تماس
021-66582923
پرستار بیمارپرستار سالمندپرستار کودکپرستاری در منزل

عوامل تشدید کننده روماتیسم با مراقبت های پرستاری در منزل

اگر نیاز به خدمات پرستاری در منزل دارید می توانید فرم زیر را پر کرده و ارسال نمایید

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید

روماتیسم نوعی بیماری است که سلول‌ های دفاعی بدن مثل گلبول‌ های سفید ، سلول‌ های موجود در مفصل‌ ها را غیر خودی و عوامل بیگانه و نفوذی به بدن تلقی کرده و علیه این سلول‌ ها پادتن و آنتی‌ بادی می‌ سازند و به آن سلول‌ ها هجوم می‌ برند تا سلول‌ های موجود در مفصل‌ ها را که بیگانه تلقی شده اند را از بین ببرند ،

در این شرایط در ناحیه مفصل‌ ها درد حس می‌ شود و ورم نیز به وجود می‌ آید و در صورت مبتلا شدن افراد به این بیماری، با گذشت زمان و رفته‌ رفته پیشرفت کرده و حادتر می‌ شود. اما اگر به عنوان پرستار منزل وظیفه دارید از بیمارانی که روماتیسم دارند مراقبت و پرستاری کنید پیشنهاد می شود به نکات مهم در رابطه با پرستاری و مراقبت از این افراد که در این مقاله ارائه شده، توجه کامل نمایید تا هم به درمان این بیماری کمک کنید و هم جلوگیری کنید از تشدید شدن این بیماری.

در بیماری روماتیسم اگر به درمان کردن آن بی‌ توجهی شود و مدت زیادی بعد از ابتلا به آن اقدامی در جهت معالجه کردن این بیماری انجام نشود ، سلول‌های دفاعی بدن علاوه‌ بر مفصل های بدن باعث رساندن صدمه به برخی از ناحیه‌ های دیگر نیز می‌ شود مانند ؛ قسمت نرمی که مابین استخوان‌ ها وجود دارد ، تاندون‌ ها و رباط‌ ها . در نییجه شما در این مقاله از آتیه پرستاران می توانید راه های مقابله با تشدید کننده این بیماری را بدانید . با ما همراه باشید.

علائم بیماری روماتیسم :

مراقبین و پرستاران عزیز باید در مرحله اول بدانند که علائم فردی که به بیماری روماتیسم مبتلا است چیست. این علائم شامل

  • بی حالی
  • تورم در ناحیه ی مفصل ها
  • دیده شدن جوش های ریز و متعدد بر سطح پوست
  • سخت نفس کشیدن .

مواردی وجود دارد که می‌ توانند احتمال ابتلا به بیماری روماتیسم را افزایش دهند و زمینه را برای مبتلا شدن افراد آماده کنند و نیز در صورت درگیر بودن با این بیماری سبب حاد تر و شدید تر کردن آن می‌ شوند که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرید.

عواملی که باعث تشدید بیماری روماتیسم می شود

1- عوامل ارثی :

در گاهی اوقات فردی که مبتلا به بیماری شده‌ است با بررسی کردن سابقه ی بیماری در افراد خانواده مثل پدر و مادر، پدر بزرگ و مادر بزرگ خود می‌ تواند پی ببرد که بیشتر ممکن است در معرض ابتلا به چه نوع اختلالاتی باشد ، اگر در اعضای خانواده و نزدیکان خود فردی وجود داشت که به بیماری روماتیسم مبتلا شده بود پس احتمال مبتلا شدن وی را به این بیماری بالا می‌ برد .

۲. شرایط اطراف:

قرار گرفتن در معرض مواد پرخطر و مضری که احتمال ابتلا به انواع بیماری‌ ها مثل بیماری روماتیسم را افزایش می‌ دهند. موادی مثل انواع اسید ها و نیز قرار گرفتن در مکان‌ های پر میکروب و دارای عوامل عفونی احتمال مبتلا شدن به این بیماری را بالا می برند .

