مراقبت از بیمار در منزل | مرکز پرستاری در منزل تهران

پرستار بیمار, پرستار سالمند, پرستار منزل
بدون دیدگاه

مراقبت از بیمار در منزل به صورت شبانه روزی با پرستاران مجرب و حرفه ای

مراقبت از بیماران در منزل

” مراقبت از بیمار در منزل ” وقتی یکی از اعضای خانواده بیمار می شود برای تمام اعضای خانواده نگرانی به وجود می آید که باعث می شود بیمار نیز دچار تضعیف روحیه شود و برای بیمار چنین شرایطی خوب نیست . بردن به بیمارستان و نگهداری از بیمار خود امری ریسکی محسوب می شود چون علیرغم هزینه در رفت آمد، خطرات ویروسی و عفونی در بیمارستان یا مراکز درمانی می تواند برای بیمارخطرناک باشد .

مراقبت و پرستاری در منزل از بیمار می تواند بهترین گزینه باشد تا دیگر اعضای خانواده به دلیل مشکلات و کارهایی که دارند نگران مراقبت و پرستاری از بیمار عزیزشان نباشند و بتوانند بهترین خدمات مراقبت و پرستاری را برای بیماران عزیزشان در خانه دریافت کنند . از این رو بیمار نیز علاقه به نگهداری در خانه دارد زیرا هم احساس تنهایی و خستگی در آن شکل نمی گیرد و هم روند درمان او به خوبی پیش می رود و باعث می شود بیمار از لحاظ روحی و روانی در شرایط خوبی قرار بگیرد.

مراقبت از بیمار سالمند در منزل :

انسان ها وقی وارد دوران سالمندی می شوند زندگی شان دچار تغییرات چشمگیری می شود . حساس بودن ، دل نازکی ، ضعف و تحلیل بدن از خصوصیاتی می باشد که یک سالمند با آن روبرو می شود . در این میان محبت کردن افراد خانواده به سالمند و صمیمیتی که با سالمند دارند می تواند به بهبود حال عمومی سالمند بیانجامد و احساس آرامش را به سالمند هدیه شود.

سالمندانی وجود دارند که از سلامت جسمی و روحی برخوردار نیستند و با بیماری های متعددی که در دوران سالمندی گریبانگیرشان می شود درگیر می باشند . مراقبت از بیماران سالمند خود به مساله ای مهم برای خانواده های آنها تبدیل شده است زیرا وقت و زمان کافی را برای رسیدگی از عزیزان سالمندشان ندارند و این خود به چالشی برای خانواده ها تبدیل شده است . وقتی که خانواده ها توان رسیدگی به سالمند را ندارند بهترین گزینه برایشان به کارگیری پرستار سالمند مریض در منزل می باشد .

اعزام پرستار برای بیماران بستری در منزل با متخصص ترین کادر درمانی

مراقبت از بیمار در منزل برای سالمند :

پرستاری و نگهداری از سالمند توسط پرستار سالمند در منزل شرایطی دارد که یک فردی که وظیفه مراقبت از بیمار در منزل را برعهده دارد باید به خوبی عهده دار چنین مسئولیتی باشد و بتواند با مهارتی که در این زمینه دارد بیمار و خانواده را راضی نگه دارد .

 • داشتن رابطه عمیق و صمیمی با سالمند مریض
 • به وجود آوردن بستری امن و آرام برای بیمار سالمند و خانواده اش
 • آراسته بودن و مرتب بون
 • نظم و پشتکار داشتن در انجام وظایفی که مربوط به اوست
 • تخصص و مهارت کافی در امر پرستاری از سالمند مریض در منزل
 • تهیه و دادن غذا و دارو به سالمند در زمان مشخص شده
 • نظافت و شستشوی سالمند، شستشوی لباس های کثیف سالمند و کمک به سالمند در پوشیدن لباس هایش
 • تکان دادن و جابجایی سالمند بیمار اگر بیمار خودش توان انجام این کارها را نداشته باشد .
 • تهیه و تنظیم برنامه مناسب برای اوقات فراقت یا سرگرمی سالمند (Elderly entertainment) بیمار که خود در روند بهبودی بیمار نقش بسزایی دارد .

مراقبت از بیمار در منزل و نقش روابط پرستار با خانواده بیمار :

روند موفقیت یک پرستار بیمار در منزل به دو بخش تقسیم می شود که می توان به سالمند و خانواده سالمند اشاره کرد :

وظایفی را که یک پرستار مراقبت از بیمار در منزل در قبال بیمار باید انجام دهد مشخص بوده و باید آن وظایف را به روش درست برای بیمار انجام دهد . اما رابطه داشتن با خانواده بیمار خود نیز بسیار مهم می باشد و بخشی از پروسه درمان بیمار محسوب می شود . یک پرستار سالمند در منزل می تواند مسئولیتی را که به او محول شده خوب و با کیفیت انجام دهد که بتواند رابطه قوی و محکم با خانواده سالمند بیمار داشته باشد و صمیمت و امنیت را بین خود و خانواده بیمار سالمند ایجاد کند .

داشتن برنامه روزانه توسط پرستار سالمند مریض خود امری مهم تلقی می شود . او می تواند این برنامه را با خانواده سالمند مرور کرده و روند رضایت آنها را جویا باشد . وقتی خانواده سالمند رابطه خوبی با پرستار سالمند داشته باشد در حفظ روحیه و احساس خوشایندی که به سالمند دست می دهد نقش مهمی دارد .

