تماس
021-66582923

علت شب ادراری کودکان در چیست؟

پرستار بیمار, پرستار کودک, پرستاری در منزل
بدون دیدگاه
شب ادراری در کودکان - علت شب ادراری کودکان در چیست؟

شب ادراری کودک یک امر طبیعی می باشد . اما با بالا رفتن سن کودک و داشتن شب اداری ، نگرانی های والدین نیز افزایش می یابد . معمولا 20 درصد کودکان تا 5 سالگی و 10 درصد از کودکان تا 7 سالگی این مشکل را دارند . اما شب ادراری کودک در سنین بالاتر از 7 سالگی به یک یا دو درصد می رسد . معمولا شب اداری در میان پسرها شایع تر از دختران می باشد . این مقاله توسط کارشناسان آتیه پرستاران سلامت تهیه و تنظیم شده است . پیشنهاد می شود

انواع رایج شب ادراری در کودک :

دو نوع شب ادراری در کودکان وجود دارد .

1- شب ادراری اولیه : در این نوع اصلا کنترلی بر مثانه خود ندارد و همیشه خود را خیس می کند.

2- شب ادراری ثانویه : در این نوع کودک کنترل بر مثانه خود دارد اما این کنترل همیشگی نیست و معمولا شبها در خواب خود را خیس می کند.

شب ادراری در سنین بالا حتما باید توسط پزشک متخصص بررسی شود . معمولا شب ادراری در سنین بالا می تواند علائمی از وجود عفونت در مجرای ادراری ، مشکلات عصبی ، استرس و مواردی از این قبیل باشد.

دلایل عمده شب ادراری در کودکان :

به طور کلی محققان و پزشکان دلیل عمده و قطعی برای شب ادراری کودکان پیدا نکرده اند . اما به این اتفاق نظر رسیده اند که این مشکل می تواند به عوامل زیر وابسته باشد .

 • مثانه : کم بودن فضای مثانه مخصوصا شب ها
 • کلیه : تولید کردن ادرار در شب بیش از حد معمول
 • مغز : دستور ندادن مغز به اندام ها هنگام ادرار در شب

در نوزادان و کودکان به دلیل سن کم ارتباط مغز و مثانه به طور کامل شکل نگرفته است و مثانه بعد از پر شدن خود به خود خالی می شود . اما به مرور زمان و بزرگ شدن کودک این ارتباط بهتر و هماهنگ تر می شود . معمولا در ابتدا این ارتباط در روزها تکمیل تر می شود بعد شبها . به همین خاطر کودکان در روز بهتر می توانند ادرار خود را کنترل کنند .

(( در ادامه پیشنهاد می شود مقاله آموزشی مشکلات گوارشی در کودکان و راه های درمان خانگی آن را حتما مطالعه نمایید ))

عوامل دیگری که می تواند تاثیر داشته باشد بر شب ادراری کودکان :

 • ژنتیک :

در بسیاری از کودکان دلیل داشتن شب ادراری را می توان عوامل ژنتیکی که از پدر و مادر به ارث برده اند ، دانست . اگر یکی از والدین در دوران کودکی شب ادراری را تجربه کرده باشد تا 40 درصد احتما دارد که فرزندشان نیز به این مشکل دچار شود . اگر هردو والدین تجربه کرده باشند تا 70 درصد احتمال می رود که کودک نیز این مشکل را تجربه کند .

 • استرس :

استرس داشتن نیز می تواند دلیل این مشکل در کودکان باشد . برخورد بد والدین و یا پرستار بچه مانند کتک زدن کودک ، عوض شدن مدرسه و مواردی از این قبیل باعث افزایش استرس کودک شده و این استرس منجر به شب ادراری کودک می شود.

 • خواب عمیق :

خواب عمیق نیز یکی از دلایل شب ادراری در بچه ها می باشد . کودک وقتی خواب عمیق دارد هنگام پر شدن مثانه کودک بیدار نمی شود و مثانه نمی تواند به مدت زیادی ادرار را کنترل کند.

 • کاهش اکسیژن رسانی به مغز در خواب :

کودکانی که در خواب خروپف می کنند و وقفه تنفس در خواب برایشان بوجود می آید احتمال دارد که دچار شب ادراری شوند به این دلیل که در هنگام خواب اکسیژن کم به مغز می رسد و تعادل شیمیایی در مغز تغییر می یابد.

 • یبوست :

مثانه و روده در نزدیکی هم قرار دارند وقتی که کودک دچار یبوست می شود روده حجیم تر شده و به مثانه فشار می آورد که در نتیجه مثانه برای رهایی از فشار نمی تواند ادرار را بیش از حد نگه دارد.

 • بیماری کلیه و مثانه :

بسیاری از کودکان هستند که شب و روز تعادل بر کنترل ادرار خود ندارند و هنگام ادرار احساس سوزش می کنند . این علائم نشان از عفونت در کلیه و یا مثانه می باشد که باید حتما زیر نظر متخصص درمان شود .

(( در ادامه این مبحث پیشنهاد می شود مقاله آموزشی ترس در کودکان و علائم و راه های درمان خانگی آنرا حتما مطالعه نمایید ))

اثرات روانی بر کودکان که شب اداری دارند - علت شب ادراری کودکان در چیست؟

اثرات روانی و رعایت نکات مهم توسط والدین برای شب اداری کودک :

شب ادراری کودک اثرات منفی بر کودک و اطرافیان می گذارد . این مشکل باعث ایجاد حس شرمندگی ، نداشتن اعتماد به نفس و اضطراب در کودک می شود . والدین و پرستار منزل و همچنین اطرافیان در این مواقع باید طوری با کودک رفتار کنند که باعث بیشتر شدن مشکلات کودک نشوند.

مثلا اگر والدین صبح از خواب بیدار شدند و متوجه شدند که کودکشان جای خود را خیس کرده به هیچ وجه کاری نکنند که باعث شرمندگی و خجالت کودک شوند و سعی کنند شرایط را عادی جلوه دهند .

شبها مواردی که باید والدین به آن دقت کنند :

 • در هنگام شب ادراری کودک والدین در مقابل کودک شرایط عادی را جلوه نمایند .
 • سعی شود والدین شبها کودک خود را بیدار کرده و به دستشویی ببرند تا مثانه تخلیه شود .
 • یک ساعت قبل از خواب مایعات به کودک خود ندهید .
 • دمای منزل را متعادل برای کودک نگه دارید نه زیاد گرم باشد نه زیاد سرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

5 × 3 =

مشاوره ارائه دهنده خدمات پرستاری - علت شب ادراری کودکان در چیست؟
فهرست