تماس
021-66582923

فواید روغن ماهی برای کودکان

پرستار کودک, پرستاری در منزل
بدون دیدگاه
روغن ماهی و امگاه 3 - فواید روغن ماهی برای کودکان

روغن ماهی فایده های فراوانی برای رشد کودک دارد این روغن با دارا بودن آن از امگا3 میتواند از بسیاری از بیماری هایی که مربوط به چشم کودک است پیشگیری کند وحافظه و یادگیری کودک را تقویت کند وهمچنین میتواند برای پوست ومو کودک تقویت کننده باشد و روحیه او را افزایش دهد اگر کودک شما با کمبو امگا3 در بدن خود مواجه شود میتواند مشکلاتی از قبیل عدم توجه به اطراف وعدم توانایی در یادگیری مسائل ومشکلات رفتاری را در خود بروز دهد.

آیا روغن ماهی میتواند عوارضی به دنبال داشته باشد؟

این روغن برای کودکان یک مواد کاملا بی عارضه و بی خطر محسوب میشود اما گاهی در بعضی از کودکان میتواند باعث شکم درد، بالا آوردن و شلی شکم را به همراه داشته باشد.

موارد منع مصرف روغن ماهی برای کودکان:

اگر کودک شما در بدنش لخته خون ایجاد شده باشد و مصرف این روغن برایش حساسیت زا باشد نباید آن را مصرف کند همچنین مصرف این روغن برای کودکانی که داروهای ضد انعقاد و ضد پالکت مصرف میکنند منع شده است. مصرف این روغن برای کودکان بسیار بی خطر اعلام شده است ولی برای استفاده آن باید حتما از یک پزشک متخصص مشاوره بگیرید وهرگز آن را جایگزین مواد غذایی دیگر برای کودک خود نکنید.

مصرف روغن ماهی برای بروز چه مشکلاتی بیشتر مصرف میشود؟

1)کودکانی که در طول سال زیاد دچار سرماخوردگی میشوند.
2)کودکانی که در موقع شب دچار کم بینی میشوند.
3)برای کودکانی که در پوست خود سوختگی یا زخم ایجاد شده است.

نکته:مصرف روغن ماهی در کودکان میتواند از چاقی در کودکان پیشگیری کند.

مصرف چه نوع از روغن ماهی برای کودکان توصیه میشود؟

والدین باید در انتخاب کیفیت روغنی که به فرزند خود میدهند دقت لازم را داشته باشند. روغنی که از کبد ماهی گرفته میشود مفید واقع میشود نه روغنی که از تمام اجزای ماهی استخراج میشود و روغن ماهی که سرشار از امگا3، ویتامین ای و ویتامین دی باشد بسیار غنی است.

طرز مصرف روغن ماهی برای کودکان:

این ماده به دو صورت قرص و روغن در بازار عرضه شده است در نوزادان که توانایی خوردن کپسول را ندارند توصیه میشود از روغن آن به او بدهید و روغن را سعی کنید در زمانیکه معده نوزاد خالی است به او بخورانید. اما در کودکانی که سن بیشتری دارند میتوانید کپسول های ماهی را به آنها بخورانید تا طعم بد آن را خیلی حس نکنند.

استفاده از قرص های ماهی برای کودکان باید در دوره های خاصی مصرف شود ونباید به صورت همیشگی باشد به طورمثال دو یا سه دوره در ماه مورد مصرف قرار بگیرد آن هم طبق دستور و تجویز پزشک باید باشد.

مواد سازنده روغن ماهی:

1)ویتامین دی: ویتامین دی موجود در این روغن باعث جذب کلسیم در بدن کودک میشود ومیتواند از استرس کودک جلوگیری کند.
2)ویتامین ای: ویتامین ای موجود در آن میتواند بر پوست و ناخن و موی کودک تاثیر بسزایی داشته باشد.
3)اسید استریک

روغن ماهی به دلیل کالری بالایی که دارد برای رشد کوک بسیار موثر است زیرا در هر صد گرم مصرف آن نهصد کیلو کالری دریافت میکند. مصرف این روغن تنها برای اجزای داخلی بدن استعمال نمیشود واز آن میتوان به عنوان ماسک برای زیبایی پوست هم استفاده کرد.

خواص سازنده روغن ماهی بر بدن کودک:

1)این مواد میتواند تاثیرات بسیار مثبتی در رشد کودک بگذارد وباعث شود آموزش ها واطلاعاتی را که به او داده میشود را سریعا جذب کند.
2)مصرف این روغن توانای های حرکتی کودکان را بهبود میبخشد.
3)اسید های چرب موجود در این روغن برسیستم دفاعی بدن کودک تاثیر میگذارد و بدن او را در برابر بیماری ها مقاوم مینماید.
4)این روغن بر رشد استخوان و دندان کودک نیز تاثیرات مثبت خود را خواهد گذاشت وباعث استحکام آن ها خواهد شد.

روغن ماهی وتاثیرات مثبت آن بر هوش کودکان:

مطالعات نشان داده است مادرانی که در دوران بارداری از این روغن استفاده کرده اند بر ضریب هوشی کودک آنها تاثیرات زیادی گذاشته است. مادرانی که در طی بارداری از این روغن استفاده کرده اند شاید کودکانی را بدنیا بیاورند که دچار کم وزنی هستند اما این کمبود وزن در سلامتی آنها در زمان بزرگسالی بسیار تاثیر گذار خواهد بود همچنین این کودکان در سنین میانسالی از مشکلات ناشی از فشار خون و بیماری های دیگر در امان خواهند بود.

روغن ماهی وتاثیر آن بر پیش فعالی کودکان:

کودکانی که به عارضه پیش فعالی دچار هستند طبق آزمایشات نشان داده که بدن آنها با کمبود امگا3 مواجه است بنابراین اگر این روغن استفاده شود میتواند روی تمرکز این کودکان پیش فعال تاثیرات مثبتی بگذارد.

کاهش سرطان ومصرف روغن ماهی:

مصرف این روغن در کودکان میتواند تا حد زیادی از وجود سرطان های دهان وحنجره در کودکان جلوگیری نماید.

تاثیر روغن ماهی در حفاظت قلب نوزادان:

اسید های امگا 3 که به عنوان چربی خوب در بدن ماهی قرار دارد میتواند سلامت قلب نوزادان را بهبود ببخش. نوزادانی که از زمان تولد خود تا 6 ماهگی از روغن ماهی استفاده کردند در مقایسه با نوزادانی که دارو های دیگر مصرف کرده اند دور کمر کمتری را دارند که کم بودن دور کمر خبر از سلامت قلب میدهد و کودکانی که دور کمر بزرگتری داشتند احتمال داشتن بیماری پر خطر قلبی را دارا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

3 × سه =

مشاوره ارائه دهنده خدمات پرستاری - فواید روغن ماهی برای کودکان
فهرست