تماس
021-66582923

موسسه اعزام مراقب سالمند در منزل

پرستار بیمار, پرستار سالمند, پرستار منزل
بدون دیدگاه
مراقبت از سالمند در منزل

مراقب سالمند در منزل از دیگر خدمات موسسه آتیه پرستاران سلامت می باشد. مراقب همان پرستار سالمند البته با یک سری از تفاوت های جزئی می باشد که امروزه با توجه به افزایش جمعیت سالمندان ، درخواست برای این خدمات نیز رو به افزایش بوده است . بودن فردی که بتواند به سالمندان سالم یا بیمار و یا تنها در خانه خدمات رسانی کند باعث خوشحالی سالمندان و خانواده هایی که مشغله ی کاری زیادی دارند ، شده است .

مراقب سالمند به چه معناست ؟

افرادی که از سالمندان نگهداری می کنند در جامعه به عنوان مراقبت شناخته شده اند .  پرستار سالمند با مراقب متفاوت می باشد . خدماتی که پرستار منزل ارائه می دهد تخصصی تر می باشد ولی فرد مراقب خدماتی همچون نگهداری و مراقبت ، کنترل فشار خون ، کنترل فشار قند ، ایجاد روحیه به سالمند ، بردن سالمند به حمام و توالت ، بردن سالمند به پارک و گردش و غیره می باشد .

تقسیم بندی سالمندان :

در ادامه مبحث مراقب سالمند در منزل می خواهیم ابتدا به تقسیم بندی سالمندان بپردازیم . سالمندان  از نظر سنی و از نظر عاطفی به سه گروه تقسیم می شوند .

از نظر سنی :

سالمند جوان ( 60 تا 70 سال )
سالمند میانسال ( 71 تا 80 سال )
سالمند پیر ( 81 سال به بالا )

از نظر عاطفی و وابستگی :

سالمندانی که کمترین وابستگی را دارند
سالمندانی که وابستگی آنها متوسط و به صورت نسبی می باشد
سالمندانی که بیشترین وابستگی را دارا می باشند .

خدمات موسسه اعزام مراقب سالمند در منزل به چه فاکتورهایی مربوط می شود؟

خدماتی که یک مراقب سالمند در منزل به سالمندان ارائه می دهد متفاوت است و با توجه به شرایط سالمند خدمات رسانی می شود. که در زیر به تعدادی از آنها اشاره شده است

 • حوادث و شرایط زندگی سالمند
 • بیماریهای ژنتیکی سالمند
 • عوامل اجتماعی تاثیر گذار بر سالمند
 • عوامل اقتصادی
 • شیوه زندگی فرد سالمند
شیوه زندگی سالمندان

فاکتورهای شیوه زندگی سالمند برای مراقبت از آنها :

در سن سالمندی باید شیوه زندگی کردن این افراد رو به بهبودی باشد تا سلامتی آنان تضمین شود . این افراد به علت کهولت سن ، حس های 6 گانه آنها ضعیف می شوند مانند حس چشایی ، حس بینایی و غیره و حتی دچار فراموشی یا آلزایمر می شوند و این مشکلات شیوه ی زندگی سالمند را تحت تاثیر قرار می دهد . پس مراقب سالمند در منزل لازم است موارد زیر را در نظر بگیرد .

 • نظم خواب سالمند
 • تغذیه صحیح سالمند
 • ممنوعیت سیگار
 • فعالیت بدنی و ورزش
 • کنترل وزن بدن
 • کنترل استرس

تنهایی در سن سالمندی :

تنها بودن یکی ازمهمترین مشکلاتی است که تاثیر زیادی بر سلامت سالمندان می گذارد .تنهایی باعث کاهش اشتها ، کاهش روحیه و غیره می شود . بودن مراقب در منزل می تواند تنهاییِ این عزیزان را از بین ببرد .
مراقب به این نکته دقت داشته باشد که سالمند کودک نیست !
با سالمندان همانند کودکان رفتار نکنیم درست است که آنها رفتار کودکانه به خود می گیرند اما دلیل نمی شود که با آنها مثل کودک رفتار شود . سالمندان را نباید امر و نهی کرد . همیشه احترام سالمندان را نگه دارید حتی اگر از لحاظ جسمی کم توان باشند . مراقبت از سالمند با مراقبت از کودک متفاوت می باشد .

نکات کلیدی مراقب سالمند در منزل

رعایت نکات کلیدی درباره سالمند که پرستار باید بداند:

ما در ادامه این مقاله قصد داریم نکاتی را در مورد نگهداری سالمند به افرادی که مراقب سالمند در منزل هستند را بیان کنیم تا بتوانند به نحو احسن از این عزیزان مراقبت کنند .

