تماس
021-66582923
پرستار سالمندپرستاری در منزل

سامانه خدمات مراقبت سالمند در خانه به صورت شبانه روزی

مراقبت سالمند در خانه ” امروزه در جوامع پیشرفته با بالا رفتن علم و تکنولوژی و پیشرفت های پزشکی میزان مرگ و میر در جوامع کم شده است و امید به زندگی در افراد بالا رفته است اما این موضوع مشکلاتی را نیز به وجود آورده است و آن افزایش قشر سالمند جامعه و مسائل مربوط به آنهاست.

مراقبت سالمند در خانه

مراقبت از سالمندان نیازمند به مهارت های خاص پزشکی و پرستاری دارد و یک پرستار باید دانش و درک درستی از علم روان شناختی و مسائل اجتماعی و فرهنگی مربوط به سالمندان را داشته باشد.

قشر سالمند جامعه پیرمردها و پیرزن های از کار افتاده و مشکل سازی نیستند، بلکه آنها افراد ارزشمندی هستند که تجربه های اجتماعی موثر و مهمی را از سر گذرانده اند و در پیشرفت جوامع بسیار مفید و موثر بود ه اند بنابراین همه افراد موظف هستند که با آنها با احترام و ارزش رفتار نمایند.

آیا خدمات بهداشتی و پرستاری پاسخگوی نیاز سالمندان است

باید بدانیم که مراقبت و نگهداری از سالمندان چیزی فراتر و بیشتر از یک مراقبت ساده در زمان بیماری و غیره است. در مراقبت از سالمندان علاوه بر وضعیت سلامت سالمندان عوامل زیادی از جمله خانواده، مراکز حمایتی مانند مراکز خدمات بهداشتی، میزان درآمد خانواده و فرهنگ و باورهای افراد دخیل است. باید بدانیم که خانواده به عنوان یک مجموعه در حقیقت نقش اصلی را در مراقبت از سالمند به عهده دارد و خانواده می‌تواند این نقش مهم را در کنار یک پرستار سالمند کامل کند .

خانواده برای راحتی سالمند در خانه چه کارهایی را باید انجام دهد

1- سر زدن مداوم به سالمند

فرد سالمند خانواده اگرچه ممکن است در منزل خود زندگی کند، اما نیازمند تعامل اجتماعی با افراد و نزدیکان خود است. افراد خانواده با سر زدن به آنها می توانند در عین معاشرت با سالمند از وضعیت سلامت و بیماری او مطلع شوند. همچنین اگر در منزل سالمند مشکلی وجود دارد مانند خرابی شیر آب یا قفل در یا هر چیز دیگر آن را برای او رفع نمایید.

2- قرص ها و داروهای سالمند را چک کنند

اینکه سالمند به اندازه مورد نیاز دارو دارد و یا اینکه داروهای او رو به اتمام است، می توانید برای راحتی سالمند یک جعبه که دارای چند قفسه و کشو باشد را برای داروهای او در نظر بگیرید و دوز مصرف دارو و زمان آن را روی جعبه بنویسید این کار به او بسیار کمک می‌کند.

3- اینکه ممکن است سالمند خانواده نیاز به مراقب همراه و پرستار سالمند داشته باشد

پرستار سالمند می‌تواند در انجام امور روزانه به او کمک و مراقبت کند. می توانید برای این کار از افراد مورد اطمینان خود استفاده کنید یا اینکه از مراکز خدمات پرستاری درخواست پرستار نمایید.

4- شاید لازم باشد به خاطر امنیت و راحتی سالمند در منزل او تغییراتی بدهید

از جمله اینکه مثلاً روشنایی قسمتی از حیاط خانه کم است و لازم است که بیشتر شود، استفاده از توالت فرنگی برای سالمند و یا نصب نرده در قسمت‌هایی از حمام و سرویس بهداشتی برای راحتی سالمند از ایمنی سیم های برق در خانه اطمینان حاصل کنید، تلفن منزل را چک کنید که قطع نباشد و خیلی دیگر از این امور .

5- در مورد درآمد و هزینه‌های سالمند با او صحبت کنید

ممکن است سالمندان زندگی را با حقوق بازنشستگی و بیمه بگذرانند شما باید اطمینان حاصل کنید که سالمند خانواده از پس هزینه‌های زندگی و درمان خود به راحتی بر می آید و در غیر این صورت به او کمک مالی نمایید.

6- بهتر است سالمندان سرگرم و درگیر باشند

ورزش یکی از گزینه‌هایی است که باعث می‌شود که فرد سالمند فعال باشد، بهتر است که با خانواده و دوستان و فامیل در ارتباط باشند تا دچار تنهایی و انزوا نشوند، اطمینان حاصل کنید که تغذیه سالمند سالم است، اگر سالمندان نمی توانند برای خود غذا تهیه کنند در صورتی که پرستار منزل دارند از پرستار او بخواهید که وعده های سالم و مغذی را برای او تهیه کند در غیر این صورت خودتان وعده های سالم و مغذی را برای او آماده کنید .

7- از فناوری های امروزی می توانید استفاده کنید

یکی از خدمات مراقبت از سالمندان در خانه استفاده از فناوورهای جدید می باشد. به طور مثال می‌توانید از دوربین های مداربسته برای منزل سالمند استفاده کنید تا زمان هایی که از آنها دور هستید بتوانید آنها را چک کنید و یا سیستم های هشدار دهنده که در صورت بروز مشکل به شما هشدار می دهند.

8- برای سالمند خانواده برنامه‌ریزی داشته باشید

اگر سالمند پرستار دارد می‌تواند به اتفاق خانواده در زمان هایی در طول هفته با سالمند و همراه پرستارش بیرون بروید یا در منزل سالمند جمع شوید یا زمان هایی که پرستار نیست می توانید او را حمام کنید، با او ورزش کنید، با هم غذا بخورید و پیاده‌روی بروید.

9- می توانید از منابع کمکی برای سالمند استفاده کنید

مثلاً خیلی از مراکز و موسسه ها کمک هزینه هایی برای تهیه غذا و یا تجهیزات پزشکی مانند ویلچر در اختیار خانواده قرار می‌دهند. که می‌تواند از این خدمات برای سالمند خانواده استفاده کنید.

کلام آخر

در نهایت بهتر است که شرایط سالمند خانواده را بسنجیم و در صورت نیاز برای او پرستار در منزل برای ارائه خدمات مراقبت از سالمند در خانه استخدام کنیم. که هم، همراه و همدم سالمند باشد و اینکه در انجام امور و مراقبت های بهداشتی و درمانی به او کمک کند.

اما با وجود پرستار سالمند اعضای خانواده سالمند نیز باید خیلی از کارها و وظایف سالمند را بین خود تقسیم کنند که هم، کاری برای سالمند انجام داده باشند و هم اینکه این بهانه ای باشد برای اینکه هر شب مرتب سالمند را از نزدیک ببینند و از شرایط جسمی و روحی او باخبر شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

یک × چهار =

درخواست مشاوره پرستاری از آتیه پرستاران سلامت
فهرست