تماس
021-66582923

درمان و علت زانو درد در سالمندان

پرستار بیمار, پرستار سالمند, پرستاری در منزل
بدون دیدگاه
زانو درد کردن در سالمندان - درمان و علت زانو درد در سالمندان

آیا زانو درد در سالمندان درمان دارد ؟ علت زانو درد چیست ؟ همانطور که می دانید مفصل زانو بزرگترین مفصل در بین اعضای بدن انسان می باشد . مفصل زانو به علت اینکه بالغ بر 80 درصد وزن بدن را تحمل می کند بیشتردر معرض آسیب دیدگی قرار می گیرد . این آسیب دیدگی معمولا در افراد سالمند بیشتر مشهود می باشد . امروز با پیشرفت علم پزشکی روشهای مختلفی برای درمان زانو درد و یا به تاخیر انداختن آن پیدا شده است در بیشترین مواقع پزشکان با عمل جراحی و تعویض مفصل زانو این عارضه را یا کلا از بین می برند و یا به تاخیر می اندازند .

عملکرد زانوها چگونه می باشد :

عملکرد زانو به این گونه است که ران را به ساق ها متصل می کند این ارتباط از طریق تاندون ها ، رباط ها و عضلات شکل می گیرد . در داخل مفصل زانو دو عدد عضروف وجود دارد که نام آنها مینیکس می باشد . کار مینیکس به صورت فنر می باشد و جلوگیری می کند از فشار. به بیان دیگر به عنوان ضربه گیر عمل می کند .

همچنین در داخل مفصل تعدادی کیسه وجود دارند که مایع درون آنها می باشد و کمک می کند به زانو در داشتن تعادل و درست حرکت کردن .

هرچه شما بیشتر به این مفصل فشار بیاورید به مرور زمان از بین می رود و تحلیل پیدا می کند . اضافه وزن داشتن ، انجام فعالیت های ورزشی سنگین و مواردی از این قبیل باعث فشار به مفصل ها می شود و تخریب آنها می شود .

انواع زانو درد در سالمندان :

حتما افراد سالمندی را دیده اید که دست به زانو یا دست به کمر هستند . این دردها جزو دردهای شایع در سالمندان می باشد که با بالا رفتن سن کم کم این دردها نمایان می شود . درد زانو درد در سالمندان معمولا هنگام راه رفتن و بالا رفتن از پله بیشتر خود را نشان می دهد . در زیر به انواع زانو درد ها اشاره کرده ایم که پیشنهاد می شود مطالعه شود .

 • استئوآراریت :

یکی از شایعترین دردهای زانو درد در سالمندان استئو آراریت می باشد این نوع درد به علت تخریب و تحلیل شدن غضروف در زانوها می باشد . این عارضه باعث ایجاد درد ، سفتی ، باد کردن و محدود شدن دامنه حرکت رانوها می شود .

بیشترین علت این نوع زانو درد می توان به سن ، وزن زیاد ، عفونت و یا آسیب دیدگی های گذشته ربط داد . معمولا 40 درصد از سالمندان به این نوع عارضه دچار می شوند .

 • آرتریت روماتوئید :

این نوع زانو درد باعث می شود . بافت هایی که اطراف مفصل ورم کند که به مرور زمان باعث تخریب غضروف می شود .

 • بورسیت :

نوعی زانو درد می باشد که کیسه های مایع در اطراف کشکک را درگیر می کند . این التهاب در اثر خم کردن های بیش از حد زانو می باشد که در زنان خانه دار بیشتر شایع است . همچنین استفاده از توالت های سنتی نیز به مروز زمان باعث ایجاد این التهاب می شود.

(( در ادامه پیشنهاد می شود مقاله آموزشی شستگی استخوان ران در سالمندان را حتما مطالعه نمایید ))

 • نقرس :

در نقرس ذرات ریز کریستالی در مفصل ها بوجود می آید که باعث سوزش و درد در مفصل های زانو می شود . سن ، چاقی و عوامل ژنتیکی تاثیر زیادی بر ایجاد این نوع بیماری زانو می شود .

