تماس
021-66582923
لرزش چانه در سالمندان و راه های درمان آن با مراقبت در منزل

علت لرزش چانه در سالمندان و راه های درمان

با بالارفتن سن تغییرات و اتفاقاتی در بدن رخ می دهد که می تواند نشانه ای از بروز نوعی مشکل یا بیماری خاص باشد مثلا عده‌ای از ما فکر می کنیم با پیر شدن و پا به سن گذاشتن ، لرزش دستها ، بازوها و سایر نقاط بدن ، امری طبیعی است اما اینگونه نیست ، بروز لرزش خصوصاً لرزش چانه در سالمندان نشانه ای از وجود بیماری های جدی و متفاوت است .

هدف ما کارشناسان بخش سلامت در دفتر پرستاری آتیه پرستاران سلامت از ایجاد این مقاله آموزشی ، آشنا کردن سالمندان و اطرافیان سالمندی که وظیفه مراقبت و پرستاری از سالمند را برعهده دارند ، می باشد. پس اگر مراقب و پرستار سالمند هستید بهتر است علت و راه های درمان لرزش چانه در سالمندان را حتما بدانید. با ما همراه باشید.

تعریف کلی لرزش

حرکات غیر ارادی و پاتولوژیک هستند که در ماهیچه های بدن دیده می‌شود و می‌تواند به صورت ریتمیک و دارای نوسان باشند .

در قسمت‌های مختلفی از بدن مانند: دست‌ها ،بازوها، سر ،صورت ،چانه، تارهای صوتی، پاها و یا بالا تنه می تواند بروز کند و نمایان باشد که همه این ها نشان دهنده یک اختلال عصبی در بدن است .از معروف‌ترین این لرزش ها ، لرزش چانه در سالمندان است با لرزیدن فک و چانه دندان ها به یکدیگر می خورند .در اصطلاح به این نوع لرزش ها ، لقوه می گویند .

علت بروز لرزش چانه در سالمندان

به طور کلی لرزش و لقوه ، می تواند نشانه ای از وجود یک بیماری با منشأ عصبی باشد که با مراجعه به متخصص مغز و اعصاب نوع آن تشخیص داده می شود نوع بیماری ایجاد شده بسته به آسیب وارده به قسمت های مختلف مغز و اعصاب دارد، البته موارد ذکر شده از مشکلات بزرگسالان است .

 • صدمه به بخش های کنترل کننده ماهیچه در مغز و اعصاب : بیماری‌هایی مانند، ام‌اس، سکته مغزی ،ضربه مغزی، بیماری های مزمن کلیه و برخی بیماری‌های عصبی دیگر .
 • صدمه به قسمت هایی از ساقه مغز و مخچه : مانند بیماری پارکینسون
 • عواملی مانند مصرف برخی از داروها :مانند آمفتامین، کوکائین ،کافئین و غیره نیز می توانند باعث ایجاد لرزش شوند .
 • مصرف الکل زیاد
 • مسمومیت بر اثر جیوه
 • ترک مواد مخدر و الکل
 • کمبود برخی ویتامین ها مانند ویتامین B
 • کمبود مواد مغذی مانند: منیزیم یا تیامین
 • افزایش استرس
 • وجود مشکلات ژنتیکی و ارثی

آشنایی با رایج ترین بیماری با علامت لرزش چانه در سالمندان

پارکینسون بیماری است که یکی از علائم اصلی آن لرزش اعضای بدن و چانه است این بیماری یک بیماری نورولوژیکال است و مستقیماً به مغز و سیستم عصبی تاثیر دارد و به علت کاهش تولید دوپامین در بدن ایجاد می شود. دوپامین یک واسطه عصبی ،شیمیایی است که به انتقال پیام از سلول‌های عصبی به اندام ها کمک می کند و کمبود آن باعث بروز لرزش و اختلال در حرکات بدن است . اختلالاتی مانند : کندی حرکات ، لرزش ، سفتی در حرکات ، حالت ماسک و بی روحی صورت .

