تماس
021-66582923
قطره بینی برای نوزاد

آیا قطره بینی برای نوزاد ضرر دارد ؟

معروف ترین قطره بینی برای نوزاد ، قطره ی سدیم کلراید نام دارد. این قطره از محلول آب و نمک تشکیل شده‌ است و به وسیله ی مرطوب کردن بینی از خشک شدن بینی جلوگیری می‌ کند ، در گاهی اوقات نوزاد به بیماری‌ های فصلی مانند سرما خوردگی مبتلا می‌ شود و یا دچار حساسیت می‌ شود که ممکن است در این شرایط به‌ احتمال بسیار فراوان بینی نوزاد دچار گرفتگی و خشکی شود که در این وضعیت پدر یا مادر برای مرطوب کردن و برطرف کردن خشکی بینی که موجب آزار و اذیت نوزاد شده از قطره بینی که سدیم کلراید نام دارد استفاده می‌ کنند .

به چه دلیل پدر و مادر باید از قطره ی بینی برای نوزاد استفاده کنند ؟

به این دلیل که کودکی که تازه‌ متولد شده توانایی نفس‌ کشیدن از راه دهان را ندارد و تنها به وسیله ی بینی خود عمل تنفس را انجام می‌ دهد و با گرفتگی و خشکی بینی، نوزاد به‌ سختی و دشواری تنفس می‌ کند. باید توجه داشت که پدر و مادر به‌ هیچ‌ عنوان نباید از گوش‌ پاک‌کن یا مثل آن برای رفع کردن گرفتگی و خشکی بینی نوزاد استفاده کنند چون بینی نوزاد بسیار ضعیف و حساس می‌ باشد و این کار ممکن است به‌ احتمال بسیار فراوان باعث وارد شدن صدمه به بینی نوزاد شود. متداول‌ ترین و رایج‌ ترین قطره ی بینی که برای کودکان تازه‌ متولد شده استفاده می‌ شود قطره ی سدیم کلراید ۶۵ درصد می‌ باشد .

فواید و مزایای قطره بینی یا قطره ی سدیم کلراید برای نوزادان :

فایده و مزایای اساسی قطره بینی برای نوزاد این است که باعث می شود که کانال‌ هایی که در بینی نوزاد دچار گرفتگی شده‌ است باز شوند. استفاده از قطره ی بینی می‌ تواند مخاطی را که در قسمت‌ های عقبی بینی وجود دارد را نرم کرده و نرم شدن مخاط باعث می‌ شود که خود به‌ خود به سمت جلو بینی حرکت کرده و این وضعیت به روند بهبود یافتن گرفتگی و خشکی بینی کمک زیادی می‌ کند.

قطره ی بینی به نوزاد کمک می‌ کند که رطوبت بینی نوزاد در حد نرمال نگه‌ داشته شود و کمتر از قبل دچار گرفتگی و خشکی شود. علاوه‌ بر این فایده‌ ها و مزایا ، قطره ی سدیم کلراید باعث می‌ شود که التهاب در بینی که به وسیله خشکی و عدم رطوبت به‌ وجود آمده است برطرف شود .

( در ادامه توصیه می شود مقاله 15 نکته مراقبت از نوزاد تازه متولد شده را مطالعه نمایید )

آیا قطره بینی برای نوزاد ضرر دارد ؟

طریقه ی استفاده کردن از قطره ی بینی :

زمانی‌ که نوزاد به برخی از بیماری‌ های فصلی مثل آنفولانزا ، سرما خوردگی و یا به انواع حساسیت‌ ها و آلرژی‌ ها مبتلا می‌ شود که از عوارض و نشانه‌ های ابتدایی ابتلا به این بیماری‌ ها گرفتگی بینی و خشک شدن آن در نوزاد می‌ باشد و در صورت رخ دادن این وضعیت بهتر است والدین و یا پرستار نوزاد برای برطرف کردن گرفتگی و خشکی بینی نوزاد از قطره‌ ی بینی استفاده کند و برای استفاده کردن از این قطره باید طریقه ی استفاده از آن را بدانند که شامل :

  • قبل از استفاده قطره بینی برای نوزاد باید دست‌ ها را ضدعفونی کرد تا اگر میکروب و یا ویروسی در دست ها وجود دارد از بین رود و به بدن نوزاد منتقل نشود .
  • در هنگام تهیه کردن قطره ی بینی سدیم کلراید حتما باید به تاریخ انقضای آن دقت کرد .
  • بهتر است در زمان استفاده از قطره ی بینی سدیم کلراید نوزاد به گونه‌ ای خوابانده شود که بتوان آن را تکان داد. انجام دادن این کار استفاده از قطره ی سدیم کلراید را برای نوزاد آسان‌ تر می‌ کند .

( در ادامه توصیه می شود مقاله درمان زردی نوزاد با مراقبت های خانگی را مطالعه نمایید )

  • قبل از استفاده کردن از قطره ی بینی باید توجه داشت که اگر بینی نوزاد به‌ طور کامل دچار انسداد شده باشد ابتدا باید مخاطی را که سبب مسدود شدن بینی نوزاد شده را تخلیه کرد و سپس اقدام به استفاده از قطره ی بینی برای نوزاد کرد .
  • برای برطرف کردن خشکی و رفع کردن انسداد بینی نوزاد و نیز به تعادل رساندن و تنظیم کردن رطوبت بینی نوزاد تقریباً بین ۱ الی ۲ قطره کافی می‌ باشد .
  • زمانی‌ که فرد می‌ خواهد این یک یا دو قطره را در درون بینی نوزاد بریزد بهتر است سر نوزاد را خم کرده تا راحت‌ تر و بهتر قطره به بینی نوزاد وارد شود .
  • زمانی‌ که قطره وارد بینی نوزاد شد باید برای مدت چند دقیقه در حالت خوابیده بماند تا قطره‌ ها کاملا وارد بینی شوند.
  • بهتر است از قطره ی بینی سدیم کلراید در طول ۲۴ ساعت حداکثر ۴ مرتبه برای نوزاد استفاده کرد .

آیا قطره ی بینی برای نوزاد ضرر دارد ؟

در زمان و شرایطی که همه ی نکات بهداشتی قبل و در حین استفاده از قطره بینی برای نوزاد و نحوه ی صحیح استفاده از آن مورد توجه قرار گرفته شود، می‌ توان گفت که استفاده از قطره بینی سدیم کلراید هیچ‌ گونه ضرر و خطری برای نوزاد به‌ همراه ندارد مگر در مواردی خاص که احتمال رخ داد آن بسیار کم خواهد بود.

اما اگر در مصرف کردن قطره ی بینی سدیم کلراید برای نوازد زیاده‌ روی شود عوارضی را برای نوزاد به‌ همراه می‌ آورد ، مانند: سرفه کردن ، عطسه کردن و خشک شدن بیش‌ ازحد بینی که در صورت مشاهده هر یک از این عوامل پدر یا مادر باید او را نزد پزشک ببرند و علاوه‌ بر این علائم ، نشانه‌ های جدی‌ تری نیز در برخی نوزادان ایجاد می‌ شود مثل نامنظم شدن ضربان قلب ، عرق کردن بیش‌ ازحد طبیعی و اختلال در خواب.

, ,

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

3 − یک =

فهرست