تماس
021-66582923

سینوزیت چیست ؟ درون سینوس با یک لایه خیلی نازک احاطه شده است که به آن مخاط می گویند مخاط از خود یک مایع تراوش می‌ کند که می‌ تواند در برابر ویروس ها ، گرد و غبار و غیره ما را از عفونت سلامت بدارد. سینوس ها به حفره های بینی و پشت حلق و در انتها به مری ختم می‌شود.

حال اگر لایه مخاطی که آن را احاطه کرده است التهاب پیدا کند ضمن تورم، گوش درد و ایجاد سر درد را برای شخص به همراه خواهد داشت. این حفره ها (سینوس ها ) اطراف پیشانی و گونه قرار گرفته اند و در حالت معمولی درون آن هوا پر می شود که اگر دچار عفونت و ویروس باکتریایی شود فرد را به سینوزیت مبتلا می‌ کند که معمولاً علت های عفونت آن حساسیت ،پولیپ بینی ، آلودگی ،دود و دخانیات و …. غیره می‌باشد ما با کمک کارشناسان بخش سلامت آتیه پرستاران سلامت در این مقاله برآنیم که راه های درمان خانگی برای سینوزیت را برای شما عزیزان ارائه بدهیم .

درمان سینوزیت با پرستاری و مراقبت های خانگی :

اگه دچار سینوزیت هستید می توانید با پرستاری در خانه و درمان خانگی از خود تا حدود زیادی این معضل را از بین ببرید . روشهای زیر را می توانید در خانه انجام دهید .

۱) استفاده از ترب کوهی :

یکی از راه ها ی درمان خانگی سینوزیت این است که یک تکه از ترب کوهی را برش بزنید و مانند آب نبات داخل دهان مک بزنید تا طعم و مزه آن را حس کنید سپس آن را بجویید سعی کنید چندین مرتبه این کار را به مدت هفت روز پیاپی انجام بدهید این روش عفونت را از راه مجرای بینی برطرف می کند و مانند یک آنتی بیوتیک طبیعی شناخته شده است و یک درمان مناسب برای عفونت سینوزیت می باشد .

۲) بینی خود را با آب اکسیژنه بشویید :

شما برای برطرف شدن سینوزیت (Sinusitis) می توانید مقداری نمک را با آب اکسیژن و آب گرم ترکیب نمایید و مجاری بینی خود را در روز یک مرتبه با آن شستشوی بدهید این روش مخاط اضافی سینوس را خارج می کند و باعث حفظ رطوبت در مجرای بینی می گردد .

۳) کاربرد سرکه سیب در درمان خانگی سینوزیت :

یکی از موثرترین درمان های خانگی سینوزیت استفاده از سرکه سیب می باشد زمانی که شما به سرما خوردگی مبتلا می شوید اگر سریعاً از آن استفاده کنید نمی گذارد به عفونت سینوس ها مبتلا شوید شما می‌ توانید دو قاشق سرکه را با آب گرم مخلوط کنید و بعد مقداری عسل به آن اضافه کنید و در طول روز ۲ مرتبه آن را بنوشید این روند را بین ۵ تا ۷ روز ادامه بدهید تا عفونت و التهاب سینوس ها را درمان کند .

( در ادامه توصیه می شود مقاله سینوزیت در کودکان و راه های درمان آنرا را مطالعه نمایید )

۳) مصرف فلفل قرمز :

همان طور که می دانید فلفل قرمز سیستم ایمنی بدن را بالا می برد و باعث افزایش جریان گردش خون می گردد و از این نظر یک درمان خانگی مفید برای سینوزیت محسوب می‌ شود می‌ توانید یک قاشق پودر آن را با آب گرم و عسل ترکیب کنید و در طول روز سه مرتبه بنوشید تا عفونت بینی و سینوس شما رفع شود.

۴ ) درمان سینوزیت با مصرف پیاز :

سولفور موجود در پیاز خاصیت ضد باکتریایی و ضد التهابی دارد و در عفونت سینوس ها بسیار کارآمد می باشد شما می توانید یک عدد پیاز را خورد کنید و درون آب بریزید تا بجوشد سپس آن را صاف نمایید این روند را برای چند روز ادامه دهید تا نتیجه خوب و تاثیر گذار آن را ببینید .

۵ ) داروی معجزه گر سیر در درمان سینوزیت :

خاصیت درمانی سیر از زمان های بسیار قدیم بسیار چشمگیر بوده است و جز یکی از دارو های درمانی بسیار مفید شناخته شده است این مواد غذایی همانند یک آنتی بیوتیک طبیعی عمل می‌ کند و می‌ تواند عفونت‌های ویروسی سینوزیت را برطرف نماید روش استفاده از آن این است که در روز چند حبه سیر بخورید و یا آن را در درون آب بجوشانید و بخار آن را استنشاق نمایید .

۶) کاربرد زنجبیل :

یکی از مواد موجود در زنجبیل ولی فنول ها می باشد که مصرف آن می‌ تواند ترشح مخاط سینوس را کمتر کند همچنین خاصیت ضد التهابی آن می‌تواند التهاب و عفونت سینوزیت ها را از بین ببرد و مژک های بینی را که از عوامل حساسیت زا جلوگیری می کنند را حفظ نماید مقداری زنجبیل تازه رنده کنید و بجوشانید بعد از صاف کردن آن را با عسل ترکیب کرد و در طول روز ۳ مرتبه بنوشید تا از شر عفونت سینوس های خود رهایی پیدا کنید .

۷) گیاه پونه کوهی :

یکی از درمان های خانگی سینوزیت استفاده از روغن پونه کوهی می باشد این گیاه ضمن این که گیاه خوشبو و معطری می باشد خاصیت ضد باکتریایی دارد و دارای آنتی اکسیدان بالا می باشد شما می توانید روغن آن را در نصف لیوان آب بریزید و بجوشانید و بخار آن را استنشاق نمایید این راهکار می‌تواند عفونت سینوس شما را درمان کند .

۸) کاربرد زردچوبه در درمان سینوزیت :

کورکومین موجود در زردچوبه می‌ تواند التهابات ، ویروس ها و باکتری های ایجاد شده در سینوس ها را کم کند شما می توانید مقداری زردچوبه را با ترکیب کنید و در طول روز ۳ مرتبه آن را درون دهان خود غرغره کنید و یا این که زردچوبه را با شیر مخلوط کنید سپس مقداری عسل به آن بیفزایید و در طول روز چندین مرتبه بنوشید این روند درمانیرا تا یک هفته انجام دهید تا شاهد خاصیت معجزه گر زردچوبه باشید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

1 × 5 =

فهرست