تماس
021-66582923

عوارض خوردن ماهی با شیر یکی از موارد مهمی می باشد که حتما باید توجه لازمی به آن شود. مصرف کردن بعضی از مواد غذایی با هم و همزمان بسیار خطرناک و مشکل‌ ساز می‌باشد و احتمال ایجاد کردن انواع اختلالات و مشکلات را بالا می‌ برد.

در نتیجه همه ی افراد باید آگاهی‌ های لازم و اطلاعات کافی را در این زمینه کسب کنند تا به‌ علت عدم آگاهی و نداشتن اطلاعات درباره ی این مواد غذایی دچار اختلال و بیماری‌ های مختلف نشوند. ما در این مبحث که توسط موسسه پرستاری آتیه پرستاران سلامت انتشار داده شده می خواهیم مشکلات رایج خوردن ماهی با شیر را برای شما عزیزان شرح دهیم.

خوردن ماهی با لبنیات چه مشکلاتی برای قسمت های بدن ایجاد می کند ؟

۱.تحت تاثیر قرار دادن دستگاه عصبی :

ماهی نباید همراه گروه لبنیات مثل شیر ، ماست و دوغ مصرف شود. خوردن ماهی با لبنیاتی مثل شیر می‌ تواند برای فرد عوارض و مشکلات جدی و حادی پیش آورد. عوارض و مشکلاتی که با مصرف کردن ماهی همراه با لبنیاتی مثل شیر ، ماست و دوغ برای فرد ایجاد می‌ شود باعث می‌شود که اعصاب پاراسمپاتیک دچار اختلال شود مثل کند شدن کارکرد سلول های عصبی در افراد می‌ شود.

انواع غذا های دریایی مثل ماهی‌ ها دارای مواد مغذی بسیار زیادی هستند مثل مواد مغذی کلسیم ، پروتئین و انواع ویتامین‌ ها که مصرف کردن غذای دریایی و به خصوص ماهی‌ ها به‌ تنهایی می‌ تواند مواد مغذی که سلول‌ های بدن به آن‌ ها احتیاج دارند را تامین کند. پس دیگر نیازی نیست که همراه آن از مواد غذایی مثل شیر ، ماست و دوغ که منبع کلسیم و مواد پروتئینی می‌ باشند استفاده کرد .

۲. به وجود آمدن مشکل برای دستگاه گوارش :

بنا بر توضیه های مشاوران مراقبت های پرستاری در منزل در موسسه آتیه پرستاران سلامت یکی از مشکلات و عوارض خوردن ماهی با شیر ایجاد مشکل برای دستگاه گوارش می باشد . مشکل و اختلالاتی که در مصرف کردن ماهی با لبنیاتی مثل شیر ، ماست و دوغ ایجاد می‌ کند، سبب مختل کردن و ایجاد مشکل در عملکرد دستگاه گوارش فرد می شود. مثل شکم‌ روش و دل درد و پیچیدن گاز و هوا در داخل روده و معده ی افراد.

۳. ایجاد اختلال در بافت پوست :

میل کردن همزمان انواع ماهی‌ ها و گروه لبنیات مثل شیر ، ماست و دوغ علاوه بر داشتن عارضه و ایجاد کردن اختلالات و مشکلات مختلف برای دستگاه گوارش، برای بافت پوست هم مشکلات و اختلالاتی ایجاد می‌ کند مثل ایجاد شدن حس خارش بر روی سطح پوست، بروز جوش های قرمز رنگ کوچک و تغییر رنگ دادن سطح پوست در برخی قسمت‌ های بدن که بیشتر به رنگ سفید مشاهده می‌ شود. ولی در صورت دیده شدن تغییر رنگ پوست و سفید شدن رنگ آن جای نگرانی وجود ندارد چون این عارضه و مشکل ماندگار و همیشگی نخواهد بود.

