تماس
021-66582923

مراقبت از بیمار کرونایی دیابتی

پرستار بیمار, پرستار سالمند, پرستاری در منزل
بدون دیدگاه
مراقبت از بیمار کرونایی دیابتی در منزل - مراقبت از بیمار کرونایی دیابتی

آزمایشات انجام شده در مورد بیماری کرونا و دیابت نشان داده است که افرادی که به بیماری دیابت مبتلا شده اند بیش از افراد دیگر در معرض ابتلا به بیماری کرونا هستند. افراد دیابتی در صورتی که با بیماری کرونا یا همون کویید 19 مواجه شوند میتواند برای آنها موقعیت خیلی شدید تر و وخیم تری را برایشان به وجود بیاورد و این مورد به دلیل این است که افراد دیابتی دارای سیستم ایمنی ضعیفی هستند. برای مراقبت از بیماران دیابتی به کویید 19 میباید توصیه های پزشکی را کاملا جدی بگیرید وتنها راه مراقبت و درگیر نشدن آنها به کرونا در منزل ماندن است. بیماران دیابتی باید بدانند که اگربرای انجام کارهای غیر ضروری از منزل خارج شوند میتوانند جان خود را به خطر بیاندازند.

نفوذ ویروس کرونا بر افراد دیابتی :

اگر ویروس کرونا بر افراد دیابتی نفوذ کند شرایط بسیار حاد و خطرناکی را برای آنها به وجود می آورد در نظر داشته باشید اگر کنترل دیابت را در دست داشته باشید میتوانید از تاثیر بسیار وخیم این ویروس تا حد زیادی بکاهید
کرونا میتواند هم برای افراد مبتلا به دیابت نوع یک وهم مبتلایان دیابت نوع دو شرایط خطرناکی را ایجاد نماید و در هر رده سنی میتواند برای آنها اتفاق بیفتد ممکن است بروز این ویروس در بعضی از افراد دیابتی طوری باشد که شخص بتواند خیلی راحت با آن به مقابله بپردازد و شاید شرایط برای آنها آنقدر خطر ناک باشد که حتی منجر به مرگ آن شخص گردد.

ورود ویروس کرونا بر افراد دیابتی با ویروس آنفولانزا چه تفاوتی دارد؟

ویروس کرونا به مراتب بسیار جدی تر از ویروس آنفولانزا میباشد و گاهی نیز کشنده. اگر افراد دیابتی میخواهند به ویروس کرونا مبتلا نشوند باید از همه راه های جلوگیری از ابتلا شدن به این ویروس آگاه باشند و از تمامی آنها با دقت کامل رعایت کنند لازم است افراد دیابتی واکسن آنفولانزا را تزریق کنند البته تزریق آن به منزله مبتلا شدن به ویروس کرونا نمیباشد میتواند یک عامل برای پیشگیری از آن محسوب شود. افراد دیابتی برای مقابله با آنفولانزا شرایط راحت تری را تجربه میکنند ولی در برخورد با ویروس کرونا شرایط بسیار حاد میشود و شاید منجر به مرگ شخص گردد.

مراقبت از بیمار کرونایی دیابتی :

اطرافیان بیمار و یا پرستار بیمار برای مراقبت از بیمار کرونایی دیابتی باید فشار خون را اندازه بگیرید زیرا این بیماری میتواند با بالا رفتن فشار خون بدن را دچار کم آبی نماید بنابراین برای مراقبت از بیمار کرونایی دیابتی بتوانید آب فراوانی را به او بخورانید و دائما قند خون او را چک نمایید اگر میزان قند خون بالاتر از 250 میلی گرمباشد میتواند شرایط دیابت حاد را پیش بیاورد. در زمانی که کرونا در فرد دیابتی منتقل میشود میزان کتون موجود در خون پایین می آید پس اگر قند خون بالا رود بدن چربی خود را برای تولید انرژی میسوزاند وبه این صورت کتون موجود درخون بالا میرود که بسیار خطرناک میشود.

از دیگر مراقبت های بیمار کرونایی دیابتی این است که نفس های عمیق بکشد و از استرس و فشار روانی خود بکاهد زیرا استرس دیابت را در بدن افزایش میدهد برای کاهش استرس میتوانید کارهای تفریحی، صحبت کردن با دوستان و کارهای دیگری انجام دهید استراحت کافی برای این بیماران میتواند بسیار مفید باشد.

اقدامات پیشگیرانه برای بیماران دیابتی :

 • شستندست ها با آب وصابون به مدت 20 ثانیه
 • استفاده ازماسک
 • عدم خروج از منزل در مواقع غیر ضروری
 • موارد مورد نیاز بیماران دیابتی برای چند هفته باید در منزل وجود داشته باشد مانند انسولین، نوار تست و قرص گلوکز که بیمار مجبور نباشد برای تهیه آن هر روز از منزل خارج شود.
 • تست کردن فشار خون
 • استفاده از مواد غذایی سالم
 • انجام احرکات ورزشی
 • ضدعفونی کردن دستگاه و قلم انسولین
 • ضدعفونی کردن سطوح مانند میز کار و یا وسایل آشپزخانه
 • افرادیابتی باید از لمس چشم و دهان وصورت خود خود داری نمایند.
 • مصرف انواع ویتامین های ای.بی .سی .دی میتواند سیستم ایمنی این افراد را بالا ببرد و از ابتلا به کویید 19 پیشگیری نماید.

نکته: رژیم غذایی مناسب برای افرادی که به دیابت مبتلا شده اند همیشه در الویت قرار داشته وکنترل این بیماری یکی از مهمتریت عوامل برای پیشگیری از ابتلا به بیماری های دیگری از جمله ویروس کرونا میباشد.

آیا افرا دیابتی با وجود کرونا میتوانند در محل کار خود حضور پیدا کنند؟

حضور افراد دیابتی در شرایط اپیدمی شدن کرونا بستگی به شرایط جسمی افراد دیابتی دارد اگر سلامتی آنها طوری است که با حضور در محل کار نمیتواند آسیبی به آنها وارد کند میتوانند با توجه به شرایط محیط کاری خود به انجام کار بپردازند اگر محل کار افراد دیابتی طوری باشد که شخص بتواند از شلوغی وجمعیت دور باشد و از حفاظ های پلاستیکی و شیلد استفاده کنند میتوانند به کار خود ادامه دهند در غیر این صورت بهتر است برای مدتی از کارخود فاصله بگیرند تا بتوانند از خطرات احتمالی کرونا به دور باشند.

دودلیل مهم بروز خطر برای افراد دیابتی کرونایی :

1) اولین دلیل مهم واساسی که افراد دیابتی را به این ویروس مبتلا میکند این است که این افراد سیستم ایمنی ضعیف دارند وخیلی سخت میتوانند با این ویروس مقابله کنند.
2)دومین دلیل آن هم این است که این افراد به دلیل قند خون بالایی که دارند شرایط رشد و نمو را برای ویروس کرونا آماده تر میکنند و یروس کرونا در محیطی که قند خون بالا باشد بهتر زندگی میکند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

12 − 5 =

مشاوره ارائه دهنده خدمات پرستاری - مراقبت از بیمار کرونایی دیابتی
فهرست