تماس
021-66582923

اگر نیاز به خدمات پرستاری در منزل دارید می توانید فرم زیر را پر کرده و ارسال نمایید

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید

با افزایش سن انجام وظایف بهداشتی توالت، علل خصوص طریقه ی شستن مدفوع پس از اجابت مزاج ( از آنجایی که در صورت عملکرد ناصحیح منجر به تحریکات پوستی و عفونت میگردد و مشکلات عدیده ای برای سالمند در پی خواهد داشت ) از اهمیت بسزایی در مراقبت از این عزیزان برخوردار است. پیشنهاد میکنیم برای درک بهتر گزینه های بهداشت توالت سالمندان و بهبود وضعیت آنها، از یک پرستار سالمند در این خصوص بهره ببرید و یا با همراهی ما در این مقاله توانایی و اطلاعاتتان در این زمینه بطور قابل توجهی افزایش دهید.

نکات مهم برای جلوگیری از آسیب دیدگی در حین پاکسازی مدفوع سالمند

اهتمام و رعایت برخی نکات برای جلوگیری از اسیب دیدگی سالمندان در حین پاکسازی، موضوع حایز اهمیتی است زیرا ممکن است سالمند بدلیل حرکات غیر قابل پیش بینی، در وضعیت ناراحت کننده یا ناجوری قرار گرفته و یا بدلیل سنگینی و فشار زیاد، جراحت یا اسیب های غیر قابل جبرانی به پرستار خود وارد نماید. اگر در این بخش بخواهیم به ضروری ترین اقدامات در این خصوص بپردازیم میتوانیم موارد زیر را برشماریم

1- ارتفاع تخت را تنظیم کنید

لازم است که پرستار برای راحتی خود و سالمند ارتفاع تخت را در مناسبترین حد ممکن قرار داده و اینگونه با حذف نیاز به خم شدن در حین کار، فشار وارده به کمر خود را تا حد ممکن کاهش دهد

2- درست بلند کن

هنگام بلند کردن یا جایجایی سالمند، بمنظور جلوگیری از هرگونه مصدومیت لازم است از ارگونومی مناسب استفاده کنید

3- از دستگاه های کمکی استفاده کنید

پرستاران مراقب سالمندان پوشکی، برای حفظ کمر و سلامتی خود بهتر است از اسانسور یا وسایل کمکی استفاده کنند و درصورت بروز هرگونه اسیب در حین مراقبت از سالمند، در اسرع وقت به خود رسیدگی نمایند

4- استفاده از کرم مانع

از انجایی که معمولا در سالمندان و بیماران وابسته به تخت فشار بر روی دنبالچه زیاد میباشد، برای جلوگیری از تخریب این ناحیه، استفاده از یک کرم مانع میتواند کمک رسان باشد. که البته بهتر است این کار با مشورت پزشک صورت بگیرد

چگونه یک بیمار مسن را بعد از اجابت مزاج تمیز کنید؟

از آنجایی که افراد مسن اغلب پوست حساس، شکننده و همراه با چین خوردگی ناشی از کهولت سن دارند، پیروی از دستوالعمل های اصولی همچون داشتن ملایمت و دقت لازم برای جلوگیری از پارگی و آسیب دیدگی پوست لازمه ی داشتن عملکرد صحیح در هنگام پاکسازی اجابت مزاج برای یک بیمار مسن میباشد.

برای مراقبت از سالمندان بیمار، یکی از موارد بسیار مهم و حیاتی، شستن مدفوع به صورت صحیح است. برای این کار، ابتدا باید از اطرافیان، محیط و تجهیزات مورد نیاز به طور کامل مطلع شوید. سپس با استفاده از لوازم بهداشتی مناسب، مثل دستکش، دست‌شویی را آغاز کنید. همچنین می‌توانید از پد‌ها و تجهیزات مربوط به شستشوی مدفوع استفاده کنید. پس از انجام عملیات شستشو، به دقت پوست سالمند را خشک و تمیز کنید تا از ایجاد عفونت یا التهابات پیشگیری شود. این مراقبت‌های روزمره می‌تواند به بهبود کیفیت زندگی سالمندان بیمار کمک شایانی نماید.

