زانو درد در سالمندان ، درمان و علت زانو درد در سالمندان

پرستار بیمار, پرستار سالمند, پرستار منزل
بدون دیدگاه
زانو درد کردن در سالمندان

آیا زانو درد در سالمندان درمان دارد ؟ علت زانو درد چیست ؟ همانطور که می دانید مفصل زانو بزرگترین مفصل در بین اعضای بدن انسان می باشد . مفصل زانو به علت اینکه بالغ بر 80 درصد وزن بدن را تحمل می کند بیشتردر معرض آسیب دیدگی قرار می گیرد . این آسیب دیدگی معمولا در افراد سالمند بیشتر مشهود می باشد . امروز با پیشرفت علم پزشکی روشهای مختلفی برای درمان زانو درد و یا به تاخیر انداختن آن پیدا شده است در بیشترین مواقع پزشکان با عمل جراحی و تعویض مفصل زانو این عارضه را یا کلا از بین می برند و یا به تاخیر می اندازند .

عملکرد زانوها چگونه می باشد :

عملکرد زانو به این گونه است که ران را به ساق ها متصل می کند این ارتباط از طریق تاندون ها ، رباط ها و عضلات شکل می گیرد . در داخل مفصل زانو دو عدد عضروف وجود دارد که نام آنها مینیکس می باشد . کار مینیکس به صورت فنر می باشد و جلوگیری می کند از فشار. به بیان دیگر به عنوان ضربه گیر عمل می کند .

همچنین در داخل مفصل تعدادی کیسه وجود دارند که مایع درون آنها می باشد و کمک می کند به زانو در داشتن تعادل و درست حرکت کردن .

هرچه شما بیشتر به این مفصل فشار بیاورید به مرور زمان از بین می رود و تحلیل پیدا می کند . اضافه وزن داشتن ، انجام فعالیت های ورزشی سنگین و مواردی از این قبیل باعث فشار به مفصل ها می شود و تخریب آنها می شود .

انواع زانو درد در سالمندان :

حتما افراد سالمندی را دیده اید که دست به زانو یا دست به کمر هستند . این دردها جزو دردهای شایع در سالمندان می باشد که با بالا رفتن سن کم کم این دردها نمایان می شود . درد زانو درد در سالمندان معمولا هنگام راه رفتن و بالا رفتن از پله بیشتر خود را نشان می دهد . در زیر به انواع زانو درد ها اشاره کرده ایم که پیشنهاد می شود مطالعه شود .

 • استئوآراریت :

یکی از شایعترین دردهای زانو درد در سالمندان استئو آراریت می باشد این نوع درد به علت تخریب و تحلیل شدن غضروف در زانوها می باشد . این عارضه باعث ایجاد درد ، سفتی ، باد کردن و محدود شدن دامنه حرکت رانوها می شود .

بیشترین علت این نوع زانو درد می توان به سن ، وزن زیاد ، عفونت و یا آسیب دیدگی های گذشته ربط داد . معمولا 40 درصد از سالمندان به این نوع عارضه دچار می شوند .

 • آرتریت روماتوئید :

این نوع زانو درد باعث می شود . بافت هایی که اطراف مفصل ورم کند که به مرور زمان باعث تخریب غضروف می شود .

 • بورسیت :

نوعی زانو درد می باشد که کیسه های مایع در اطراف کشکک را درگیر می کند . این التهاب در اثر خم کردن های بیش از حد زانو می باشد که در زنان خانه دار بیشتر شایع است . همچنین استفاده از توالت های سنتی نیز به مروز زمان باعث ایجاد این التهاب می شود.

 • نقرس :

در نقرس ذرات ریز کریستالی در مفصل ها بوجود می آید که باعث سوزش و درد در مفصل های زانو می شود . سن ، چاقی و عوامل ژنتیکی تاثیر زیادی بر ایجاد این نوع بیماری زانو می شود .

 • جابجا شدن کشکک ها :

در مواقعی کشکک های زانو در جای خود قرار نمی گیرند و در جای خود حرکت نمی کنند . دلیل این موارد را می توان به ضعیف بودن ماهیچه های اطراف زانو مانند ماهیچه های ران ، ماهیچه های ساق دانست . پس بهتر است که زمانی برای ورزش و تقویت ماهیچه های پا کنیم . داشتن ماهیچه های قوی باعث می شود کمتر فشار به زانو ها بیاید .

درمان زانو درد در سالمندان

درمان های مفید در زانو درد سالمندان و دیگر سنین مختلف :

درمان اولیه

 • استفاده از بانداژ فشاری
 • استراحت کردن
 • استفاده از کمپرس یخ

درمان های ثانویه

 • کاهش وزن :

سعی کنید برنامه ای منظم و مرتب برای ورزن کردن داشته باشید و وزن خود را به حالت استاندارد در بیارید . وزن زیاد باعث فشار به کلیه مفصل ها مخصوصا مفصل های زانو می آورد .

 • فیزیوتراپی :

اگر وضعیت زانوی شما بحرانی است می توانید برای درمان از روش فیزیوتراپی البته زیر نظر پزشک استفاده کردن . فیزیوتراپی بسیار مفید برای زانو درد و التهاب مفاصلمی باشد .

 • تقویت کردن عضلات بدن مخصوصا عضلات پایین تنه :

همانطور که گفته شده بیش از نیمی از وزن بدن را پاها تحمل می کند و این فشار قطعات به زانوها و مفاصل زانو وارد می شود اگر ماهیچه های پا قوی باشد بیشترین فشار را می گریند و نمی گذراند فشار زیادی به مفاصل پا مخصوصا مفصل زانو وارد شود .

 • درمان بوسیله ی دارو :

داروهایی وجود دارد که درمان زانو درد در سالمندان و دیگر سنین مختلف تاثیر خوبی از خود بجا گذاشته است . داروهایی مانند گلوکزامین ، کندرویتین ، دیاسرین ، آلفالین . البته حتما باید زیر نظر پزشک این داروها مصرف شود .

 • تزریق :

تزریق ژل درون زانوها نوعی دیگر از درمان درد زانو در سالمندان و دیگر رنج سنین می باشد . این علم چند دهه ای می باشد که در بین پزشکان رواج پیدا کرده است و تا حدودی هم نتیجه داده است . این ژل تقریبا مشابه مایع درون مفصل زانو می باشد .

 • جراحی کردن زانو :

جراحی زانو آخرین مرحله برای درمان زانو درد می باشد . پزشکان با برسی های علمی و تجربی به این نتجه می رسند که عمل جراحی بهترین روش برای کاهش درد زانو میباشد . در این روش پزشکان به ترمیم قسمت آسیب دیده و یا خارج کردن قسمت های آسیب دیده و جایگزین کردن مواد یا قطعات مصنوعی باعث کاهش این درد می شوند . معمولا بالای 80 درصد از مواردی که افراد از زانوی مصنوعی استفاده می کنند بیش از 20 سال کارایی دارند .

ارائه خدمات ویژه پرستاری در منزل با اعزام پرستار سالمند

مرکز پرستاری آتیه پرستاران سلامت

, , ,

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

یک × چهار =

فهرست