مراقبت از بیمار در منزل | مرکز پرستاری در منزل تهران

پرستار بیمار, پرستار سالمند, پرستار منزل
بدون دیدگاه
مراقبت از بیماران در منزل

” مراقبت از بیمار در منزل ” وقتی یکی از اعضای خانواده بیمار می شود برای تمام اعضای خانواده نگرانی به وجود می آید که باعث می شود بیمار نیز دچار تضعیف روحیه شود و برای بیمار چنین شرایطی خوب نیست . بردن به بیمارستان و نگهداری از بیمار خود امری ریسکی محسوب می شود چون علیرغم هزینه در رفت آمد، خطرات ویروسی و عفونی در بیمارستان یا مراکز درمانی می تواند برای بیمارخطرناک باشد .

مراقبت و پرستاری در منزل از بیمار می تواند بهترین گزینه باشد تا دیگر اعضای خانواده به دلیل مشکلات و کارهایی که دارند نگران مراقبت و پرستاری از بیمار عزیزشان نباشند و بتوانند بهترین خدمات مراقبت و پرستاری را برای بیماران عزیزشان در خانه دریافت کنند . از این رو بیمار نیز علاقه به نگهداری در خانه دارد زیرا هم احساس تنهایی و خستگی در آن شکل نمی گیرد و هم روند درمان او به خوبی پیش می رود و باعث می شود بیمار از لحاظ روحی و روانی در شرایط خوبی قرار بگیرد.

مراقبت از بیمار سالمند در منزل :

انسان ها وقی وارد دوران سالمندی می شوند زندگی شان دچار تغییرات چشمگیری می شود . حساس بودن ، دل نازکی ، ضعف و تحلیل بدن از خصوصیاتی می باشد که یک سالمند با آن روبرو می شود . در این میان محبت کردن افراد خانواده به سالمند و صمیمیتی که با سالمند دارند می تواند به بهبود حال عمومی سالمند بیانجامد و احساس آرامش را به سالمند هدیه شود.

سالمندانی وجود دارند که از سلامت جسمی و روحی برخوردار نیستند و با بیماری های متعددی که در دوران سالمندی گریبانگیرشان می شود درگیر می باشند . مراقبت از بیماران سالمند خود به مساله ای مهم برای خانواده های آنها تبدیل شده است زیرا وقت و زمان کافی را برای رسیدگی از عزیزان سالمندشان ندارند و این خود به چالشی برای خانواده ها تبدیل شده است . وقتی که خانواده ها توان رسیدگی به سالمند را ندارند بهترین گزینه برایشان استخدام پرستار برای بیمار سالمندشان می باشد.

مراقبت از بیمار در منزل برای افراد مسن :

یک فردی که وظیفه مراقبت از بیمار در منزل را برعهده دارد باید به خوبی عهده دار چنین مسئولیتی باشد و بتواند با مهارتی که در این زمینه دارد بیمار و خانواده را راضی نگه دارد .

 • داشتن رابطه عمیق و صمیمی با سالمند مریض
 • به وجود آوردن بستری امن و آرام برای بیمار سالمند و خانواده اش
 • آراسته بودن و مرتب بون
 • نظم و پشتکار داشتن در انجام وظایفی که مربوط به اوست
 • تخصص و مهارت کافی در امر پرستاری از سالمند مریض در منزل
 • تهیه و دادن غذا و دارو به سالمند در زمان مشخص شده
 • نظافت و شستشوی سالمند، شستشوی لباس های کثیف سالمند و کمک به سالمند در پوشیدن لباس هایش
 • تکان دادن و جابجایی سالمند بیمار اگر بیمار خودش توان انجام این کارها را نداشته باشد .
 • تهیه و تنظیم برنامه مناسب برای اوقات فراقت یا سرگرمی سالمند (Elderly entertainment) بیمار که خود در روند بهبودی بیمار نقش بسزایی دارد .

نقش روابط پرستار با خانواده بیمار :

روند موفقیت یک پرستار بیمار در منزل به دو بخش تقسیم می شود که می توان به سالمند و خانواده سالمند اشاره کرد :

وظایفی را که یک پرستار مراقبت از بیمار در منزل در قبال بیمار باید انجام دهد مشخص بوده و باید آن وظایف را به روش درست برای بیمار انجام دهد . اما رابطه داشتن با خانواده بیمار خود نیز بسیار مهم می باشد و بخشی از پروسه درمان بیمار محسوب می شود . یک پرستار سالمند در منزل می تواند مسئولیتی را که به او محول شده خوب و با کیفیت انجام دهد که بتواند رابطه قوی و محکم با خانواده سالمند بیمار داشته باشد و صمیمت و امنیت را بین خود و خانواده بیمار سالمند ایجاد کند .

داشتن برنامه روزانه توسط پرستار سالمند مریض خود امری مهم تلقی می شود . او می تواند این برنامه را با خانواده سالمند مرور کرده و روند رضایت آنها را جویا باشد . وقتی خانواده سالمند رابطه خوبی با پرستار سالمند داشته باشد در حفظ روحیه و احساس خوشایندی که به سالمند دست می دهد نقش مهمی دارد .

