تماس
021-66582923

دیابت بارداری همراه با تشخیص و مداوا

پرستار بیمار, پرستار کودک, پرستاری در منزل
بدون دیدگاه

دیابت بارداری یک نوع عارضه ناگهانی می باشد که فرد را در دوران بارداری تحت تاثیر قرار می دهد دیابت زمانی که اتفاق می افتد قند خون فرد بالا می رود و مقداری گلوگز خون برای تامین کردن انرژی لازم افزایش می یابد که این مسئله می تواند برای فرد باردار و جنین او بسیار خطرناک باشد.

دیابت بارداری چگونه به وجود می آید؟

هر فردی که بارداری راتجربه می کند به مراتب دستخوش یک سری از تغییرات در بدن می شود این تغییرات شامل اضافه وزن و تغییرات هورمونی می باشد که به ظاهر کاملا طبیعی جلوه می کند اما همین مسئله ساده می تواند باعث شکل گیری دیابت بارداری شود زمانی که تغییرات هورمونی شکل میگیرد هورمون انسولین که قند خون را به سلول های بدن می رساند دچار اختلال می شود و بدن در مواجه با این مشکل نمی تواند انرژی لازم را ازغذای مصرفی به دست بیاورد و در نتیجه دیابت بارداری به وجود می آید.

در چه مواردی احتمال بروز دیابت در فرد وجود دارد؟

 • دیابت در بین اعضای خانواده شما وجود دارد.
 • دچار چاقی و اضافه وزن می باشید.
 • سابقه دیابت حاملگی داشته اید.
 • در ادرار خود گلوکز دفع می کنید.

چگونگی تشخیص دیابت بارداری:

 • پزشکی که تحت نظر او هستید تشخیص می دهد که شما چه موقع به تست دیابت نیاز خواهید داشت اگر احتمال بروز این عارضه در شما بالا باشد به شما انجام آزمایش برای دیابت بارداری را توصیه می کند در صورتی که جواب آن مثبت باشد طی هفته های آتی مجدد این آزمایش را تکرار خواهد کرد.
 • پزشک قند خون شما را در صبحگاه و به صورت ناشتا آزمایش می کند و قبل از آن توصیه می کند که چیری مصرف نکنید و فقط آب بنوشید و یک بار هم به صورت تصادفی در طول روز آزمایش قند خون شما را تست می کند و از طریق آن به دیابت بارداری پی می برد
 • نوع آزمایش دیگری که پزشک برای دیابت بارداری انجام می دهد این است که به فرد حامله شربت گلوکز می خوراند و سپس آزمایش را روی او انجام می دهد که اگر نتیجه بالاتر از حد طبیعی باشد آن را بررسی می کند.

تاثیرات دیابت بارداری روی جنین:

دیابت بارداری را اگر افراد درمان نکنند اثراتی را روی جنین می تواند داشته باشد ازجمله این پیامد ها شامل موارد زیر می باشد:

 • اضافه وزن داشتن جنین با عارضه چربی بیش از حد که زایمان خطرناکی را به وجود میاورد.
 • بروز عارضه های تنفس
 • انجام آزمایشات متعدد روی جنین
 • محاسبه میزان ضربان قلب جنین که رشد او را معین می کند.
 • میزان استرس جنین و فواصل بین تحرکات او

مداوا کردن دیابت بارداری:

مداوا کردن دیابت بارداری به معنای این است که میزان قند خون را به حد طبیعی آن برسانید برای پیش برد این هدف باید گام های زیر را بردارید:

1)رژیم غذایی مناسب:

افرادی که دیابت بارداری دارند می باید با پزشک خود در مورد برنامه غذایی خود مشورت کنند و از او بخواهند که یک رژیم غذایی مناسب و سالم را به آنها ارائه دهد و به آنها بگوید که چه میزان غذایی را در چه موقع برای کنترل قند خون خود مصرف کند برای داشتن یک رژیم غذایی سالم باید استفاده از شیرینی جات را به حداقل برسانید و حجم غذای مصرفی را در وعده های خود کاهش دهید و تعداد دفعات آن را بالا ببرید و حتی الامکان از میوه و سبریجات و غلات زیاد استفاده نمایید.

2)انجام فعالیت های بدنی:

انجام دادن یک سری از فعالیت های بدنی مانند شنا کردن و پیاده روی می تواند میزان قند خون فرد باردار را کنترل نماید.

3)استفاده از انسولین:

تزریق انسولین در کنار ورزش و رژیم غذایی سالم می تواند کمک زیادی به درمان دیابت بارداری بکند و هیچ گونه عوارضی برای جنین نخواهد داشت.

نشانه های نهفته در دیابت بارداری:

 • احساس تار شدن دید: زمانی که هورمون های بدن با بروز بارداری دچار تغییرات می شود و با تنظیم قند خون تداخل پیدا می کند تشخیص دادن نشانه دیابت بسیار سخت می شود در این زمان برای تشخیص دیابت یک ماده شیرین به او داده می شود که در همچین حالتی بدن با قند مصرفی نوعی واکنش نشان میدهد یکی از این واکنش ها تار شدن دید فرد باردار می باشد که وقتی میزان قند خون پایین بیاید این عارضه برطرف خواهد شد.
 • احساس خستگی مفرط: زمانی که هورمون ها دچار تغیر و تحول می شوند فرد احساس خستگی میکند این عامل می تواند از علائم دیابت بارداری باشد زیرا وقتی قند خون بالا می رود بدن احساس خستگی به آن دست می دهد.
 • احساس تشنگی زیاد: زمانی که قند خون بالا می رود بدن از سلول های خودش آب بیرون می کشد که بتواند خون را رقیق تر کند بنابراین فرد باردار احساس تشنگی زیادی می کند و فرد باردار مرتبا آب می خورد این عارضه نیز از علائم دیابت بارداری می باشد.
 • ابتلا به عفونت واژینال: فرد باردار در صورتی که مبتلا به دیابت بارداری باشد دائما در واژن خود دچار قارچ و باکتری و عفونت می شود زیرا قند خون این عامل را تشدید می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

دوازده − 6 =

فهرست