 • جابجا شدن کشکک ها :

در مواقعی کشکک های زانو در جای خود قرار نمی گیرند و در جای خود حرکت نمی کنند . دلیل این موارد را می توان به ضعیف بودن ماهیچه های اطراف زانو مانند ماهیچه های ران ، ماهیچه های ساق دانست . پس بهتر است که زمانی برای ورزش و تقویت ماهیچه های پا کنیم . داشتن ماهیچه های قوی باعث می شود کمتر فشار به زانو ها بیاید .

درمان زانو درد در سالمندان - درمان و علت زانو درد در سالمندان

درمان های مفید در زانو درد سالمندان و دیگر سنین مختلف :

در ادامه می خواهیم در مورد درمان های مختلف و ساده برای بهبودی زانو درد در سالمندان را خدمت شما عزیزان شرح دهیم . اگر به عنوان یک مراقب وظیفه خدمات پرستاری و نگهداری از سالمند را برعهده دارید حتما موارد زیر را خوب مطالعه کنید تا بتوانید به سالمند خود کمک کنید .

درمان اولیه

 • استفاده از بانداژ فشاری
 • استراحت کردن
 • استفاده از کمپرس یخ

درمان های ثانویه

 • کاهش وزن :

سعی کنید برنامه ای منظم و مرتب برای ورزن کم کردن داشته باشید و وزن خود را به حالت استاندارد در بیارید . وزن زیاد باعث فشار به کلیه مفصل ها مخصوصا مفصل های زانو می آورد پیشنهاد می شود مقاله راه های کاهش وزن در سالمندان را حتما مطالعه کنید.

 • فیزیوتراپی :

اگر وضعیت زانوی شما بحرانی است می توانید برای درمان از روش فیزیوتراپی البته زیر نظر پزشک استفاده کردن . فیزیوتراپی بسیار مفید برای زانو درد و التهاب مفاصلمی باشد .

 • تقویت کردن عضلات بدن مخصوصا عضلات پایین تنه :

همانطور که گفته شده بیش از نیمی از وزن بدن را پاها تحمل می کند و این فشار قطعات به زانوها و مفاصل زانو وارد می شود اگر ماهیچه های پا قوی باشد بیشترین فشار را می گریند و نمی گذراند فشار زیادی به مفاصل پا مخصوصا مفصل زانو وارد شود .

 • درمان بوسیله ی دارو :

داروهایی وجود دارد که درمان زانو درد در سالمندان و دیگر سنین مختلف تاثیر خوبی از خود بجا گذاشته است . داروهایی مانند گلوکزامین ، کندرویتین ، دیاسرین ، آلفالین . البته حتما باید زیر نظر پزشک این داروها مصرف شود .

 • تزریق :

تزریق ژل درون زانوها نوعی دیگر از درمان درد زانو در سالمندان و دیگر رنج سنین می باشد . این علم چند دهه ای می باشد که در بین پزشکان رواج پیدا کرده است و تا حدودی هم نتیجه داده است . این ژل تقریبا مشابه مایع درون مفصل زانو می باشد .

 • جراحی کردن زانو :

جراحی زانو آخرین مرحله برای درمان زانو درد می باشد . پزشکان با برسی های علمی و تجربی به این نتجه می رسند که عمل جراحی بهترین روش برای کاهش درد زانو میباشد . در این روش پزشکان به ترمیم قسمت آسیب دیده و یا خارج کردن قسمت های آسیب دیده و جایگزین کردن مواد یا قطعات مصنوعی باعث کاهش این درد می شوند . معمولا بالای 80 درصد از مواردی که افراد از زانوی مصنوعی استفاده می کنند بیش از 20 سال کارایی دارند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

پانزده − پانزده =

مشاوره ارائه دهنده خدمات پرستاری - درمان و علت زانو درد در سالمندان
فهرست