تماس
021-66582923

موضوعی که ما قصد داریم امروز راجع به آن صحبت کنیم راه‌ های فعال نگه داشتن مغز می باشد که شما با انجام چند تکنیک ساده می‌ توانید آن را انجام بدهید تا مغز شما فعال و قوی گردد و از بروز بیماری‌ هایی که روی ذهن و حافظه در دوران سالمندی عارض می‌ شود پیشگیری نمایید. همچنین افرادی که وظیفه مراقبت و نگهداری از سالمندان را برعهده دارند می توانند با این روشها از بوجود آمدن آلزایمر در افراد مسن جلوگیری نمایند . پس با ما همراه باشید .

راه های فعال نگه داشتن مغز در منزل :

در زیر راه هایی را برای شما سالمندان شرح داده ایم که می توانید با این روشها مغز

1) انجام ورزش و حرکات بدنی برای جوان و فعال نگه داشتن مغز (Keep the brain young and active) :

طی تحقیقات به دست آمده ورزش کردن می تواند دارای فواید بسیاری برای افراد باشد زیرا بر این عقیده اند که یک بدن سالم و تنومند یک ذهن سالم را به دنبال خواهد داشت انجام پیاده‌ روی می‌ تواند جزو ورزش‌ های باشد که روی ذهن تاثیر مثبتی ایفا می کند سعی کنید در هفته چندین بار آن را انجام بدهید .

۲) زبان دوم یاد بگیرید :

فرا گرفتن زبان دوم در هر سنی می‌ تواند یکی از راه‌ های فعال نگه داشتن مغز محسوب شود این که این مسئله چگونه باعث این روند می شود به درستی معلوم نیست اما تحقیقاتی که روی افراد دو زبانه صورت گرفته است به این نتیجه رسیدند که این افراد آسیب هایی را که ناشی از بروز آلزایمر ،و پیری مغز شکل می‌ گیرد را جبران می کند شما می توانید در کلاس‌ های آموزشی زبان دوم شرکت کنید و مغز خود را فعال نگه دارید .

( در ادامه پیشنهاد می شود مقاله بهترین مواد غذایی برای مغز را مطالعه نمایید )

۳) گوش دادن به موسیقی :

‏گوش دادن به موسیقی در مغز انسان یک قسمت مجزا می باشد که با تکلم و نوشتن فرق می کند افرادی که دچار آلزایمر هستند و یا سکته مغزی کردند و قادر به تکلم نیستند خیلی راحت می‌ توانند ترانه مورد علاقه خود را بخوانند بنابراین موسیقی گوش دادن و حتی نواختن آن کمک شایانی به فعال نگه داشتن مغز می کند .

۴) شعر و یا یک مطلب علمی و مفید را حفظ کنید :

سعی کنید قسمتی از یک شعر و یا مطالب علمی مفیدی را که باعث درگیر شدن ذهن شما می شود را روزانه حفظ نماید و در طول روز آن را بر زبان بیاورید این راه کار می‌ تواند در فعال نگه داشتن مغز بسیار موثر واقع شود .

۵) انجام بازی های مانند شطرنج :

شما برای فعال نگه داشتن مغز خود می توانید به انجام بازی های فردی یا گروهی بپردازید به طور مثال شطرنج بازی کردن یا بازی هایی که به صورت معما انجام می شود می تواند مغز را به چالش بکشاند از این رو بسیار مفید می باشد .

۶ ) مطالعه کردن :

کتاب خوانی به صورت حضوری در کتابخانه ها و منزل و یا به صورت آنلاین می تواند باعث تقویت ذهن شما گردد سعی کنید صرفاً به آن کتا ب‌هایی که علاقمند هستید و همیشه از آن ها استفاده می کنید ذهن خود را متمرکز نکنید و کتاب‌ هایی را که متفاوت با علاقه شما هستند را نیز مورد مطالعه قرار دهید و در مورد آن با دیگران به بحث بپردازید .

( در ادامه توصیه می شود مقاله مزیت کتاب خواندن و تاثیر آن بر مغز را مطالعه نمایید )

راه های فعال نگه داشتن مغز - راه های جوان و فعال نگه داشتن مغز

۷) حل جدول :

حل کردن جدول ، معما و بازی‌ های پازل می‌ تواند ما را به چالش بکشد و جز راه های فعال نگه داشتن مغز می‌ باشد.

۸) مسافرت بروید :

زمانی که به مسافرت می روید و از منظره های دور و اطراف لذت می برید و با شرایط جدید رو برو می شوید ذهن شما نا خودآگاه درگیر آن ها خواهد شد و استرس را از شما دور می کند و خود این عامل ارتباط مستقیمی با فاصله گرفتن با فراموشی و آلزایمر در افراد پیدا می‌ کند .

9) برای حساب و کتاب از ماشین حساب استفاده نکنید :

یکی دیگر از راه های فعال نگه داشتن مغز این است که زمانی که قصد دارید چیزی را محاسبه کنید از ذهن خود استفاده کنید و به سمت ماشین حساب نروید محاسبات و ریاضی می تواند روی ذهن تاثیر مثبت ایجاد کند .

10) تدریس نماید :

سعی کنید به بچه های دوران ابتدایی یا راهنمایی مطالبی را یاد بدهید زمانی که می خواهید آن را مرور کنید می‌دتوانید با صدای بلند برای آن ها توضیح دهید و خود شما آن را نیز بهتر یاد بگیرید .

۱۱) فعالیت های اجتماعی داشته باشید :

سعی کنید وقت خود را با دیگران سپری کنید و در مورد مسائل متفاوت از جمله ورزش ، مسائل سیاسی ، و غیر با دیگران صحبت کنید و با افراد خانواده خود بگو بخند داشته باشید زیرا خنده برای تقویت قلب و بسیار موثر می باشد این راه کار نیز جزو فعال نگهداشتن مغز می باشد که می توانید به راحتی از آن بهره ببرید .

۱۲ ) داوطلب شوید :

شما می توانید به صورت هفتگی برای انجام کار هایی داوطلب شوید انجام کارهای داوطلبانه می تواند جز کار هایی باشد که باعث شود توانایی‌ ها و قابلیت‌ های خود را برای دیگران به نمایش بگذارید تا دیگران نیز بتوانند از آن بهره‌مند شوند این راه کار نیز تأثیر مثبتی بر فعالیت مغز می‌گذرد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

چهار × 4 =

مشاوره ارائه دهنده خدمات پرستاری - راه های جوان و فعال نگه داشتن مغز
فهرست