تماس
021-66582923

سردردهای میگرنی با درمان های خانگی

پرستار بیمار, پرستار سالمند, پرستاری در منزل
بدون دیدگاه
سردردهای میگرنی با درمان های خانگی - سردردهای میگرنی با درمان های خانگی

مغز به کل بدن فرمانروایی میکند اگر کوچکترین مشکلی برای آن ایجاد شود ممکن است کل سیستم بدن را نیز مختل کند . سردرد علل گوناگونی دارد کل بدن به طور پیچیده ایی با هم در ارتباط است سردردهای جزئی خطر جدی را به همراه ندارد و با کمی رعایت اصولی می‌توان آن را حتی در خانه و بدون مراجعه به پزشک درمان کرد. اما اگر سردرد به طور مکرر اتفاق می‌افتد و تنها سردرد نباشد و علائم دیگری نیز به همراه داشته باشد باید آن را جدی گرفته و به پزشک جهت درمان مراجعه کرد.

سردرد و انواع آن:

سردرد را بر اساس مشخصه و یک سری ویژگی ها میتوان دسته بندی کرد با توجه به : مقدار درد، محل درد، زمان درد و فاصله آن با درد بعدی عللی که باعث ایجاد سردرد می شوند.

اولین سردرد و خطرناک نبودن آن:

سینوزیت یک بیماری است که جدایی از سردردهای اولیه است و علت آن عفونتهای سینوزیتی است . پس اگر سردرد شما به علت حملات میگرنی وسینوزیتی نبود جای نگرانی نیست و به این طور سردردها سردردهای اولیه گفته می‌شود و نشان از یک بیماری ندارد و مقدار و شدت آن ممکن است زیاد باشد. در این زمان شما می‌توانید عواملی را که باعث ایجاد سردرد شما شده است را کاهش دهید، آرامش خود را بدست آورید از جوشانده های گیاهی موثربرای سردرد استفاده کنید و در مواردی هم از قرص میتوان استفاده کرد.

مغز باعث ایجاد درد نمی شود :

خود مغز به طور جداگانه و تنها موجب درد نمی شود یعنی قادر به ایجاد و احساس درد نیست اما عوامل دیگر مانند ملتهب شدن رگهای عصبی خونی گردن می‌تواند در ایجاد سردردهای اولیه نقش داشته باشد.

سردردهای ناشی از میگرن:

میگرن در میان مردم از شایع ترین سردرد هاست. اما این اشتباه است که ما هر سردردی را میگرن تلقی کنیم. میگرن سردردی است که باعث میشود یک طرف سر در بیشتر اوقات دچار درد شود و کل سر را درگیر نمی‌کند. یکی از عللی که میگرن را تحریک می کند اضطراب و نگرانی است که سلامت بدن را تهدید می‌کند.

بهتر است بگوییم میگرن و استرس مکمل هم هستند و همدیگر را کامل می کنند یعنی استرس باعث ایجاد میگرن می‌شود و میگرن نیز استرس را بیشتر خواهد کرد و این دو عامل باعث سردرد های شدید می‌شوند و برای نجات از این وضعیت باید استرس و این چرخه را قطع کرد.

کسی که مبتلا به میگرن است به دلیل آرامش همیشگی که دارد اگر یک مقدار این آرامش را از دست بدهد یا حتی احساس کند که ممکن است این آرامش از بین رود دچار حملات میگرنی خواهد شد.

زیرا این فرد برای دوری از میگرن خواب به موقع، استراحت به اندازه را رعایت می‌کنند و با کوچکترین به هم خوردن نظم کاریشان ممکن است حمله میگرنی به آنها دست دهد. میگرن معمولا با نور و صدا تحریک می شود و شدتش را بیشتر خواهد کرد. پس باید هنگامی که این حالت را پیدا کردید در جایی قرار بگیرید که نور بسیار کم و صدای آزاردهنده وجود نداشته باشد. مدت زمان حمله میگرنی از دو ساعت شروع و تا ۷۲ ساعت ادامه خواهد داشت در برخی افراد با علائم حالت تهوع و استفراغ همراه خواهد بود. برای کاهش این حملات باید زیر نظر پزشک قرار گرفت.

میگرن انواع مختلفی دارد که در ادامه با آنها آشنا خواهیم شد :

میگرن کلاسیک و علامت آن: میگرن کلاسیک طوریست که فرد قبل از حملات صدای نامفهوم و نورهای متفاوتی را میبیند که در علم پزشکی به این علامت ها اورا گفته می شود. که این یک هشدار است برای این افراد که حملات میگرنی اتفاق می‌افتد.

اما انواع دیگری از میگرن هست به نام میگرن با فلج نیمی از بدن ومیگرن چشمی. از بین دیگر میگرن ها یکی از دیگر شایع‌ترین میگرن ها، میگرن تنشی است که در دور سر یعنی قسمت پیشانی، پس سر، گیجگاهی احساس می‌شود که درد آن به صورت فشار است و حتی تا چند روز نیز ممکن است به طول بیانجامد. این بیماری با فیزیوتراپی. ریلکس کردن. داروهای مسکن و شل کننده عضلات بهبود می یابد.

علل میگرن چیست و آیا ما در به وجود آمدن آن نقشی داریم؟

میگرن جزو بیماری‌های ژنتیکی است و ارثی می‌باشد. تا الان راه حلی برای درمان قطعی میگرن پیدا نشده است اما هر روز با پیشرفت علم راههای مختلفی را برای کنترل آن کشف کرده اند. اگر به میگرن مبتلا هستید و در کنترل آن توانایی ندارید بهتر است شیوه زندگی خود را تغییر دهید و از عواملی که باعث تحریک میگرن می شوند دوری کنید .

نشانه هایی که حاکی از میگرن است :

 • فرد به راحتی نمی تواند صحبت کند و صحبت کردن برایش دشوار می‌شود.
 • احساس درد و تیر کشیدن در سر و صورت و پاها دارد.
 • نورهای مختلف دیدن و نقاط روشن
 • فرد ممکن است توانایی دیدن را به طور موقت از دست بدهد.

بعد از حمله میگرنی در افراد شاهد این نشانه ها خواهیم بود:

 • حساسیت به نور و صدا
 • تهوع و لختی استفراغ
 • سرگیجه و بی حالی
 • سردرد

پیشنهاداتی برای کنترل میگرن:

 • سطح استرس را در زندگی خود کاهش دهیم
 • برای زندگی خود و کارهای تان اولویت بندی انتخاب کنید تا دچار هیچ گونه اضطراب از جهت نرسیدن به کارهایتان نشوید.
 • ریلکس کنید و زمانی را برای خودتان اختصاص دهید. در این برنامه می توانید از ورزش های یوگا و تنفس استفاده کنید
 • با افراد مثبت اندیش در زندگی معاشرت کنید تا از آنها روحیه و انرژی مثبت بگیرید.
 • میزان کافی را برای خوابتان در نظر بگیرید.

در این زمینه می خواهیم شما را با چند روش برای داشتن خواب خوب آشنا کنیم:

 • ورزش های آرام بخش
 • نخوردن مواد کافئین دار که باعث کم خوابی می‌شود
 • به رختخواب رفتن در ساعت های معینی از شبانه روز
 • میگرن یک بیماری است که بهترین پزشک برای معالجه آن خود فرد است پس بهتر است یک زندگی آرام را در پیش بگیریم که از همه نظر آرامش و سلامت بدن شما را تضمین می کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

19 + 17 =

مشاوره ارائه دهنده خدمات پرستاری - سردردهای میگرنی با درمان های خانگی
فهرست