زندگی با والدین سالمند همراه با روشهای نگهداری

پرستار سالمند, پرستار منزل
بدون دیدگاه
زندگی با والدین سالمند و احترام

زندگی با والدین سالمند و طرز رفتار با والدین در دوران سالمندی تا حد زیادی به این موضوع بستگی دارد که شرایط خانوادگی که آنها در آن بسرمیبرده اند چگونه بوده است

این موضوع به سال های خیلی قبل وحتی به دوران کودکی برمیگردد اگر فرزندان در گذشته در خانواده ای که بزرگ شده اند روابط عاطفی خوبی با والدین خود داشته اند و از نظر عاطفی مشکلی نداشته باشند در دوران سالمندی میتوانند با مهربانی با والدین سالخورده خود رفتار کنند این فرزندان احساس قدر شناسی دارند و سعی میکنند هر کاری از دست شان برمی آید برای والدین سالخورده خود انجام دهند اما بلعکس اگر فرزندان در دوران کودکی دچار خلاء عاطفی باشند واز طرف والدین خود تنبیه جسمانی وسرزنش شده باشند در دوران سالمندی والدین نسبت به مراقبت از آنها وابستگی عاطفی ندارند ونمیتوانند عشق وعلاقه خود را به آنها بدهند زیرا چیزی از والدین خود دریافت نکرده اند.

بسیاری از فرزندان تمایل دارند پدر ومادر خود را نزد خویش نگه دارند زیرا دیدگاه خوبی نسبت به خانه سالمندان ندارند و یا شاید به دلیل اینکه توانایی پرداخت مالی آن را به خانه سالمندان ندارند ترجیح میدهند با هزینه های کمتر والدین خود را نزد خویش نگه دارند. به طورکلی اگر فرزندان خود صاحب فرزندانی باشند در این صورت با نگه داری از والدین سالخورده خود در آن خانه مشکلات خاصی به وجود میاورد کشمکش هایی که بین آنها صورت میگیرد زندگی را مختل میکند ویا ممکن است بین زن وشوهر بخاطر نگه داری والدین دعوایی پیش اید.

خوش خلقی در دوران سالمندی:

اگر همه در سنین جوانی به این موضوع فکر بکنند که چگونه در زمان سالخوردگی دوران خوبی را با اخلاق خوب سپری کنند میتوانند کارهایی را انجام دهند که مانع از بروز مشکلات در دوران سالمندی باشد زیرا سالمندان دراین دوران وابستگی به فرزندان خود پیدا میکنند ونیازمند مراقبت آنها هستند به طور کلی باید از نظر روحی خود را برای دوران سالمندی آماده کنیم. سعی داشته باشیم ناراحتی های پیش آمده را زود فراموش کنیم واینکه یاد بگیریم بعضی شکست ها و ناموفقیت ها را از جنبه های دیگر جبران کنیم راحت تر میتوانیم به زندگی ادامه دهیم.

اهمیت و زندگی با والدین سالمند از نظر فرهنگ دینی در ایران:

درفرهنگ ما ایرانی ها بر اهمیت سالمندان بسیار توصیه شده است وبزرگداشت سالمندان امری ساده و پیش پا افتاده محسوب نمیشود زیرا اگر بود دین تا به این حد توجه به تکریم سالمندان نمیکرد. ادیان ها متذکر میشوند که همواره به والدین خود در دوران سالمندی توجه کنید وطوری رفتار نکنید که باعث آزردگی خاطر آنها شود.

سالمندی یک رکن اساسی ومهم در خانواده به حساب میاید ومیتواند گرما بخش محور زندگی باشد وجود سالمند در خانوده باعث وفور نعمت الهی میشود بنابراین با وجود اینکه این افراد سالمند با کهولت سن تغییرات رفتاری از خود بروز میدهند مثل غرغر کردن و اخلاق های تند خو دارند فرزندان باید راه وروش مقابله با این رفتار و زندگی با والدین سالمند خود را داشته باشند.

نگهداری از سالمندان در منزل همراه با احترام

روش های نگهداری و زندگی با والدین سالمند :

1)صبور باشید وقدرت تحمل خود را بالا ببرید:

افراد سالمند احساس میکنند نظراتشان برای دیگران بی اهمیت است به آنها اجازه دهید عقاید خود را بیان کنند در ظاهر شاید موافق با نظرات آنها نباشید ولی مخالفت خود را بروز ندهید در مقابل تند خویی آنها آرامش نشان دهید وبحث نکنید.

2)یادگیری سعه صدر:

چون والدین مسن از انجام بسیاری از کارها درمانده هستند سعی دارند آن را به فرزندان خود محول کنند و تفکر آنها این است که فکر میکنند اگر این را به شما محول کنند باعث موفقیت شما خواهد شد واین یک حس خوشایندی در والدین ایجاد میکند بنابراین شنیدن حرف های آنها وعمل کردن به دستوراتشان بسار مهم است حتی اگر مخالف نظر شما باشد.

3)لبخند بزنید وابراز شادمانی کنید:

وقتی فرزندان این حس به آنها دست میدهد که تلاش هایی که برای والدین خود میکنند بی نتیجه و بیهوده است در این لحظه سعی کنید افکار منفی را از ذهن بیرون کنید و لبخند بزنید زیرا با این کار هم میتوانید تنش ها را از خود دور کنید هم به والدین میفهمانید که خاطره آنها را در ذهن حفظ میکنید.

4)ابراز همدلی وهم صحبتی:

فرزندان باید در مواقعی که از لحاظ فکری آزاد هستند وآرامش دارند وقت بیشتری را با والدین خود بگذرانند وبا آنها به هم صحبتی بپردازند ودر مورد خاطرات گذشته صحبت کنند این مورد برای والدین سالمند بسیار جذاب است و احساس مفید بودن میکنند.

5)دور ماندن از والدین برای چند روز:

لازم است برای چند روزی از والدین خود دور بمانید واز بستگان یا خواهر برادران دیگر خود بخواهید چند روزی از والدین مراقبت کنند زیرا این کار باعث میشود به کارهای شخصی ومورد علاقه خود بپردازید وصبوری را در خود تقویت کنید وبتوانید رفتارهای مناسبی با والدین خود داشته باشید.

زندگی با والدین سالمند در منزل یا خانه سالمندان:

با متذکر شدن نام خانه سالمندان بی مهری فرزندان و قضاوت های تند وآزار دهنده به ذهن میاید در ایران اکثرا به فرزندانی که والدین خود را به خانه سالمندان میسپارند روی خوشی نشان نمیدهند وفرزندان آنها را قدر نشناس تلقی میکنند اما همیشه این موضوع قابل عمومیت نیست وممکن است فرد سالمند بخاطر بیماری هایی که دارد فرزندانشان نتوانند به صورت کامل و مستمر از آنها مراقبت کنند و والدین خود را نیازمند مراقبت و پرستاری تمام وقت میدانند ازاین رو به خانه سالمندان روی میاورند.

اما بسیاری از خانواده ها نیز هستند که بجای استفاده از خانه ی سالمندان از پرستار سالمند در منزل برای مراقبت از سالمندشان استفاده می کنند . موسسه آتیه پرستاران سلامت که یک موسسه پرستاری در منزل می باشد آماده ارائه خدمات به صورت شبانه روزی به سالمندان عزیز در منزل می باشد .

ارائه خدمات پرستاری در منزل و اعزام پرستار سالمند در منزل در موسسه آتیه پرستاران سلامت

,

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

17 − 9 =

فهرست