات مناسب برای کودک بهره بگیرید.

باید بدانید هر چند وقت یک بار خمیر دندان و دهان شوی خود را نیزعوض کنید و از مارک های معتبراستفاده کنید.

چه کارهایی می تواند به دندان کودکان آسیب برساند ؟

خوردن زیاد شیرینی جات و استفاده بیش از حد از مواد و نوشیدنی شیرین منجر به پوسیدگی می شود. اگر ورزشهایی انجام می‌دهیم که ممکن است حرکت‌هایی در میان باشد که ضرباتی به دهان و دندان وارد کند از وسایل محافظتی دهان استفاده کنیم.

از خوردن مواد خیلی سرد و خیلی گرم جلوگیری کنیم که علاوه بر سلامت دهان سلامت دستگاه گوارش را نیز به خطر می‌اندازد و نباید پس از خوردن مواد سرد، مواد گرم بخوریم و برعکس.

استفاده از داروهای مسکن :

اگر شدت دندان درد در کودکان زیاد شد و باعث ناراحتی زیاد شد میتوان ازداروهای مسکن مناسب سن کودک یعنی استامینوفن بروفن برای کودک استفاده کرد. اگر در کودک لثه یا صورت ملتهب شده و باد کرده باشد می توان از کمپرس یخ استفاده کرد. کمپرس یخ موجب کم شدن التهاب می‌شود اما همیشه دندان درد در کودکان به این معنی نیست که مغز دندان کودک دچار آسیب شده و می تواند بدون تاثیر از مغز دندان، درد های مشابه دندان درد ایجاد کند.

,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

یک × 1 =

فهرست