اما بطور کلی در قدم اول این ارزیابی وضعیت سالمند است که میزان لوازم و تعداد افراد مورد نیاز برای این کار را مشخص میکند زیرا مسلما در سالمندانی که تا اندازه ی کافی قدرت برای کنترل بالا تنه ی خود را دارند، تعویض سریعتر و راحتتر صورت خواهد پذیرفت. اما بطور کلی طریقه شستن مدفوع سالمند را میتوان اختصارا به شکل زیر شرح داد.

برای این کار ابتدا لازم است یک کاور یا ملحفه ی تمیز را بمنظور جلوگیری از آلودگی تخت، با غلتاندن سالمند به طرفین در زیر او پهن کنید و پس از باز کردن پوشک با استفاده از کاغذ توالت یا همان پوشک، مدفوع را تاجای ممکن پاک کرده و از آنجایی که ممکن است بدلیل اسهال یا هر علت دیگری مدفوع به قسمت های جلویی نفوذ کند و در چین خوردگی های پوست یا پرینه مخفی شده باشد، با کمک دستمال مرطوب ( که بهداشتی تر بوده و پوست را عاری از هرگونه باکتری نگه میدارد ) و یا یک دستمال پارچه ای تمیز و آب گرم بطور کامل قسمت جلویی را پاک و تمییز کنید و بمنظور جلوگیری از کثیف شدن مجدد آن ناحیه در حین غلت زدن سالمند، یک حوله یا چند دستمال تمیز را در ان قسمت و در بین پاها قرار دهید.

سپس با غلتاندن سالمند به طرفین، باقی فضولات را از روی پوست پاک کنید و هنگامی که پوست کاملا تمیز تمیز شد اجازه دهید در مجاورت هوا کاملا خشک گردیده و پس از چرب نمودن با کرم های مربوطه ی ترمیمی و تسکینی سالمند را مجددا پوشک نمایید و تمامی ملحفه، پوشک و دستمال های مصرفی را به روش صحیح منهدم نمایید و با پوشاندن لباس جدید و اسپری کردن خوشبو کننده در فضا، جو بهتری در اتاق حاکم نمایید.

استفاده از پرستار سالمند پوشکی

در حالی که هر یک از خدمات مراقبت در منزل در راستای محقق ساختن هدف مشخصی صورت پذیرفته اند، اما در حقیقت همگی آرمان مشترکی داشته و به منظور بالا بردن سطح کیفیت، ایمنی و رفاه خانواده های پر مشغله ی امروزی به وجود آمده اند. در میان تمامی سرویس های ارایه شده در مراکز خدمات پرستاری در منزل، سرویس استفاده از ” خدمات تخصصی پرستاری از سالمند ” خدمتی است که به مددجویان دارای این مشکل کمک میکند تا با حفظ عزت نفس و حریم خصوصی، در خانه ی خود همچنان مستقل بمانند.

زیرا این پرستاران کاربلد، از توانایی بالایی در رسیدگی به سایر نیازهای روزمره ی سالمند همچون تغذیه، بهداشت شخصی، استحمام، مراقبت های درمانی و دارویی، مراقبت از زخم، تعویض پوشک، خانه داری سبک و غیره برخوردار بوده و در این خصوص دوره های آموزشی لازم را طی کرده اند. شما میتوانید با درخواست پرستار از موسسه ی معتبر و با سابقه ی درخشان اتیه پرستاران سلامت برای سالمند پوشکی خود، به مقدار قابل توجهی بار و فشار فیزیکی و روانی این اختلال را از روی دوش خود و سالمندتان برداشته و دوران کهنسالی با کیفیت و زیبا تری را به او خود هدیه دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

11 − 1 =

درخواست مشاوره پرستاری از آتیه پرستاران سلامت
فهرست