مثلا اگر پرستار سالمند مریض ، برنامه ای برای بیرون بردن سالمند مریض داشته باشد باید این برنامه را با خانواده سالمند در میان بگذارد و آنان نیز از این کار با خبر باشند تا مشکلی به وجود نیاید . همیشه کارهای تیمی بهترین نتیجه را به دنبال خواهد داشت و به پروسه درمان سالمند کمک شایانی می شود . این کار تیمی از خانواده سالمند ، مراقب سالمند و سالمند بیمار تشکیل شده است . یک مراقب سالمند بیمار در منزل نقش مهم و کلیدی در به وجود آمدن این بستر دارد و با تجربه که در کارنامه خود دارد می تواند به خوبی و با اطمینان این بستر را مهیا سازد .

مراقبت از بیماران در خانه

مراقبت از بیمار کودک در منزل :

جنب و جوش و بازی کردن کودکان در منزل همیشه باعث نشاط و خوشحالی پدر و مادران بوده و احساسی را در آنان به وجود می آورد که کودکان سالم و بشاش دارند و این بهترین خبر برای پدر و مادران می باشد که کودکانشان همیشه سالم و سلامت باشند . اما گاهی کودکان دچار بیماری شده و خانواده را درغم و اندوهی فرو می برد که بسیار برای پدر و مادر سخت می باشد . با پیشرفت تکنولوژی و علم پزشکی این نگرانی التیام یافته و پدر و مادران عزیز می توانند که در منزل از کودک عزیزشان به خوبی مراقبت و نگهداری کنند .

بعضی از والدین خود وقت کافی ندارند تا بتوانند از کودکان دلبندشان مراقبت و پرستاری کنند و می توانند با به خدمت گرفتن یک مراقب بیمار کودک در منزل این نگرانی را از بین ببرند و با کیفیت خدماتی که پرستار کودک در منزل برای بهبودی حال کودکان فراهم می سازند، می توانند شما خانواده های عزیز را از این نگرانی و استرس دور کنند و احساس خوبی را در منزل برای شما مهیا سازند . مراقب از کودک بیمار در منزل با توجه به توانی که در پرستاری و نگهداری از کودک دارد، می تواند در منزل و در کنار شما به روند درمان کودک دلبندتان بپردازد و شاهد خواهید بود که روز به روز حال کودک عزیزتان روبه بهتر شدن می رود .

چند نمونه از وظایف مراقب بیمار کودک در منزل :

 • تابع قوانین بوده و همیشه با والدین کودک بیمار و پزشک معالج در ارتباط باشد.
 • درست کردن به موقع غذا و دادن آن به کودک بیمار
 • در زمان مناسب و تعیین شده داروی کودک را که پزشک تجویز کرده ، به کودک بدهد .
 • داشتن رابطه عاطفی و صمیمی با کودک بیمار ، تا کودک وقتی که والدین کنارش نیستند دوری آنها را کمتر احساس کند.
 • شستشوی لباس های کودک ، استحمام کودک ، انجام امور نظافتی کودک ، کمک دادن به کودک در انجام کارهایی که قادر به انجامشان نیستند ، مثلا غذا خوردن ، لباس پوشیدن ، شانه زدن به موهای کودک و …
 • داشتن تخصص و تجربه کافی در پرستاری از کودکان
 • تعیین کردن اوقات فراقت با هماهنگی خانواده ، تشویق کودک برای بازی کردن با وسایل آموزشی و سرگرمی ، کتاب خواندن برای کودک

مراقبت و نگهداری از بیماران زخم بستری ، سکته مغزی ، قطع نخاعی ، پارکینسونی و …

مراقبت از بیمار در منزل برای زخم بستری ها :

در این میان بیمارانی اعم از سالمند و کودک وجود دارند که قادر نیستند کارهای خود را ( تقریبا تمام کارها ) انجام دهند و نیاز به مراقبت و پرستاری همیشگی دارند . گاهی خانوادها به دلایلی که می توان نبودن وقت کافی یا زمان نداشتن و یا نا آشنا بودن و تخصص نداشتن در انجام کارهای بیماران زخم بستری خود، قادر نخواهند بود که از عزیزانشان مراقبت و نگهداری کنند. استفاده از خدمات مراقبت از بیمار زخم بستری در منزل باعث می شود که خانواده ها با خیال راحت شاهد ارائه بهترین کیفیت مراقبت و نگهداری از بیمارشان باشند . پرستاران و مراقبان رخم بستری با توجه به تخصص خود وظایفی دارند که در زیر به آنها اشاره می کنیم .

 • غذا دادن روی تخت به بیمار زخم بستری ( اگر بیمار قادر نباشد غذا بخورد مراقب باید به او غذا بدهد )
 • تکان دادن بدن و ماساژ عضلات بیمارانی که قادر نخواهند بود بدنشان را تکان دهند .
 • دادن داروی تجویز شده به بیمار
 • داشتن تخصص لازم در امور مراقبت از بیماران زخم بستری
 • انجام کارهای آموزشی و سرگرمی برای بیمار، کتاب خواندن ، انجام بازیهای فکری یا کامپیوتری

خدمات مراقبت از بیمار در منزل برای بیماران زخم بستری و کلیه ی بیماران توسط پرستار در منزل

موسسه پرستاری آتیه پرستاران سلامت

, , , , , , , , , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

یک × دو =

فهرست