۳. وجود تغییر در ساختن و فرستادن ماده‌ ای شیمیایی از غده‌ های درون‌ ریز بدن :

اختلال در کارکرد طبیعی غده‌ های بدن و کم و زیاد شدن ساخت و ترشح ماده‌ های شیمیایی مثل ماده ی شیمیایی استروژن در خانم‌ ها، احتمال ابتلا به بیماری روماتیسم را افزایش می‌ دهد .

۴. تاثیر استعمال دخانیات و مصرف مواد مخدر بر روماتیسم :

بر اساس تحقیق‌ ها و آزمایش‌ های انجام‌ شده بر روی ارتباط ابتلا به بیماری روماتیسم و استعمال دخانیات و مصرف مواد مخدر نتایجی به‌ دست‌ آمده است که گویای این است که استعمال دخانیات و مصرف مواد مخدر بر روی ژن‌ های انتقال‌ دهنده ی صفات ارثی تاثیر مستقیم می‌ گذارد و این تاثیر مخرب سبب می شود که این ژن‌ ها دچار نقص شوند و باعث بروز بیماری روماتیسم در فرد خواهد شد ، البته ممکن است به‌ صورت مخفی باقی بماند یا به‌ صورت ناگهانی و با شدت زیاد بروز کند .

تماس با خدمات پرستاری در منزل

5. زن بودن یا مرد بودن ؛

بر طبق بررسی‌ های فراوان انجام شده بر روی ارتباط بیماری روماتیسم و جنسیت، شواهدی به دست آمده‌ است که حاکی از این می باشد که مرد ها کمتر از خانم‌ ها در معرض ابتلا به بیماری روماتیسم قرار دارند و نسبت مبتلا شدن مرد ها حدود یک‌ چهارم خانم‌ ها می‌ باشد .

در ادامه توصیه می شود مقاله روماتیسم در سالمندان و راه های درمان در خانه را مطالعه نمایید.

6. مواد خوراکی که افراد مصرف می‌ کنند ؛

زیاده‌ روی کردن در خوردن برخی از مواد خوراکی مثل گوشت قرمز باعث بالا رفتن احتمال مبتلا شدن به اختلال روماتیسم (Rheumatism) می‌ شود و بر عکس کم‌ مصرف کردن بعضی از مواد مهم و مغذی برای بدن مانند برخی از ویتامین‌ ها به‌ ویژه ویتامین ث خطر ابتلا به این بیماری را بالا می‌ برد . پس دقت کردن به نوع مواد خوراکی و همچنین اندازه‌ ای که مورد نیاز بدن است می‌ تواند خطر ابتلا به بیماری‌ اختلال روماتیسم را کاهش دهد و از حاد شدن آن جلوگیری کند .

در ادامه توصیه می شود مقاله 12 راه درمان خانگی برای بیماری روماتیسم را مطالعه نمایید.

7. چاق بودن :

چاق بودن در کل ، زمینه را برای ابتلای فرد به انواع بیماری‌ ها و به‌ ویژه بیماری روماتیسم فراهم می‌ کند. پس‌ از مبتلا شدن فرد چاق به بیماری روماتیسم، این اختلال با سرعت بیشتری شروع به پیشرفت کردن و حادتر شدن می کند و فرد چاق احساس درد بیشتری در بدن خود احساس می کند .

8. انجام ندادن فعالیت‌ های فیزیکی سبک ؛

انجام ندادن حرکت‌ های فیزیکی سبک ، در اکثر مواقع درحال استراحت بودن و نحوه ی نشستن و خوابیدن فرد می تواند در بالا بردن احتمال ابتلا و شدید تر کردن روماتیسم نقش داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

چهارده + 7 =

درخواست مشاوره پرستاری از آتیه پرستاران سلامت
فهرست