بودن امنیت در منزل سالمند

 • برای راحت حرکت کردن سالمند لطفا مبلمان های اضافی را که در سر راه هستند ، بردارید .
 • در داخل حمام و دستشویی سعی کنید نرده های میله ای به دیوار نصب کنید که سالمند با گرفتن آنها از افتادن در امان باشد .
 • سعی کنید حس گر دما بر روی دوش حمام و شیر دستشویی نصب کنید تا دمای آب تنظیم شده و از سوختن پوست سالمند جلوگیری شود .
 • سعی شود کابل و سیم هایی که درون خانه هستند را با نخ یا چسب به هم بچسبانید و منظم کنید که خدایی نکرده پای سالمند موقع حرکت به آنها گیر نکند .
 • جاهایی که احتمال می دهید لغزنده می باشد از لایه های پلاستیکی یا تیکه ای از موکت قرار دهید تا جلوگیری شود از لغزندگی سالمندان .
 • از حسگر هایی که میزان منوکسید کربن را نشان می دهد استفاده کنید چون سالمندان به بالا رفتن منوکسید کربن حساس می باشند .
 • سعی شود در شب از شب خواب یا چراغ های ال ای دی برای روشن شدن خانه استفاده کنید تا سالمندان هنگام رفت و آمد در شب دچار مشکل نشوند .

همیشه وضعیت سالمند در خانه را زیر نظر داشته باشید

اگر سالمند شما تنها در خانه می باشد سعی کنید با نصب دوربین در خانه از وضعیت ایشان با خبر شوید . اما بعضی از سالمندان با این قضیه مشکل دارند و نمی خواهند حریم خصوصی آنها از بین برود . در آن صورت می توانید هر چند وقت یک بار از طریق موبایل به صورت تصویری با سالمند خود ارتباط برقرار کنید .

( ارائه خدمات پرستاری در خانه با اعزام پرستار سالمند ارزان قیمت به صورت شبانه روزی )

استخدام مراقب یا پرستار سالمند

بشترخانواده ها به علت مشغله کاری زیاد نمی توانند در خدمت سالمند عزیزشان باش6ند در این صورت می توانند با استخدام مراقب سالمند در منزل یا پرستار سالمند این مشکل را حل کنند .

هزینه مراقبت از سالمند

براساس تعرفه های صنف پرستاران ، هزینه های پرستاردر منزل در موسسه های مختلف یک قیمت می باشد و اگر تفاوتی وجود داشته باشد مربوط می شود به نوع خدماتی که آن موسسه ارائه می دهد . موسسه آتیه پرستاران سلامت هزینه پرستار سالمند را برای رفاه حال خانواده ها همیشه با 20% تخفیف خدمات رسانی می کند . پیشنهاد می شود برای اطلاع بیشتر از قیمت ها بر روی کلمه هزینه پرستار سالمند در منزل کلیک کنید .

مرتب به سالمندتان سر بزنید

اگر پرستار سالمند در منزل ندارید و سالمندتان تنها درخانه زندگی می کند سعی کنید به طور مرتب به او سر بزنید و از حال او باخبر شوید و نکات زیر را همیشه مد نظر داشته باشید.
ببینید تغییراتی در خانه ایجاد شده است .

 • چک کنید خانه به هم ریخته است یا نه
 • صندوق پستی را چک کنید
 • گلهای منزل را آب دهید
 • لباس های کثیف را بشویید
 • بدن سالمند خود را چک کنید و ببینید کبودی بر اثر زمین خوردن روی بدن او نیست .
 • از همسایه ها بخواهید دورادور سالمندتان را تحت نظر داشته باشند .

ورزش دادن سالمند

سالمند خود را وادار کنید که ورزش کند و فعالیت بدنی داشته باشد . ورزش کردن سالمند باعث بالا رفتن روحیه و همچنین مصون ماندن از بیماری های گوناگون می شود . مراقبین سالمند سعی کنند حداقل روزی یک بار سالمند خود را به پیاده روی ببرند . انجام تمرینات یوگا برای سالمند بسیار مفید می باشد .

• مصرف داروها

سالمندانی که تنها زندگی می کنند و از پرستار سالمند در منزل برخوردار نیستند ، به دلیل مسائلی مانند ضعیف بودن بینایی ، حافظه ضعیف و غیره دچار دوگانگی در مصرف دارو و یا زمان مصرف آن می شوند . پس پیشنهاد می شود برای سالمندان خود ، بر چسب هایی تهیه کنید و روی آن نحوه و زمان مصرف داروها را یادداشت کنید .