جهت تشخیص علت اصلی لرزش چانه در سالمندان چه باید کرد؟

با مراجعه به متخصص مغز و اعصاب و انجام آزمایشات، معاینات و برخی تست ها پزشک به علت اصلی پی برده  و راهکارهای درمانی ارائه خواهد داد .

ویژگی و مشکلات لرزش چانه در سالمندان

 • این نوع لرزش مانند لرزیدن بر اثر سرما است اما کمی کندتر .
 • با انجام حرکاتی مانند جویدن غذا لرزش مشاهده نمی‌شود .
 • در صورت شدت یافتن لرزش دندان ها به یکدیگر برخورد می‌کند و باعث آزار شخص می‌شود .
 • در شرایط پر استرس لرزش شدید تر می شود .
 • بروز مشکل در هنگام تغذیه و بلعیدن غذا
 • مشکل در تکلم

چه عواملی می‌تواند باعث شدت لرزش چانه درسالمندان شود؟

1) خوردن برخی داروهای آرام بخش ،ضد افسردگی و غیره

۲) ایجاد شرایط پر استرس

۳) حالت استراحت

علل و درمان لرزش چانه سالمندان در منزل

بنا بر توصیه کارشناسان مرکز پرستاری آتیه پرستاران سلامت، اگر مسئولیت خدمات مراقبت و پرستاری از سالمندان را برعهده دارید حتما برای پیشگیری و بهبود لرزش چانه در سالمندان به نکات مهم که در زیر شرح داده ایم توجه ویژه ای داشته باشند. این نکات مهم شامل:

▪︎غلبه صفرا :

اگر لرزش ایجاد شده به صورت آنی و فقط یکبار دیده شود، نشانه غلبه صفرا در بدن شخص است در نتیجه به مراقبین و پرستار سالمند در منزل توصیه می شود که روزانه چندین بار ماساژ ملاج سر با روغن بنفشه را حتما برای سالمند انجام دهند و خوردن برخی مواد شور و یا ادویه های تند و خوراکی هایی با طبع گرم و خشک نیز باید پرهیز شود .

▪︎غلبه بلغم :

لرزشی که به صورت ماندگار و طولانی مدت ایجاد شده باشد بر اثر سردی و غلبه بلغم در بدن است که در این صورت به مراقبین و پرستار منزل ماساژ سر با روغن اسطوخودوس توصیه شده و حتی مصرف دمنوش آن به اندازه روزی سه بار می تواند تاثیر بسزایی داشته باشد و منع غذایی در این مورد دوری و پرهیز از مواد با طبع سرد و تر است مانند : انواع لبنیات و آب یخ .خوردن شیر و عسل ، شیره ارده مفید هستند و پیاده‌روی نیز می تواند بسیار تاثیرگذار باشد .

توصیه کلی در طب سنتی :

از آنجایی که بیشتر پایانه های عصبی در کف پا هستند لذا گرم نگه داشتن و ماساژ کف پا می تواند باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شود و از بروز انواع لرزش جلوگیری کند .

روش های درمان لرزش چانه در سالمندان

 • دارو درمانی توسط داروی ال _دوپا یا داروهای دیگر از خانواده آگونیست دوپامین تاثیر زیادی بر روی درمان لرزش فرد نخواهد داشت و فقط کمی از کندی حرکات او را جبران می کند .
 • از آنجا که افزایش استرس باعث تشدید لرزش می شود نتیجه می گیریم کمک به کاهش شرایط استرس زا یکی از راه‌های درمانی است .
 • انجام نوعی جراحی مغزی به نام تحریک عمقی مغز که توسط جایگزینی الکترودهای خاص در مغز انجام می‌شود و باعث انتقال جریان های کوتاه الکتریکی به بافت مغزی می شود ؛ اما برای همه افراد توصیه نمی شود زیرا با خطرات خاص خود همراه است .
 • انجام درمان، زبان_ گفتاری ، که از آن به درمان فیزیکی نیز یاد می‌شود و کمک به تقویت عضلات و تشویق به انجام حرکات بیشتر از وظایف یک زبان _گفتار است .

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

پنج × چهار =

فهرست