تماس
021-66582923

عوارض خانه نشینی در سالمندان همراه با نکات مهم برای مراقبین سالمند

پرستار بیمار, پرستار سالمند, پرستاری در منزل
2 دیدگاه

آیا تدابیری برای عوارض خانه نشینی سالمندان در نظر گرفته اید ؟

برطرف کردن عوارض خانه نشی در سالمند

عوارض خانه نشینی در سالمندان یکی از موارد خطرناک می باشد که در کمین سالمندان قرار گرفته است که حتما سالمندان و مراقبین سالمند باید نسبت به این موضوع مراقب باشند. همانطور که می دایند سالمندی یک پدیده ی طبیعی می باشد که همه افراد باید این دوران را طی نمایند . معمولا در ذهن ما جا افتاده است که بعد از دوران بازنشستگی انسان وارد دوران سالمندی می شود.

انسان وقتی به دوران سالمندی پا می گذارد دچار تغییرات فیزیولوژیک می شود. معمولا روند این تغییرات فیزیولوژیکی در انسانها متفاوت است . به فرض مثال فردی زودتر دچار این تغییرات می شود افرادی هستند که این تغییرات در آنها دیرتر اثر می کند .

هدف ما از ایجاد این مقاله که توسط تیم مراقبت های پرستاری آتیه پرستاران سلامت تهیه شده ، تذکر نسبت به عواقب خانه نشینی و کمک به سالمندان و افرادی که وظیفه خدمات رسانی به سالمندان را برعهده دارند، می باشد. در نتیجه از شما سالمندان و پرستار سالمندان درخواست داریم حتما تا پایان این مبحث ما را همراهی نمایید.

عوارض خانه نشینی در سالمندان :

عوارض خانه نشینی در سالمندان بسیار خطرناک می باشد و خانه نشینی تهدیدی بزرگ برای سالمندان است سالمندانی که بیشتر اوقات خود را در خانه سپری می کنند دچار مشکلاتی مانند افسردگی ، سوء تغذیه ، مشکلات مفصلی ، ناامیدی، بی خوابی و … می شوند . در زیر نمونه ایی از این مشکلات را برای شما به طور مختصر توضیح می دهیم .

 • سوء تغذیه : سالمندانی که خانه نشینی هستند دچار مشکل در تهیه و درست کردن غذا می شوند همچنین کم تحرکی آنها باعث می شود سوخت و ساز بدن کم شده و اشتهای آنها از بین میرود که این باعث می شود به مرور زمان سالمند دچار سوء تغذیه شود . البته داشتن پرستاری برای نگهداری سالمند در منزل می تواند تا حدودی این مشکل را حل کند .چون پرستار منزل می تواند با تهیه و درست کردن غذاهای متنوع و دادن آن به سالمند باعث جلوگیری کردن از سوء تغذیه سالمند شود.
 • افسردگی : یکی دیگر از عوارض خانه نشینی می توان به افسردگی اشاره کرد . وقتی سالمند تنها است و با دیگران رابطه ای ندارد باعث کاهش روحیه او می شود و این کاهش روحیه باعث بوجود آمدن افسردگی در فرد می شود . حتی در مواقعی افسردگی باعث خودکشی فرد می شود . اگرافسردگی به موقع درمان شود باعث جلوگیری از بیماری های سالمند می شود.
 • مشکلات مفصلی : کم تحرکی در سالمندان خانه نشین باعث کاهش قدرت عضلات بدن مخصوصا عضلات پا می شود و این باعث کاهش انعطاف اعضای بدن و خشک شدن مفصل ها می شود . افرادی که در منزل وظیفه ی مراقبت از سالمند را دارند حتما سالمند را تشویق به نرمش و پیاده روی نمایند .

عوارض خانه نشینی در سالمندان در بالا رفتن وزن :

در بالا اشاراتی به عوارض خانه نشینی در سالمندان داشتیم اما به گفته ی کارشناسان آتیه پرستاران سلامت یکی دیگر از این عوارض بالا رفتن وزن سالمند می باشد . وقتی یک سالمند کم تحرک باشد و رژیم غذایی را رعایت نکند باعث چاقی او می شود و به دنبال چاقی مشکلات دیگری هم سالمند دچار آن می شود . پس توصیه می شود به نکات نیز توجه لازم داشته باشند.

 • سعی کنند از غذاهای کم حجم ولی پر انرژی استفاده نمایند.
 • سعی کنند از مواد شیرین و چربی دار کمتر استفاده کنند .
 • به هیچ عنوان بعد از میل کردن غذا ، نخوابند
 • سعی کنند شبها به جای شام از میوه ها و سبزیجات استفاده نمایند.

توصیه های لازم برای دوری از خانه نشین شدن سالمندان :

همانگونه که در بالا اشاره کردیم عوارض خانه نشینی در سالمندان بسیار خطرناک می باشد . که اطرافیان سالمندان حتما باید برای جلوگیری از خانه نشینی سالمند، تدابیری بیاندیشند. یکی از این تدابیر استفاده کردن از یک پرستار منزل برای مراقبت از سالمند شما می باشد. این پرستاران موارد زیر را می توانند به خوبی برای سالمند شما انجام دهند.

 • بردن سالمند به بیرون از منزل . سعی کنید هر طور شده سالمند خود را برای تفریح و پیاده روی به بیرون از منزل ببرند
 • وقتی به مهمانی می روید حتما سعی کنید سالمند را همراه خود ببرید.
 • برای خریدهای منزل سعی کنید سالمند را نیز همراه خود ببرید.
 • سعی کنید محیطی شاد را برای سالمند خود فراهم کنید.
 • درصورتی که به دلیل مشغله ی کاری نمی توانید موارد بالا را برای سالمند خود انجام دهید حتما با استخدام پرستار سالمند در منزل این مشکل را حل نمایید.

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • برخلاف گذشته، امروزه بواسطه تلویزیون و دیگر رسانه های متنوع سرگرم کننده، خانه نشینی قابل تحمل است اما اثار سوء جسمی دارد و توان فعالیت را از فرد میگیرد. این اثر بر کودکان اثر بدتر دارد و زمینه کم تحرکی و تنبلی را فراهم میکند.

  پاسخ
  • مدیر سایت
   آذر 24, 1401 8:33 ق.ظ

   درود بر شما
   بله بنا بر تایید گفته های شما کاربر عزیز، کودکان در معرض خطر کم تحرکی و تنبلی قرار دارند و والدین باید برنامه ای منظم برای فعالیت های جسمی کودکان داشته باشند.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

هشت + بیست =

فهرست