مثلا اگر پرستار سالمند مریض ، برنامه ای برای بیرون بردن سالمند مریض داشته باشد باید این برنامه را با خانواده سالمند در میان بگذارد و آنان نیز از این کار با خبر باشند تا مشکلی به وجود نیاید . همیشه کارهای تیمی بهترین نتیجه را به دنبال خواهد داشت و به پروسه درمان سالمند کمک شایانی می شود . این کار تیمی از خانواده سالمند ، مراقب سالمند و سالمند بیمار تشکیل شده است . یک مراقب سالمند بیمار در منزل نقش مهم و کلیدی در به وجود آمدن این بستر دارد و با تجربه که در کارنامه خود دارد می تواند به خوبی و با اطمینان این بستر را مهیا سازد .

مراقبت از بیماران در خانه

مراقبت از بیمار کودک در منزل :

جنب و جوش و بازی کردن کودکان در منزل همیشه باعث نشاط و خوشحالی پدر و مادران بوده و احساسی را در آنان به وجود می آورد که کودکان سالم و بشاش دارند و این بهترین خبر برای پدر و مادران می باشد که کودکانشان همیشه سالم و سلامت باشند . اما گاهی کودکان دچار بیماری شده و خانواده را درغم و اندوهی فرو می برد که بسیار برای پدر و مادر سخت می باشد . با پیشرفت تکنولوژی و علم پزشکی این نگرانی التیام یافته و پدر و مادران عزیز می توانند که در منزل از کودک عزیزشان به خوبی مراقبت و نگهداری کنند .

بعضی از والدین خود وقت کافی ندارند تا بتوانند از کودکان دلبندشان مراقبت و پرستاری کنند و می توانند با به خدمت گرفتن یک مراقب بیمار کودک در منزل این نگرانی را از بین ببرند و با کیفیت خدماتی که پرستار کودک در منزل برای بهبودی حال کودکان فراهم می سازند، می توانند شما خانواده های عزیز را از این نگرانی و استرس دور کنند و احساس خوبی را در منزل برای شما مهیا سازند . مراقب از کودک بیمار در منزل با توجه به توانی که در پرستاری و نگهداری از کودک دارد، می تواند در منزل و در کنار شما به روند درمان کودک دلبندتان بپردازد و شاهد خواهید بود که روز به روز حال کودک عزیزتان روبه بهتر شدن می رود .

چند نمونه از وظایف مراقب بیمار کودک در منزل :

 • تابع قوانین بوده و همیشه با والدین کودک بیمار و پزشک معالج در ارتباط باشد.
 • درست کردن به موقع غذا و دادن آن به کودک بیمار
 • در زمان مناسب و تعیین شده داروی کودک را که پزشک تجویز کرده ، به کودک بدهد .
 • داشتن رابطه عاطفی و صمیمی با کودک بیمار ، تا کودک وقتی که والدین کنارش نیستند دوری آنها را کمتر احساس کند.
 • شستشوی لباس های کودک ، استحمام کودک ، انجام امور نظافتی کودک ، کمک دادن به کودک در انجام کارهایی که قادر به انجامشان نیستند ، مثلا غذا خوردن ، لباس پوشیدن ، شانه زدن به موهای کودک و …
 • داشتن تخصص و تجربه کافی در پرستاری از کودکان
 • تعیین کردن اوقات فراقت با هماهنگی خانواده ، تشویق کودک برای بازی کردن با وسایل آموزشی و سرگرمی ، کتاب خواندن برای کودک

مراقبت از زخم بستری ها :

مراقبت از بیمار در منزل برای افرادی که دچار زخم بستر هستند یه خورده متفاوت و مشکل می باشد. گاهی خانوادها به دلایلی که می توان نبودن وقت کافی یا زمان نداشتن و یا نا آشنا بودن و تخصص نداشتن در انجام کارهای بیماران زخم بستری خود، قادر نخواهند بود که از عزیزانشان مراقبت و نگهداری کنند. استفاده از خدمات مراقبت از بیمار زخم بستری در منزل باعث می شود که خانواده ها با خیال راحت شاهد ارائه بهترین کیفیت مراقبت و نگهداری از بیمارشان باشند . پرستاران و مراقبان رخم بستری با توجه به تخصص خود وظایفی دارند که در زیر به آنها اشاره می کنیم .

 • غذا دادن روی تخت به بیمار زخم بستری ( اگر بیمار قادر نباشد غذا بخورد مراقب باید به او غذا بدهد )
 • تکان دادن بدن و ماساژ عضلات بیمارانی که قادر نخواهند بود بدنشان را تکان دهند .
 • دادن داروی تجویز شده به بیمار
 • داشتن تخصص لازم در امور مراقبت از بیماران زخم بستری
 • انجام کارهای آموزشی و سرگرمی برای بیمار، کتاب خواندن ، انجام بازیهای فکری یا کامپیوتری
, , , , , , , , , ,

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

بیست + 10 =

فهرست