تماس
021-66582923
پرستاری در منزل

راهنمای انتخاب پرستار و وظایف : همه چیزهایی که باید بدانید

هنگام تصمیم گیری برای استفاده از خدمات پرستاری در منزل، مهمترین بخش را می توان انتخاب یک پرستار مناسب برشمرد زیرا این انتخاب علاوه بر افزایش سطح رفاه وسلامت جسم و روان عزیزانتان تا حد زیادی بر کاهش دلمشغولی و آرامش فکری شما نیز تاثیر مستقیمی خواهد داشت.در این راهنمای جامع، قصد داریم با بیان معیارهای مهم در انتخاب پرستار و بیان وظایف آنان،به شما کمک کنیم تا انتخاب صحیح تری داشته باشید.

انتخاب پرستار مناسب: معیارها و نکاتی که باید بدانید

مهارت‌ها و تجربه‌های پرستار

 • تخصص و آموزش: مسلما پرستار انتخابی باید در حیطه ی فعالیتی خود دوره های آموزشی لازم را گذرانده و دارای تخصص کافی برای اعمال امورمراقبتی باشد. برای بررسی این امر لازم است مدارک و گواهی‌نامه‌های معتبر را از وی درخواست نمایید.
 • تجربه کاری: تجربه ی پرستار در مراقبت از بیماران، سالمندان یا کودکان دیگر فاکتور کلیدی مهم است که باید مورد توجه قرار گرفته شود. در این خصوص سابقه کاری و تجربه‌های مشابه را نیز حتما در نظر بگیرید

خصوصیات شخصیتی و اخلاقی

 • صبر و همدلی: صبر و همدلی و توانایی برقراری ارتباط قوی بمنظور ایجاد احساس صمیمیت و راحتی، دیگر ویژگی مهم پرستار منزل میباشد که به او قدرت میدهد تا با همسو کردن مددجو با خود، اعمال مراقبتی را به بهترین شکل پیاده سازی کند.
 • قابلیت اعتماد: پرستار انتخابی لزوما باید قابل اعتماد باشد تا شما بتوانید با خاطری آسوده مسولیت مراقبت از عزیزترین شخص زندگیتان را به او سپرده و از این بابت احساس نگرانی نداشته باشید.

مراجعه به موسسات معتبر

 • موسسات پرستاری معتبر: برای کوتاه سازی فرایند انتخاب پرستار بهتر است از موسسات و شرکت‌های پرستاری معتبر و دارای مجوز استفاده کنید. زیرا این موسسات معمولاً پرسنل خود را از میان پرستاران باتجربه و کارآزموده انتخاب کرده و برای بررسی قابل اعتماد بودن آنان، فیلترهای سختگیرانه ای اعمال مینمایند.

4- مصاحبه و ارزیابی پرستار

 • مصاحبه اولیه: در مصاحبه اولیه، سعی کنید با پرسش سؤالاتی چون روش های کاری، مهارت ها و تجربه های مشابه پرستار در حیطه ی مورد نظرتان، اطلاعات وسیعی در مورد نحوه و شیوه ی کاری وی در ارایه ی خدمات کسب نمایید
 • بررسی مراجع: با مراجع و کارفرمایان قبلی پرستار تماس بگیرید و نظر آن‌ها را در مورد عملکرد و رفتار پرستار بپرسید.

وظایف حیاتی پرستاران در منزل

مراقبت‌های بهداشتی و پزشکی

 • پایش وضعیت سلامتی: زیر نظر داشتن وضعیت سلامتی بیمار و گزارش تغییرات آن بمنظور جلوگیری از حادتر شدن وضعیت فرد را میتوان از اصلی ترین وظایف پرستار برشمرد.
 • مدیریت داروها: مسئولیت مدیریت داروهای بیمار، از جمله تنظیم زمان مصرف و دوز داروها را و همچنین جلوگیری از ایجاد تداخلات دارویی از دیگر وظایف پرستار میباشد.
 • انجام تزریقات و پانسمان‌ها: در صورت وجود زخم یا در مراقبت های پس از جراحی، پرستار باید مسئولیت تزریقات، شستشوی زخم و پانسمان‌های لازم را برعهده گیرد.

کمک در انجام فعالیت‌های روزانه

 • کمک در حمام و نظافت شخصی: پرستار موظف است بسته به میزان توانایی های مددجو ، به او در انجام امور بهداشتی و نظافتی یاری رساند.
 • کمک در تغذیه: پرستار باید با توجه به وضعیت سلامت مددجو و باید ها و نبایدهای رژیم غذایی خاصش، وعده های غذایی سالم، تازه و متنوعی تهییه و سرو نماید.

پشتیبانی عاطفی و روانی

 • برقراری ارتباط موثر: پرستار باید با برقراری ارتباطی موثر با بیمار ،علاوه بر جسم بلحاظ روانی و عاطفی نیز، نیازهای بیمار را تحت پوشش و حمایت قرار دهد.
 • فعالیت‌های تفریحی و اجتماعی: پرستار بمنظور بهبود و تقویت روحیه ی بیمار باید برنامه ها و فعالیت های اجتماعی مورد علاقه ی مددجو را شناسایی کرده و آنها را در برنامه ی روزانه ی خود بگنجاند

تخصص‌های خاص در مراقبت‌های ویژه

 • مراقبت از بیماران با نیازهای خاص: پرستاران با تخصص‌های خاص می‌توانند برای بیماران با نیازهای ویژه مانند بیماران سرطانی، دیابتی، و بیماران مبتلا به بیماری‌های مزمن همچون یک فرشته ی نجات باشند. زیرا با اشراف به راهکارهای کاهش روند صعودی پیشرفت بیماری می توانند کنترل اوضاع را تا حد زیادی در دست گرفته و موثر واقع گردند
 • فیزیوتراپی و توانبخشی: انجام تمرینات فیزیوتراپی و توانبخشی برای برخی از بیماران در منزل از دیگر وظایف پرستار بوده که به افراد این امکان را می دهد تا بدون نیاز به خروج از منزل وضعیت جسمی خود را بهبود ببخشند

نتیجه گیری

بطو یقین داشتن دایره ی اطلاعاتی وسیع در هر زمینه ای، احتمال انتخاب درست در آن حیطه افزایش میدهد. ما در این راهنما با ارایه ی اطلاعات جامع در خصوص آشنایی با وظایف و معیار های انتخاب یک پرستار کاربلد تلاش نموده ایم تا با هدف ارتفای سطح رفاه جامعه، در قالب یک هدایتگر خوب در پروسه ی انتخاب یک پرستار مناسب به ایفای نقش بپردازیم تا با یک انتخاب آگاهانه، مراحل سخت زندگیتان را بگونه ی شادتری تجربه گر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

3 × دو =

درخواست مشاوره پرستاری از آتیه پرستاران سلامت
فهرست