علائم هشدار دهنده سرطان کبد

علائم هشدار دهنده سرطان کبد

علائم هشدار دهنده سرطان کبد را حتما باید جدی گرفت، این بیماری خطرناک زمانی در بدن رخ می‌ دهد که سلول‌ های خود بدن دچار جهش شده و بیشتر از حد طبیعی و مورد نیاز بدن تکثیر پیدا کرده و رشد کنند و باعث ایجاد غده می‌ شوند. به دلیل خطرناک بودن این بیماری برای افراد ، باید نشانه‌ های آن را جدی گرفته و به آن‌ حساس بود.

علائم هشدار دهنده ی سرطان کبد ، عبارت‌ اند از :

۱- به وجود آمدن یک بر آمدگی در ناحیه ی شکم:

یکی از علائم هشدار دهنده سرطان کبد ایجاد برآمدگی در ناحیه شکم می باشد . دیده شدن تورم در ناحیه شکم به ویژه در قسمت راست بدن از علائم هشدار دهنده ی سرطان بد می باشد ، که اغلب ایجاد شدن آن دردی ندارد اما در برخی موارد با دردی همراه است که فرد به‌‌ شدت در ناحیه ی شکم خود احساس درد می‌ کند .

۲- حس کردن درد در ناحیه ی شانه ی سمت راست :

این درد نوعی درد است که فرد را دچار تردید می‌ کند به‌ گونه‌ ای که ممکن است درد ایجاد شده در ناحیه ی شانه مربوط به دور و اطراف شانه ی فرد نباشد و نوعی عارضه ناشی از به وجود آمدن مشکلات مختلف برای بدن مثل ایجاد مشکل برای کبد می‌ باشد که حس کردن درد در شانه ی سمت راست از نشانه های هشدار دهنده ی سرطان کبد می‌ باشد. در گاهی اوقات نیز درد به سمت ناحیه ی شانه و قسمت چپ بدن هم می‌ رود که این‌ مورد کمتر اتفاق می‌ افتد .

۳- ایجاد اختلال زردی پوست در فرد :

اختلال زردی به اختلالی اطلاق می‌ شود که بافت پوست و نیز صلبیه ی چشم که سفید رنگ است به زردی می‌ گراید و دلیل به وجود آمدن زردی پوست و قسمت صلبیه ی چشم جمع شدن املاح مربوط به کیسه ی صفرا می‌ باشد ، دیگر نشانه ی داشتن زردی ، کم رنگ تر شدن مدفوع می‌ باشد .

( در ادامه توصیه می شود مقاله تنبلی کبد چیست و علامت های آن چیست را مطالعه نمایید )

۴- احساس خارش :

داشتن احساس خارش بیش‌ از حد معمول و طبیعی می‌ تواند به‌ عنوان یکی از علائم هشدار دهنده ی سرطان کبد باشد ، که حتما باید این نشانه را جدی گرفت اما باید به این نکته توجه داشت که این خارش زمانی اتفاق می‌ افتد که سرطان کبد در مراحل پیشرفته ی خود قرار داشته باشد .


۵- به‌ وجود آمدن مشکل برای ریه‌ ها و مجاری تنفسی سخت نفس کشیدن و گرفتگی مجاری تنفسی در اکثر اوقات می‌ تواند خطرناک باشد که از علائم هشدار دهنده ی سرطان کبد می‌ باشد .

علائم هشدار دهنده بیماری یا سرطان کبد

۶- تغییر در وزن افراد :

در صورتی که فرد به طور ناگهانی و بدون دلیل خاصی دچار اضافه‌ وزن و یا کم شدن وزن شود ، این تغییر در وزن افراد می‌ تواند از علائم هشدار دهنده ی سرطان کبد باشد و این نشانه یکی از نشانه‌ های رایج و بارز برای پی بردن به سرطان کبد و اقدام کردن در جهت درمان آن باشد .

( در ادامه توصیه می شود مقاله درمان خانگی کبد چرب را مطالعه نمایید )

۷- کم شدن بیش‌ از حد اشتها در افراد:

کم شدن میل به خوردن غذا در افراد می‌ تواند علت یا علت های مختلفی داشته باشد ، اما در بیشتر مواقع کم شدن اشتها به صورت ناگهانی و بدون هیچ دلیل خاصی رخ می دهد ، که این مورد از علائم هشدار دهنده ی سرطان کبد می باشد .

۸- بالا آوردن محتویات معده :

داشتن احساس تهوع به‌ عنوان یک نشانه ی عمومی در اکثر بیماری ها اتفاق می‌ افتد و هنگامی که نه تنها با گذشت زمان و رفته رفته از شدت آن کاسته نشود ، بلکه شدید تر هم شود و در اکثر اوقات فرد این احساس را داشته باشد ، به‌ احتمال فراوان از علائم هشدار دهنده ی سرطان کبد باشد .

۹- بی‌ حال و بی‌ انرژی بودن :

ضعف و ناتوانی یکی دیگر از علائم هشدار دهنده سرطان کبد می باشد که باید جدی گرفته شود . در اکثر مواقع فرد احساس می‌ کند که انرژی کافی و لازم برای انجام امور و کار های روزمره ی خود را ندارد ، این نمونه از بی حال و بی انرژی بودن حتی بعد از استراحت کردن و خوابیدن هم رفع نمی‌ شود ، پس این نمونه از بی حالی و بی‌ انرژی بودن یکی از علائم هشدار دهنده ی سرطان کبد می باشد .

۱۰- بالا رفتن دمای بدن فرد :

بالا رفتن دمای بدن از نشانه‌ هایی است که می‌ توان گفت تقریباً در همه ی بیماری‌ ها رخ می‌ دهد ، بالا رفتن دمای بدن اگر به‌ صورت ادامه‌ دار باشد و با گذشت زمان بهتر نشود به‌ احتمال زیاد از علائم هشدار دهنده ی سرطان کبد می‌ باشد .

( در ادامه توصیه می شود مقاله بیماری کبد در کودکان را مطالعه نمایید )

۱۱. فقر آهن :

از جمله مواردی که می‌ تواند در صورت ابتلا ی فرد به بیماری سرطان کبد به آن اشاره کرد ، اختلال آنمی می‌ باشد ، پس اختلال آنمی از علائم هشدار دهنده‌ ی سرطان کبد می‌ باشد .

۱۲. خونریزی :

پروتئین‌ هایی که در انعقاد خون نقش اساسی و مهمی دارند ، به وسیله ی بافت کبد ساخته می‌ شوند ، پس با به‌ وجود آمدن هر گونه بیماری و اختلال برای بافت کبد باعث می‌ شود که فرد در اکثر اوقات دچار خونریزی شود مثل خون‌ دماغ شدن .

۱۳. بالا رفتن فشار خون :

بالا رفتن فشار خون از دیگر علائم هشدار دهنده سرطان کبد می باشد. با توجه به مختل شدن عملکرد بافت کبد سیستم گردش خون نیز دچار مشکل شده و در نتیجه فشار خون در رگ‌ ها افزایش می‌ یابد و بالا رفتن فشار از علائم هشدار دهنده ی سرطان کبد‌ می باشد ، پس در نتیجه باید به هر کدام از این علائم هشدار دهنده حساس‌ بود و در صورت مشاهده ی آن ها به پزشک متخصص مراجعه‌ کرد .

,

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

سه × دو =

فهرست