رانندگی افراد سالمند

وقتی انسان دچار کهولت سن می شود رانندگی برای او سخت و دشوار می شود . در دوران پیری عکس العمل ها کند می شود ، بینایی ضعیف شده و اعتماد به نفس پایین می آید که کاهش این عوامل تاثیر منفی بر رانندگی در سالمندان می شود . در این مواقع خانواده ها باید مانع رانندگی سالمندان خود شوند و یا اینکه یک راننده شخصی برای سالمند خود استخدام کنند.

( در ادامه توصیه می شود مقاله سبک زندگی سالمندان با تکنولوژی را مطالعه نمایید )

کلاهبرداری از سالمندان

امروزه کلاهبرداری از سالمندان خیلی راحت تر از سایر افراد می باشد . معمولا این کلاهبرداری ها در شبکه های اجتماعی صورت می گیرد پس مراقب سالمند در منزل سعی کند تا جایی که امکان دارد کارهای مالی و اداری سالمندان را خودشان انجام دهند و یا با نظارت خانواده ها انجام شود .

سرگرم شدن سالمندان

بسیاری از سالمندان دوست ندارند در خانه بمانند و می خواهند هرطور شده سرگرم شوند . نباید خانواده ها از فعالیت سالمندان در بیرون از خانه جلوگیری کنند . جامعه نیازمند تجربیات این افراد می باشد . پس قدر این عزیزان را بدانیم .

ارتباط با دیگران

ارتباط با دیگران چه در مرحله سالمندی و چه در مراحل قبل از سالمند ی ، تاثیر مثبتی بر روحیه افراد دارد . بیشترین مساله که سالمندان از آن رنج می برند تنهایی می باشد پس باید سالمندان را از این معظل دورکنیم . اما چطوری؟
سالمندان با شرکت در پیاده روی های دسته جمعی ، انجام دادن بازیها و سرگرمی های گروهی می توانند با دوستان خود در ارتباط باشد و همچنین با دوستان جدیدی آشنا می شوند .

• تاثیر تغذیه در جمع ، برای سالمندان

همانطور که می دانید تنهایی باعث کاهش روحیه و حتی کم شدن اشتها در سالمندان می باشد . سالمندان دوست دارند غذا را بر سر سفره ای میل کنند که شلوغ باشد . فرد مراقب یا خانواده های سالمندان به این نکته دقت داشته باشند که به هیچ وجه نگذارند سالمندانشان تنها باشند .

• به سالمندان پیشنهاد بدید نه دستور

سعی کنید سالمندان را تشویق کنید و به آنها روحیه بدهید . این افراد از لحاظ روحی بسیار حساس هستند و روحیه آنها شکننده تر از دیگر افراد می باشند . نگهدار سالمند در منزل به این نکته دقت داشته باشد که هر کاری را که می خواهید برای سالمند انجام دهید اول به خود سالمند پیشنهاد بدهید ، این کار باعث خود استقلالی سالمند و بالا رفتن روحیه او میشود ولی دستور دادن به سالمند باعث لجاجت سالمند نسبت به شما و اطرافیانش می شود .

 

تغذیه سالمندان در منزل

تغذیه در دوران سالمندی:

در دوران سالمندی یکی از اصلی ترین رکن های شیوه زندگی در این سن ، تغذیه مناسب سالمندان (Nutrition for the elderly) می باشد . پیشنهاد می شود مراقب سالمند در منزل نکات زیر را مد نظر داشته باشد

 • سالمند باید روزانه مقدار زیادی آب و مایعات بنوشد
 • سالمند باید غذاهایی که سرشار از مواد معدنی و ویتامین می باشد مصرف کند
 • همیشه باید صبحانه کامل مصرف کند
 • سالمند باید روزانه مقدار معینی میوه و سبزیجات مصرف کند
 • سعی شود کمتر چربی مصرف کند . خانواده ها دقت داشته باشند که بهتر است برای درست کردن غذا از روغن های حیوانی یا روغن کنجد ، زیتون و غیره استفاده نماید.
 • سعی شود سالمندان کمتر از گوشت قرمز استفاده کنند  بیشتر از گوشت سفید استفاده کنند .
 • سالمندان به شدت مواظب مصرف نمک باشند واقعا مصرف بیش از حد نمک خطرناک می باشد.
 • برای اطلاع بیشتر در مورد تغذیه سالمندان پیشنهاد میشود به صفحه پرستار سالمند و تغذیه سالمندان مراجعه نمایند .
, , , , , , , , , , , , , ,

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

هشت + 15 =

فهرست