تماس
021-66582923

دندان قروچه درخواب در بین ایرانیان معمولا سنتها و آداب زیادی وجود دارد که هنوز هم دربین افراد معمول هستند ، از جمله این سنتها و آداب می توان به سنت آش دندونی اشاره کرد که به گفته قدیمی ها با اولین دندانی که بچه ها در می اورند برای آن آش درست می کنند و معتقدند که اگر به بچه بدهیم و زیر دندانش بگذاریم دندان قورچه نمی کند.اینکه این رسم تا چه حد درست است، بماند. اما موضوع ما در اینجا همان مسئله دندان قورچه است .

دندان قورچه به این معنی است که فرد دندانهایش را گاه و بیگاه و بیشتر در زمان خواب روی هم قرار می دهد و با فشار دادن، آنها را روی هم می ساید و عضلات دهان و دندانش را منقبض می کند. دندان قروچه یکی از اختالات زمان خواب محسوب می شود که در واقع یک حرکت غیرارادی است و ممکن است عوارض زیادی برای فرد داشته باشد.

دندان قروچه چه علائمی دارد؟

1- شما درهنگام دندان قروچه با فشار دادن دندانها روی هم و ساییدن آنها بهم باعث می شوید فشار زیادی روی دندان وارد شود و منجر به کند شدن و گاه شکستن و کوتاه شدن دندان شويد. همچنین دندان قروچه فشار زیادی را روی فک و عضلات دهان وارد می کند. دندان قروچه زیاد درخواب ممکن است حالت منظم و جفت بودن دندانها را ازبین ببرد.

2- به دلیل اینکه دندانها بسیار نزدیک و مرتبط به عضلات و مفاصل گوش هستند در نتیجه دندان قروچه ممکن است باعث درد در ناحیۀ گوش شود.

3- ممکن است به علت دندان قروچه درد ناشی از فشار وارده بر دندان در قسمت های دیگر بدن و صورت خودش را نشان دهد و یا اینکه فرد بر اثر دندان قروچه مضطرب وافسرده شود و در ارتباطات خود دچار مشکل شود.

4- گاه شما ممکن است با برادر یا خواهر خود در یک اتاق بخوابید و یا اینکه جایی می روید و شرایط به گونه ای است که شما مجبورید با کسی هم اتاق شوید ، در این زمان دندان قروچه به مانند خروپف طرف مقابل شما را خیلی اذیت می کند و همچنین ممکن است در روابط اجتماعی شما مشکل بوجود آورد.

( در ادامه توصیه می شود مقاله آیا کشیدن دندان عقل الزامی می باشد؟ را مطالعه نمایید )

علل بوجود آورندۀ دندان قروچه:

در حقیقت علت اصلی دندان قروچه هنوز مشخص نیست ، اما ممکن است عواملی در آن دخیل باشند مانند:

1- منقبض شدن عضلات

برخی افراد هنگام خواب عضلات و ماهیچه های صورت آنها منقبض می شود و به قول معروف می گیرد که همین ممکن است باعث دندان قروچه شود.

2-مشکلات دندان

وجود مشکلاتی در دهان و دندان از جمله اینکه شما دندانهای مرتبی نداشته باشید یا برخی از دندانهای شما افتاده و جای آن خالی شده و همین مشکلات ونگرانی از آنها ممکن است دلیل خوبی برای دندان قورچه در خواب باشد.

3- تاثیر مصرف دارو

مصرف برخی داروها ممکن است عوارض جانبی داشته باشد و یکی از این عوارض می تواند دندان قورچه باشد. مثل مصرف داروهای افسردگی.

4- برخی بیماریها

برخی از بیماریها مانند بیماری پارکینگسون ممکن است با عث بوجود آمدن دندان قورچه شوند. مصرف زیاد دخانیات یا خستگی و استرس نیز می تواند از دلایل دندان قورچه باشد.

( در ادامه پیشنهاد می شود مقاله چرا باید از دندان های شیری مراقبت کنیم ؟ را مطالعه نمایید )

راه های درمان دندان قروچه در خواب - دندان قروچه در خواب

روش های خانگی برای رهایی از دندان قورچه:

یکی از گزینه های مناسب برای کم شدن دندان قورچه و آرام شدن عضلات فک و صورت روغن اسطوخودوس است. این روغن با کاهش استرس و اضطراب در بدن می تواند به ما کمک کند. می توانید مقداری از روغن اسطوخودوس را روی بالش خود بریزید تا هنگام شب با نفس کشیدن و تنفس عصاره آن موجب آرام شدن سیستم عصبی خود شوید و درنتیجه ارام شدن عضلات فک وصورت و درنهایت دندانها .

همچنین می توانید از عسل استفاده کنید ، روزانه مصرف مقداری عسل می تواند شما را آرام تر کند. بهتر است که مصرف چای و قهوه را به حداقل برسانید، چون مصرف زیاد نوشیدنی های حاوی کافئین موجب بروز مشکلات عصبی و روانی می شوند. دمنوش زنجبیل نیز از آنجایی که طبع گرمی دارد می تواند در درمان دندان قروچه تاثیرگذار باشد.

علل بوجود آمدن دندان قورچه در کودکان:

1- گاه کودک به دلایلی مانند گوش درد، و یادرد ناشی از دندان در آوردن دندانهایش را به هم می سابد و به اصطلاح دندان قورچه می کند.

2- در کودکان نامنظم بودن ترتیب دندانها و پس وپیش بودن آنها این اجازه را به کودک می هد که آنها را روی هم فشار دهد و دندان قورچه کند.

3- در کودکانی که مشکلاتی مانند بیش فعالی دارندو یا مبتلا به عارضه های مغزی شده اند و یا دچار کمبود ویتامین های خاصی در بدن می باشند ، ممکن است اقدام به این کار کنند.

درمان دندان قورچه:

اگر دندان قورچه در بیداری اتفاق بیفتد می توان با تمرین و ورزش کردن یا فیزیوتراپی باعث کاهش و به مرور از بین رفتن آن شویم و چنانچه در شب برای شما اتفاق می افتد ، می توانید در هنگام خواب از محافظ دندان برای حفاظت از دندانها و خلآص شدن از دندان قروچه استفاده کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

4 + پانزده =

مشاوره ارائه دهنده خدمات پرستاری - دندان قروچه در خواب
فهرست