( در ادامه توصیه می شود مقاله آیا مصرف ماهی در بارداری مضر است یا مفید؟ را مطالعه نمایید)

خوردن ماهی با شیر چه عوارضی دارد ؟

دیگر مشکلی که میل کردن همزمان غذای دریایی مثل ماهی با انواع لبنیات مثل شیر برای پوست ایجاد می‌ کند می‌ توان به عوض شدن رنگ در سطح پوست در ناحیه ی پاهای فرد اشاره داشت اما این‌ بار به رنگ سفید نیست بلکه سطح پوست پا تیره شده و حتی به رنگ سیاه درمی‌آید. البته این مورد سیاه شدن رنگ فقط روی سطح پوست پاها بروز می‌ کند و این عوض شدن رنگ و تیره شدن سطح پوست در ناحیه ی پاها نیز ماندگار و همیشگی نخواهد بود .

۴. از دست رفتن قدرت تمرکز :

از دیگر عوارض خوردن ماهی با شیر را می توان به ایجاد عدم تمرکز در فرد اشاره کرد. خوردن همزمان ماهی و شیر باعث ایجاد مشکلاتی مثل سر شدن فرد و خواب‌ آلود کردن او می‌ شود پس باید به این نکته توجه داشت که فردی که به‌ طور همزمان از انواع ماهی‌ ها و لبنیات مثل شیر استفاده کرده اقدام به کارهایی که نیاز به تمرکز بالا دارند مثل رانندگی نکند .

۵. افزایش ترشح بزاق دهان:

خوردن همزمان ماهی و شیر ، ساختن مخاط دهان را زمانی‌ که فرد در حالت خواب به سر می‌ برد را زیاد می‌ کند .

۶. ایجاد آلرژی های خطر ناک :

خطرناک‌ ترین و مضر ترین عارضه و مشکلی که مصرف همزمان ماهی با شیر می‌ تواند ایجاد کند برخی حساسیت‌ ها می‌ باشد که در گاهی اوقات و به‌ ندرت می‌ تواند باعث فوت شدن فرد شود. پس باید خیلی به غذایی که مصرف می‌ شود توجه داشت .

( در ادامه توصیه می شود مقاله فواید روغن ماهی برای کودکان را مطالعه نمایید )

مواد خوراکی که می‌ توان با انواع ماهی‌ ها میل کرد چه مواد خوراکی هستند ؟

در بالا به تعدادی از عوارض خوردن ماهی با شیر اشاره کردیم حال می خواهیم به شما بگوییم چه چیزهایی با ماهی بخوریم مفید است. مواد خوراکی که دارای ماده ی ویتامین ث می‌ باشند و بهترین ماده‌ ای که هم حاوی این ویتامین باشد و هم بتوان آن را همزمان با ماهی میل نمود لیموترش و نارنج می‌ باشد. میل کردن همزمان ماهی با لیموترش یا نارنج از این‌ جهت مفید است که ویتامین ث موجود در این مواد باعث دریافت بیشتر مواد مغذی آهن از ماهی شده و آهن بیشتری به بدن می‌ رسد .

آیا خوردن ماهی می تواند برای افراد مضر باشد ؟

ماهی‌ ها علاوه‌ بر خاصیت‌ های بسیار فراوانی که دارند ، یک ضرر هم برای افراد می‌ توانند داشته باشند و آن‌ هم این است که انواع ماهی‌ ها طبع سرد دارند و یکی از عوارض سرد بودن طبع مواد خوراکی ایجاد کردن درد در ناحیه ی شکم و نیز اختلال شکم‌ روش می‌ باشد و همچنین گروه لبنیات مثل شیر ، ماست و دوغ هم طبع سرد دارند پس طبیعی است که با میل کردن همزمان این مواد غذایی که طبع سرد دارند، بدن افراد دچار عارضه و مشکلات متعدد و گوناگونی می‌ شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

چهارده + 12 =

فهرست