تماس
021-66582923

مراقبت از کودکان در فضای مجازی

پرستار کودک, پرستار منزل
بدون دیدگاه
مراقبت از کودک در فضای مجازی

مراقبت از کودکان در فضای مجازی: امروزه اینترنت وحضور در فضای مجازی قسمت وسیعی از زندگی کودکان را بر برگرفته است و کودکان اکثر زمان خود را صرف فضای مجازی میکنند این مسئله ضمن اینکه فواید خاصی دارد میتواند برای کودکان خطرناک هم باشد مراقبت از کودکان در فضای مجازی تا حد زیادی به کنترل والدین نیازمند است فرهنگ سازی اینترنت وفضای مجازی با خانواده ها نقش بسزایی را دارد در این مبحث به مراقبت وکنترل کودکان وآسیب هایی که فضای مجازی ممکن است به کودک شما بزند مختصرا توضیحاتی خواهیم داد.

انواع آسیب هایی که برای کودکان در فضای مجازی وجود دارد به شرح زیر است:

  • اولین خطر در این زمینه آسیب های روان شناختی در کودک میباشد زمانی که کودک تمام وقت خود را در فضای مجازی میگذراند به احتمال زیاد درگیر حس افسردگی وگوشه گیری میشود زیرا برای ارتباط گرفتن با دیگر افراد خانواده وحتی دوستان خود زمانی را ندارد وباعث میشود کودک برای انجام کارهای روزانه خود بسیار بی توجه وبی حوصله شود نکته دیگری که قابل ذکر میباشد این است که فضای مجازی نشانه هایی همچون استرس وفشار روانی وخستگی زیادی را برای کودک ایجاد میکند
  • دومین خطری که کودک را در برمیگیرد آسیب های اجتماعی در کودک میباشد فضای مجازی طوری طراحی شده که هر چیزی را که کودک بخواهد میتواند ببیند از جمله فیلم هایی که درون مایع آن دعوا وخشونت باشد ویا حتی فیلم هایی که صحنه های جنسی در آن باشد دیدن همچین فیلم هایی برای کودکان باعث بروز رفتار های ستیزه طلب وغوغا گر میشود ومیتواند کودک را نسبت به اطرافیان خود ونسبت به ناراحتی دیگران بی تفاوت کند واین رفتار ناشی از این است که کودک به دلیل وقت زیادی که در اینترنت وفضای مجازی سپری میکند فرقی بین حقیقت یا خیالی بودن را از دست میدهد.

مراقبت از کودکان در فضای مجازی

  • سومین خطری که متوجه کودک میشود مشکالتی است که به سالمت جسم وتن او وارد میشود انواع این آسیب های جسمی شامل افزایش وزن.سردرد.تنگی کانال کارپال مچ دست ودرد وخستگی در چشم های کودک میباشد کودک به دلیل عدم تحرک و ورزش به مرور زمان دچار چاقی میشود زیرا وقتی برای انجام این فعالیت ها ندارد وبیشتر وقت خود را صرف فضای اینترتی میکند نکته مهم دیگر اینکه این کودکان دچار کم خوابی یا بد خوابی هم خواهند شد واین اختالل گریبان گیر کودکان اینترتی خواهد شد.
  • و آخرین خطری که میتواند کودک را درگیر کند این است که کودک تحت تاثیر زور گویی وسوء استفاده های جنسی قرار بگیرد کودکان ساده لوح براثر اعتماد کردن به افرادی که نیت پلیدی را در سر دارندمورد آزار و اذیت جنسی قرا خواهد گرفت یا بسیاری از افراد با گول زدن کودک او را وادار میکنند اطالعات شخصی خانواده خود را در اختیار آنان بگذارد از جمله اطالعات کارت های بانکی که میتواند نتایج بسیار بدی را به دنبال داشته باشد
    والدین برای مراقبت از کودکان در فضای مجازی باید متوجه رفتار های کودک خود باشد تا بتواند تشخیص دهد که آیا کودک او تحت تاثیر زور گویی در اینترنت قرار گرفته است یا خیر.

راه تشخیص این مسئله:

1)تماس های مشکوک از افراد غریبه
2)پنهان کردن لب تاپ یا گوشی به محض نزدیک شدن والدین به کودک
3)وقت گذراندن طوالنی مدت در شب ها در اینترنت
4)انزوا طلبی و بی رغبتی در ارتباط با اعضای خانواده

حال والدین به محض متوجه شدن این عالئم در رفتار های او باید برای مراقبت از کودکان در فضای مجازی راه کار هایی را عملی کنند والدین باید کودک را از محیط های اجتماعی که در آن به فعالیت میپردازد را خارج کند وبه او بگوید االن زمان مناسبی برای فعالیت او در این شبکه ها نیست وبهتر است وقت خود را به فعالیت های دیگری بگذراند اگر تمایلی به انجام این کارندارید او را هوشیار کنید که در مواجه شدن با زور گویی چه در فضای اینترنتی چه در مقابل دوستان در فضای واقعی حتما به شما اعالم کند وبه او بگویید در همچین مواردی میتوانید کمک زیادی به او بکنید برای مراقبت از کودکان در فضای مجازی روش های زیادی وجود دارد که والدین میتوانند با انجام آنها خطرات احتمالی را از کودک خود دور کنند.

 روشهای مناسب مراقبت از کودک در فضای مجازی

روشهای مناسب برای مراقبت از کودکان در فضای مجازی:

  • در تلفن همراه کودک خود از نرم افزار های امنیتی برای او استفاده کنید نرم افزار های متعددی برای استفاده از کودکان فراهم شده که میتواند از ورود به سایت های نامناسب جلوگیری کند وحتی نرم افزاری که بتواند کودک اطلاعات شخصی را در آن به اشتراک بگذارد را برای او محدود کنید.
  • به کودک خود استفاده های مناسب سن او را در فضای مجازی یاد بدهید به او آموزش دهید رمز های اینترنتی، شماره های تماس و آدرس منزل و مدرسه خود را در اختیار کسی قرار ندهد. به او گوشزد کنید اگر پیام یا متنی برای تهدید کردن و ترساندن او برای انجام یک سری از کارها ارسال شده است را هرگز جواب ندهد و با شما در میان بگذارد.
  • از دیگر راه کار های نا مناسب برای مراقبت از کودکان در فضای مجازی این است که سایت های جذاب و مورد علاقه کودک را به او معرفی کنید و کمی در فضای مجازی او را همراهی کنید سعی کنید لب تاپ یا کامپیوتر را دور از دید خود قرار ندهید او را در جایی بگذارید که خودتان هم بتوانید ناظر آن باشید.
  • اگر شاغل هستید و از پرستار کودک در منزل استفاده می کنید حتما نکات بالا را به پرستار منزل گوشزد نمایید تا در غیاب شما از کودکتان در فضای مجازی مراقبت نماید.


اعتماد کودک خود را جلب کنید تا اتفاقاتی را که در فضای مجازی برای او پیش می آید را برای شما تعریف کند وبه او اعلام کنید که متوجه کار هایی که در فضای مجازی انجام میدهد هستید. اما طوری نگویید که او حس کند در کار های او تجسس میکتید این کار اعتماد او را به شما کم میکند.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

20 − دوازده =

فهرست