تماس
021-66582923

علائم بیماری زوال عقل مبحثی است که می خواهیم امروز راجع آن نکات مهم و ارزشمندی را برای شما کاربران شرح دهیم. عقل نقش مهمی در زندگی انسانها دارد و نمی‌توانیم آن را با هیچ چیزی مقایسه کنیم. در واقع ملاک تشخیص رفتار صحیح و غلط، راه درست و نادرست و همچنین مبنای بسیاری از تصمیم گیریهای مهم زندگی هر فرد است. تصمیم برای ازدواج ،تصمیم برای انتخاب شغل درست و مناسب، تصمیم برای انتخاب روش صحیح زندگی و غیره… شما زمانی که عقل و منطق را وارد تصمیم گیریها و زندگیتان کنید میتوانید بهترین نتیجه را بگیرید در واقع عقل فرمانروای بدن است و برای هر کار و عمل فرد حکم صادر میکند.

در نتیجه صحت و سلامت آن نقش مهمی در پیشرفت و رشد انسانها دارد، اما متأسفانه بر اثر عواملی و یا حتی به مرور زمان و با بالا رفتن سن، عقل انسانها ممکن است دچار زوال شود، در واقع زوال عقل به این معناست که قدرت و توان ذهن شما پایین می آید در حدی که زندگی روزمره شما را دچار اختلال می‌کند و در نتیجه این امر ،قدرت یادگیری و تمرکز و تفکر شما پایین می آید و در واقع فرد برای تشخیص وجود این بیماری در خود باید به پزشک مراجعه کند . اما یکسری علائمی برای تشخیص وجود دارد که به آنها اشاره می‌کنیم.

بارزترین علائم زوال عقل:

۱_از بین رفتن حافظه کوتاه مدت:

یکی از بارزترین نشانه های بیماری زوال عقل این است که فرد در به خاطر سپردن وقایع و اتفاقات روزمره و دم دستی و یا حتی اسم اشخاص و مکان های که قبلاً برایش شناخته شده است دچار مشکل می شود و نمی‌تواند آنها را به حافظه کوتاه مدت خود بسپارد و فراموش می‌کند.

۲_از یاد بردن و مشکل در فراموش کردن جای وسایل:

شاید بار ها برایتان اتفاق افتاده باشد وقتی وسیله یا چیزی را در جایی قرار می دهید و بعد که به آن نیاز دارید و می‌خواهید آن را بردارید به خاطر نمی آورید که آن را کجا گذاشته اید و همین امر باعث خشم و نگرانی شما و کلافگی تان می شود.

۳_تغییرات خلق و خو و واکنش تند و سریع:

یکی دیگر از علائم بیماری زوال عقل این است که رفتار و خلق و خوی فرد دچار تغییر و نوسانات شدید می شود. فرد گاهی غمگین است و گاهی استرس و اضطراب دارد و گاهی احساس ترس ،در واقع اطرافیان فرد این تغییرات او را به وضوح می‌بینند و گاهی هم علائمی از افسردگی در بین این افراد وجود دارد؛ این افراد همچنین به تغییرات و رفتار های دیگران و مشکلات و مسائل روزمره واکنش تند نشان می دهند.

۴_عدم تشخیص درست هدف دیگران از حرف زدن با او:

گاه قدرت تشخیص این را که طرف او از حرف زدن با او چه منظوری را می رساند ندارد به گونه ای که گاه تفاوت بین سخن جدی و شوخی و یا حتی طعنه و کنایه را نمی‌فهمد و ممکن است که اگر کسی با او شوخی کند او جنبه جدی قضیه را متوجه شود و ناراحت شود.

( در ادامه توصیه می شود مقاله اصول مراقبت از سالمندان در منزل را مطالعه کنید )

علائم بیماری زوال عقل چیست؟

۵_عدم توانایی در تصمیم گیری:

افراد دچار مشکل زوال عقل معمولاً قدرت تصمیم گیری درست و به جا را ندارند چون همانطور که میدانیم اساس هر تصمیم و‌کاری بر پایه عقل و منطق درست است و متأسفانه در این بیماران عقل دچار مشکل است و یادگیری و تمرکز آن نیز دچار اختلال شده است.

۶_نداشتن تمرکز کافی:

یکی از مشکلات اساسی این بیماران این است که قدرت تمرکز بر روی یک کار خاص را ندارند و نمی‌توانند فکر خود را جمع کنند. مدام حالت گیج و سردر گم هستند و این گیجی و سردرگمی و عدم تمرکز تقریباً مربوط به اوایل این بیماری است و به مرور زمان و با پیشرفت این بیماری این سردرگمی ممکن است تبدیل به هذیان شود‌.

۷_ نداشتن تعادل کافی:

از دیگر علائم بیماری زوال عقل نداشتن تعادل است . افراد در این بیماری معمولاً تعادل کافی برای ایستادن و را ه رفتن را ندارند. ممکن است در حین راه رفتن چندین بار به زمین بیفتند.

۸_نداشتن قدرت ابتکار:

بیمار دچار زوال عقل معمولاً هیچ خلاقیت و ابتکاری از خود به خرج نمی‌دهد و علاقه ای هم به آن ندارد و در واقع بی علاقه بودن به خیلی از امور و‌کار ها در رفتار او موج می زند و ممکن است کاری را که تا دیروز با علاقه انجام می داده امروزه علاقه ای به انجام آن نداشته باشد.

۹_عدم رعایت بهداشت فردی:

به دلیل اینکه زوال عقل بیماری است که مغز و ذهن را درگیر می‌کند در نتیجه به دلیل اختلال در آن فرد بیشتر مواقع فراموش میکند که نظافت شخصی خود را رعایت کند و به موقع حمام کند، لباسش را تعویض کند، مسواک بزند و غیره…..

( در ادامه توصیه می شود راه های جلوگیری از پیشرفت آلزایمر را حتما مطالعه نمایید )

علل بوجود آمدن زوال عقل:

در واقع بیماری زوال عقل به علت آسیب دیدگی بخشی از سلول‌ های عصبی و یا از بین رفتن آنها است و‌عوامل زیادی در این پروسه می‌توانند نقش داشته باشند از جمله بالا رفتن سن ، روش زندگی کردن افراد، فشار خون زیاد، کنترل نکردن وزن و اضافه وزن، همچنین افسردگی در بیشتر مواقع میتواند یکی از علل بوجود آوردنده این بیماری باشد. از دیگر عوامل بوجود آورنده میتوان به بیماری دیابت و یا حتی ورزش نکردن و فعال نبودن فرد و عدم تحرک و مصرف دخانیات و نداشتن روابط اجتماعی مطلوب و همچنین تحصیلات پایین نام برد مطالعه و‌درس خواندن و در نتیجه آن افزایش تحصیلات باعث فعال ماندن مغز و ذهن و‌درگیر بودن آن می شود و از تنبلی و فرسایش و زوال آن جلوگیری میکند.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

5 × چهار =

فهرست